seahub - en to tr translation catalogue (1210 entries)

en: A user with this email already exists.
tr: Bu eposta adresiyle zaten bir kullanıcı var.

en: The two passwords didn't match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: Name can't be empty
tr: İsim boş bırakılamaz.

en: Name is too long (maximum is 255 characters)
tr: İsim çok uzun (en fazla 255 karakter)

en: Description can't be empty
tr: Açıklama boş bırakılamaz

en: Description is too long (maximum is 100 characters)
tr: Açıklama çok uzun (en fazla 100 karakter)

en: Name %s is not valid
tr: %s ismi geçerli değil.

en: Argument missing
tr: Bağımsız değişken eksik

en: Oldname is required
tr: Eski isim gerekli

en: It's too long.
tr: Çok uzun.

en: It's required.
tr: Gerekli.

en: Name "%s" is not valid
tr: İsim "%s" geçerli değil

en: Repo id is required
tr: Repo kimliği gerekli

en: Username is required
tr: Kullanıcı adı gerekli

en: Password can't be empty
tr: Şifre boş bırakılamaz

en: Bad url format
tr: Kötü URL formatı

en: Wrong password
tr: Hatalı şifre

en: Internal server error
tr: İç sunucu hatası

en: Decrypt library error
tr: Kütüphane şifresi açma hatası

en: Email is required
tr: Eposta gerekli

en: Space quota can't be empty
tr: Alan kotası boş bırakılamaz

en: Space quota is too low (minimum value is 0)
tr: Alan kotası çok düşük (minimum değer 0' dır)

en: Share quota is too low (minimum value is 0)
tr: Paylaşım kotası çok düşük (minimum değer 0'dır)

en: Library name is required
tr: Kütüphane ismi gerekli

en: Please enter a number
tr: Lütfen bir rakam girin

en: català
tr: Katalanca

en: Deutsch
tr: Almanca

en: English
tr: İngilizce

en: Español
tr: İspanyolca

en: Argentinian Spanish
tr: Arjantin İspanyolcası

en: Mexican Spanish
tr: Meksika İspanyolcası

en: français
tr: Fransızca

en: עברית
tr: İbranice

en: Magyar
tr: Macarca

en: Íslenska
tr: İzlandaca

en: Italiano
tr: İtalyanca

en: 한국어
tr: Korece

en: Latvian
tr: Litvanca

en: Nederlands
tr: Hollandaca

en: Polski
tr: Lehçe

en: Portuguese, Brazil
tr: Portekizce, Brezilya

en: Русский
tr: Rusça

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Svenska
tr: İsveççe

en: українська мова
tr: Ukraynaca

en: 简体中文
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: 繁體中文
tr: Geleneksel Çince

en: File Collaboration Team Organization
tr: Dosya Kolabrasyon Takım Organizasyonu

en: Discussion
tr: Tartışma

en: File
tr: Dosya

en: Directory icon
tr: Dizin simgesi

en: %(amount)s replies
tr: %(amount)s yanıt

en: No discussions.
tr: Tartışma yok.

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Failed. Please check the network.
tr: Başarısız oldu. Lütfen ağı kontrol edin.

en: Added %(file)s
tr: Eklendi %(file)s

en: Deleted %(file)s
tr: Silindi %(file)s

en: Renamed or Moved %(file)s
tr: Yeniden adlandırıldı ya da taşındı %(file)s

en: Modified %(file)s
tr: Değiştirildi %(file)s

en: No activity now or the function is not supported.
tr: Şu anda etkinlik yok ya da işlev desteklenmiyor.

en: Created library
tr: Oluşturulmuş kütüphane

en: Deleted library %(library_name)s
tr: Silinmiş kütüphane %(library_name)s

en: Please check the network.
tr: Lütfen ağı kontrol edin.

en: New Replies
tr: Yeni Yanıtlar

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Messages with %(name)s
tr: %(name)s ile Mesajlar

en: No messages.
tr: Mesaj yok.

en: Personal info
tr: Kişisel Bilgiler

en: Permissions
tr: İzinler

en: Important dates
tr: Önemli tarihler

en: Groups
tr: Gruplar

en: Password changed successfully.
tr: Şifre başarıyla değiştirildi.

en: Change password: %s
tr: Şifre değiştir: %s

en: Please log in.
tr: Lütfen giriş yapın.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Şifre

en: Enter a valid email address.
tr: Geçerli bir eposta adresi girin.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
tr: Lütfen doğru kullanıcı adı ve şifre girin. Her iki alan da büyük-küçük harf duyarlıdır.

en: This account is inactive.
tr: Bu hesap aktif değil.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
tr: Web tarayıcınızda çerezler etkinleştirilmemiş. Giriş yapmak için çerezler gereklidir.

en: E-mail
tr: E-posta

en: Failed to send email, email service is not properly configured, please contact administrator.
tr: Eposta gönderme başarısız, eposta servisinin yapılandırması doğru değil, lütfen yönetici ile iletişim kurun.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
tr: Bu eposta adresine bağlantılı bir kullanıcı hesabı yok. Kayıt olduğunuza emin misiniz?

en: Can not reset password, please contact LDAP admin.
tr: Şifre sıfırlanamıyor, lütfen LDAP yöneticisi ile iletişim kurun.

en: Reset Password on %s
tr: %s deki şifreyi sıfırla

en: New password
tr: Yeni şifre

en: New password confirmation
tr: Yeni şifre doğrulama

en: The two password fields didn't match.
tr: İki şifre alanı eşleşmiyor.

en: Old password
tr: Eski şifre

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
tr: Eski şifrenizi yanlış girdiniz. Lütfen tekrar deneyin.

en: Password (again)
tr: Şifre (tekrar)

en: Logged out
tr: Çıkış yapıldı

en: Failed to send email, please contact administrator.
tr: Eposta gönderme başarısız, lütfen yönetici ile iletişim kurun.

en: Can not update password, please contact LDAP admin.
tr: Şifre güncellenemiyor, lütfen LDAP yöneticisi ile iletişim kurun.

en: Enter a valid e-mail address.
tr: Geçerli bir eposta adresi girin.

en: %(ext)s is an invalid file extension. Authorized extensions are : %(valid_exts_list)s
tr: %(ext)s geçersiz bir dosya uzantısıdır. %(valid_exts_list)s izin verilen dosya uzantılarıdır.

en: Your file is too big (%(size)s), the maximum allowed size is %(max_valid_size)s
tr: Dosya boyutu çok büyük (%(size)s), %(max_valid_size)s izin verilen maksimum dosya boyutudur.

en: You already have %(nb_avatars)d avatars, and the maximum allowed is %(nb_max_avatars)d.
tr: %(nb_avatars)d avatarınız var,  izin verilen maksimum sayı %(nb_max_avatars)d

en: Avatar for %s
tr: %s için avatar

en: Successfully uploaded a new avatar.
tr: Yeni bir avatar başarıyla yüklendi.

en: Successfully uploaded a new group avatar.
tr: Yeni bir grup avatarı başarıyla yüklendi.

en: Successfully updated your avatar.
tr: Avatarınız başarıyla güncellendi.

en: Successfully deleted the requested avatars.
tr: İstenen avatarlar başarıyla silindi.

en: Upload Avatar
tr: Avatar yükle

en: Your current avatar:
tr: Şimdiki avatarınız:

en: Upload New Avatar:
tr: Yeni Avatar yükle:

en: Upload New Image
tr: Yeni Görsel Yükle

en: Please select the avatars that you would like to delete.
tr: Lütfen silmek istediğiniz avatarları seçin.

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
tr: Silinecek avatarınız yok. Lütfen şimdi <a href="%(avatar_change_url)s">bir tane yükleyin</a> .

en: Delete These
tr: Bunları Sil

en: Avatar Change
tr: Avatar Değişimi

en: Current avatar:
tr: Şimdiki avatar:

en: Submit
tr: Gönder

en: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> has updated their avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
tr: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> avatarını güncelledi <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: You have updated your avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
tr: Avatarınızı güncellediniz <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: Email address
tr: Eposta adresi

en: This value must be of length 40
tr: Bu değerin uzunluğu 40 olmalıdır.

en: A user with this email already
tr: Bu eposta ile bir kullanıcı zaten var.

en: Invalid user id.
tr: Geçersiz kullanıcı kimliği.

en: name
tr: isim

en: department
tr: bölüm

en: telephone
tr: telefon

en: note
tr: not

en: Files in this library can not be viewed online.
tr: Bu kütüphanedeki dosyalar çevrimiçi görüntülenemez.

en: Added
tr: Eklendi

en: Deleted
tr: Silindi

en: Removed
tr: Kaldırıldı

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Renamed
tr: Yeniden adlandırıldı

en: Moved
tr: Taşındı

en: Added directory
tr: Eklenen dizin

en: Removed directory
tr: Kaldırılan dizin

en: Renamed directory
tr: Yeniden adlandırılan dizin

en: Moved directory
tr: Taşınan dizin

en: Reverted library to status at
tr: Kütüphane durumu geri alındı

en: Reverted file "%(file)s" to status at %(time)s.
tr: Dosya "%(file)s" %(time)s durumuna geri alındı.

en: Recovered deleted directory
tr: Silinmiş dizin kurtarıldı.

en: Changed library name or description
tr: Değiştirilmiş kütüphane adı ya da açıklaması

en: Auto merge by seafile system
tr: Seafile sistemi tarafından oto birleştirme

en: Just now
tr: Şu anda

en: Read-Write
tr: Okuma-Yazma

en: Read-Only
tr: Salt okunur

en: Email is required.
tr: Eposta gereklidir.

en: %s is not a valid email.
tr: %s geçerli bir eposta adresi değil.

en: %s is already in your contacts.
tr: %s zaten kişileriniz arasında.

en: Successfully added %s to contacts.
tr: %s kişileriniz arasına başarıyla eklendi.

en: Failed to add %s to contacts.
tr: %s kişileriniz arasına eklenemedi.

en: Successfully edited %s.
tr: %s başarıyla düzenlendi.

en: Successfully Deleted %s
tr: %s başarıyla silindi.

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Add Contacts
tr: Kişi ekle

en: Email
tr: Eposta

en: Name
tr: İsim

en: Note
tr: Not

en: Operations
tr: İşlemler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: You don't have any contacts
tr: Hiç kişiniz yok

en: Add your contacts so you can quickly share libraries and send file shared link.
tr: Kişilerinizi ekleyerek kütüphane ve dosya paylaşım bağlantılarını hızlıca gönderebilirsiniz.

en: Email
tr: Eposta

en: Note(optional)
tr: Not (isteğe bağlı)

en: Edit Contact
tr: Kişiyi düzenle

en: Delete Contact
tr: Kişiyi sil

en: Are you sure you want to delete %s ?
tr: %s'i silmek istediğinize emin misiniz?

en: You cannot add yourself.
tr: Kendinizi ekleyemezsiniz.

en: The group has already created
tr: Grup önceden oluşturuldu.

en: Failed to create group
tr: Grup oluşturulamadı

en: The group has already created in this org.
tr: Grup daha önce bu organizasyonda oluşturuldu.

en: Failed to create org group.
tr: Organizasyon grubu oluşturulamadı.

en: Permission error: only group staff can add member
tr: İzin hatası: sadece grup kadrosu üye ekleyebilir.

en: Group does not exist
tr: Grup yok

en: Group is full
tr: Grup dolu

en: Failed to add member to group
tr: Gruba üye ekleme başarısız oldu

en: Only group staff can remove member
tr: Sadece grup kadrosu üyeyi çıkarabilir

en: Can not remove myself
tr: Kendinizi silemezsiniz

en: Group name can't be empty
tr: Grup adı boş bırakılamaz

en: Group name is too long (maximum is 255 characters)
tr: Grup adı çok uzun (maksimum 255 karakter)

en: Group name can only contain letters, numbers or underscore
tr: Grup adı sadece harf, rakam ya da alt çizgi içerebilir.

en: Verification message can't be empty
tr: Doğrulama mesajı boş bırakılamaz.

en: Verification message is too long (maximun is 255 characters)
tr: Doğrulama mesajı çok uzun (maksimum 255 karakter)

en: "%s" is not a valid name
tr: "%s" geçerli bir isim değil.

en: You do not have permission to create group.
tr: Grup oluşturma izniniz yok.

en: You can only create %d groups.<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
tr: Sadece %d grup oluşturabilirsiniz.<a href="http://seafile.com/">Hesabınızı yükseltin.</a>

en: There is already a group with that name.
tr: Bu isimde zaten bir grup var.

en: Failed to dismiss group, pleaes retry later.
tr: Grup sonlandırılamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Successfully dismissed group.
tr: Grup başarıyla sonlandırıldı.

en: Failed to rename group, group name can only contain letters, numbers or underscore
tr: Grup yeniden adlandırılamadı, grup isimleri sadece harf, rakam ya da alt çizgi içerebilir.

en: Successfully renamed group to "%s".
tr: Grup ismi "%s" olarak yeniden adlandırıldı.

en: Email %s is not valid.
tr: Eposta %s geçerli değil.

en: Only administrators can make the group public
tr: Sadece yöneticiler grubu genel yapabilir.

en: The message doesn't exist
tr: Mesaj yok.

en: You don't have the permission.
tr: İzniniz yok.

en: You are invited to join a group on %s
tr: %s'deki bir gruba katılmaya davetlisiniz.

en: The group does not exist.
tr: Grup yok.

en: Failed to add, %s is not in current organization.
tr: Ekleme başarısız, %s güncel grupta değil.

en: You can only invite %d members.<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
tr: Sadece %d üyeleri davet edebilirsiniz.<a href="http://seafile.com/">Hesabınızı yükseltin.</a>

en: Failed to add, %s is not registerd.
tr: Ekleme başarısız, %s kayıtlı değil.

en: Successfully added. An email has been sent. | Successfully added. %(count)s emails have been sent.
tr[0]: Başarıyla eklendi. Eposta gönderildi.
tr[1]: Başarıyla eklendi.  %(count)s eposta gönderildi.

en: Successfully added.
tr: Ekleme başarılı.

en: Failed to add, %s is not a valid email.
tr: Ekleme başarısız,  %s geçerli bir eposta değil.

en: Failed to add, %s is not registrated.
tr: Ekleme başarısız, %s kayıtlı değil.

en: Operation succeeded.
tr: İşlem başarılı.

en: Failed：%s
tr: Başarısız:%s

en: Error: wrong group id
tr: Hata: yanlış grup kimliği

en: Error: the group does not exist.
tr: Hata: Grup yok.

en: Successfully posted to %(groups)s.
tr: %(groups)s başarıyla postalandı.

en: Error: you are not in group %s.
tr: Hata: Grup %s'de değilsiniz.

en: Error: the library does not exist.
tr: Hata: kütüphane yok.

en: Error: no path.
tr: Hata: yol yok.

en: Failed to create: the group does not exist.
tr: Oluşturulamadı: grup yok.

en: Failed to create: you are not in the group.
tr: Oluşturulamadı: grupta değilsiniz.

en: Failed to create
tr: Oluşturulamadı

en: Failed to create: internal error.
tr: Oluşturulamadı: iç hata.

en: You are already in the group.
tr: Zaten bu gruptasınız.

en: Sent successfully, the group admin will handle it.
tr: Başarıyla gönderildi, grup yöneticisi ilgilenecek.

en: Discussion is required.
tr: Tartışma gerekli.

en: File does not exist
tr: Dosya yok.

en: Successfully enable "Wiki".
tr: "Wiki" ler başarıyla etkinleştirildi.

en: Successfully disable "Wiki".
tr: "Wki" başarılı bir biçimde devre dışı bırakıldı.

en: Failed to create wiki page. Please retry later.
tr: Wiki sayfası oluşturma başarız. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Internal Server Error
tr: İç Sunucu Hatası

en: Wiki does not exists.
tr: Wiki yok.

en: Failed to create home page. Please retry later
tr: Ana sayfa oluşturma başarısız. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Failed to set wiki library.
tr: Wiki kütüphane oluşturulamadı.

en: Wiki is not found.
tr: Wiki bulunamıyor.

en: Page "%s" already exists.
tr: Sayfa "%s" zaten var.

en: Successfully deleted "%s".
tr: "%s" başarıyla silindi.

en: Failed to delete "%s". Please retry later.
tr: "%s" silinemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Hi,
tr: Selam,

en: %(email)s invited you to join group %(grp_name)s on %(site_name)s:
tr: %(email)s sizi %(site_name)s,  %(grp_name)s grubuna katılmaya davet etti.

en: Hide replies
tr: Yanıtları sakla

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Add a reply...
tr: Bir yanıt ekle...

en: It can not be blank and should be no more than 2048 characters.
tr: Boş bırakılamaz ve 2048 karakterden fazla olmamalı.

en: Cancel
tr: İptal

en: Enable Modules
tr: Modülleri etkinleştir

en: This group is public.
tr: Bu genel bir grup.

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Files
tr: Dosyalar

en: Members
tr: Üyeler

en: Admin
tr: Yönetici

en: Add a discussion...
tr: Bir tartışma ekle

en: Add files
tr: Dosya ekle

en: Choose a file or files:
tr: Dosya ya da dosyalar seç:

en: After login, you can post discussions and add replies.
tr: Giriş yaptıktan sonra, tartışmalar postalayabilir ve yanıtlar ekleyebilirsiniz.

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: ↑Top
tr: ↑Yukarı

en: Really want to delete this discussion?
tr: Bu tartışmayı silmeyi gerçekten istiyor musunuz?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Successfully deleted
tr: Silindi

en: Failed to delete:
tr: Silinemedi:

en: Failed.
tr: Başarısız.

en: New Library
tr: Yeni Kütüphane

en: Size
tr: Boyut

en: Last Update
tr: En son Güncelleme

en: Shared By
tr: Paylaşan

en: No library is sharing to this group
tr: Bu grupla paylaşılan bir kütüphane yok.

en: You can share libraries by clicking the "New Library" button above or the "Share" icon on your libraries list.
tr: Kütüphane paylaşmak için üstteki "Yeni Kütüphane" düğmesini ya da kütüphaneler listenizdeki "Paylaş" simgesini tıklayabilirsiniz.

en: Libraries shared as writable can be downloaded and synced by other group members. Read only libraries can only be downloaded, updates by others will not be uploaded.
tr: Yazılabilir kütüphane olarak paylaşılan kütüphaneler diğer grup üyeleri tarafından indirilebilir ve senkronize edilebilir. Salt okunur kütüphaneler sadece indirilebilir, başkalarının yaptığı güncellemeler yüklenmeyecektir.

en: Description
tr: Açıklama

en: directory icon
tr: dizin simgesi

en: No public library is in this group
tr: Bu grupta genel kütüphane yok.

en: A library can be made public in its settings page.(Not implemented yet)
tr: Bir kütüphane kendisine ait ayarlar sayfasında genelleştirilebilir. (Henüz uygulanmıyor)

en: %(user)s want to join to Group "%(group_name)s", here is the verification message:
tr: %(user)s gruplara "%(group_name)s" katılmak istiyor, doğrulama mesajı burada:

en: Thanks for using our site!
tr: Sitemizi kullandığınız için teşekkür ederiz.

en: The %(site_name)s team
tr: %(site_name)s takımı

en: Admins
tr: Yöneticiler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Add Members
tr: Üye Ekle

en: Add Admins
tr: Yönetici Ekle

en: Change
tr: Değiştir

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Revoke Public
tr: Geneli İptal Et

en: Make Public
tr: Genel Yap

en: Dismiss
tr: Sonlandır

en: Transfer Group To
tr: Grubu transfer et

en: Rename Group To
tr: Grubu yeniden adlandır

en: Add members
tr: Üye Ekle

en: Add administrators
tr: Yönetici Ekle

en: Dismiss Group
tr: Grubu Sonlandır

en: Really want to dismiss this group?
tr: Bu grubu sonlandırmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Delete Member
tr: Üyeyi Sil

en: Really want to delete %s ?
tr: %s'i gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Quit
tr: Çıkış

en: Quit Group
tr: Gruptan Çık

en: Are you sure you want to quit this group?
tr: Gruptan çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: Join Group
tr: Gruba Katıl

en: Name:
tr: İsim:

en: Creator:
tr: Kurucu:

en: Create at:
tr: Oluşturuldu:

en: Members:
tr: Üyeler:

en: Verification Message
tr: Doğrulama Mesajı

en: Wiki Index
tr: Wiki İndex

en: No index now.
tr: Şu anda İndex yok.

en: Create
tr: Oluştur

en: This group currently has no wiki
tr: Bu grupta şu anda hiç wiki yok.

en: Seafile Wiki enables you to organize your knowledge in a simple way. The contents of wiki is stored in a normal library with pre-defined file/folder structure. This enables you to edit your wiki in your desktop and then sync back to the server.
tr: Seafile Wiki ile bilginizi basit bir biçimde organize edbilirsiniz. Wiki içeriği normal bir kütüphanede önceden tanımlanmış dosya/klasör yapısında depolanır. Böylelikle wikinizi masaüstünde düzenleyebilir ve sonra sunucuya senkronize edebilirsiniz.

en: Create Wiki Now
tr: Şimdi Wiki Oluştur

en: Choose a library as wiki
tr: Bir kütüphaneyi wiki olarak seç

en: Create Wiki
tr: Wiki Oluştur

en: Wiki Pages
tr: Wiki Sayfalar

en: Choose a library as wiki:
tr: Bir kütüphaneyi wiki olarak seç

en: Please click and choose a library.
tr: Lütfen tıklayın ve bir kütüphane seçin

en: Home
tr: Anasayfa

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Wiki History
tr: Wiki Geçmiş

en: New Page
tr: Yeni Sayfa

en: Delete Page
tr: Sayfayı Sil

en: Edit Page
tr: Sayfayı Düzenle

en: Page History
tr: Sayfa Geçmişi

en: Last modified by %(modifier)s, %(modify_time)s
tr: Son değiştirilme %(modifier)s, %(modify_time)s

en: Are you sure you want to delete this page?
tr: Bu sayfayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Name is required.
tr: İsim gerekli.

en: Description is required.
tr: Açıklama Gerekli.

en: Tips
tr: Öneriler

en: After creating a group, you can add members and share libraries into it.
tr: Bir grup oluşturduktan sonra, o grup içine üyeler ekleyebilir ve kütüphaneler paylaşabilirsiniz.

en: Since you are a guest user now, you can not create groups.
tr: Şu anda misafir kullanıcı olduğunuz için grup oluşturamazsınız.

en: My Groups
tr: Gruplarım

en: New Group
tr: Yeni Grup

en: Time:
tr: Zaman:

en: You are not in any groups
tr: Hiç bir grupta değilsiniz.

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. You can create a group by clicking "New Group" button.
tr: Gruplar siz ve arkadaşlarınızın mesaj bırakabileceği ve kütüphaneler üzerinde birlikte çalışabileceği alanlardır. "Yeni Grup" düğmesine tıklayarak grup oluşturabilirsiniz.

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. Groups you join will be listed here.
tr: Gruplar siz ve arkadaşlarınızın mesaj bırakabileceği ve kütüphaneler üzerinde birlikte çalışabileceği alanlardır. Katıldığınız gruplar burada listelenecek.

en: Group Name
tr: Grup Adı

en: Failed to post reply.
tr: Yanıt postalama başarısız.

en: Group:
tr: Grup:

en: None
tr: Yok

[ctx: help]
en: Client
tr: İstemci

en: Install and Sync Files
tr: Dosyaları Yükle ve Senkronize Et

en: Deleting a library
tr: Kütüphane Silmek

en: Encrypting a library
tr: Kütüphane Şifrelemek

en: File conflicts
tr: Dosya Uzlaşmazlıkları

en: Excluding files
tr: Dosyaları Dışta Tutmak

en: Sharing to a group
tr: Bir Grupla Paylaşmak

en: Viewing an encrypted library
tr: Şifrelenmiş bir kütüphaneyi görüntülemek

en: Once you and your friends sync a shared library onto your computers, you may add, delete or edit files in the library together.  Every change you make to the library will be automatically synced to others' computers.
tr: Siz ve arkadaşlarınız paylaşımlı bir kütüphaneyi bilgisayarınızda senkronize ettikten sonra, kütüphanedeki dosyaları birlikte ekleyebilir, silebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Kütüphanede yaptığınız her değişiklik otomatik olarak diğerlerinin bilgisayarında senkronize olacaktır.

en: 
        Sometimes you and your friends may edit the same file at the same time. Your changes may conflict with each other's. In this case, Seafile would keep your version unchanged, while save your friends' versions as "conflict files". A conflict file's name ends with its author's email address, plus the current time, e.g. test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).
tr: 
    Siz ve arkadaşlarınız aynı dosyayı aynı anda düzenlediğinizde, yapılan değişiklikler uyumsuzluk yaratabilir. Bu durumda, Seafile sizin versiyonunuzu değişmemiş olarak saklayacak, arkadaşınızın versiyonunu ise "uyuşmazlık dosyaları " olarak kaydedecek. Bir uyuşmazlık dosyasının sonunda yazarın adı, eposta adresi ve güncel saat bilgileri bulunur. Örneğin, e.g.test.txt (ad@ornek.com 2014-10-01-00-12-24).

en: Deleting a file library
tr: Bir dosya kütüphanesini silmek

en: To maximize your data security, deletion of file libraries on the website and on your computer are not "synced" automatically.
tr: Veri güvenliğini maksimize etmek için, kütüphanelerin websitesinde ve bilgisayarınızda silinmesi otomatik olarak senkronize edilmez.

en: After a file library is deleted on the website, the library downloaded to your computer won't be deleted. But it won't be synced with the website any more.
tr: Bir dosya kütüphanesi websitesinde silindikten sonra, bilgisayarınıza indirilen kütüphane silinmeyecektir. Ancak websitesi ile senkronizasyonu sonlanacaktır.

en: After a file library is deleted on your computer, the library on the website won't be deleted. You may download and sync it again later.
tr: Bilgisayarınızdaki bir dosya silindikten sonra, websitesindeki kütüphane silinmeyecektir. Bu kütüphaneyi indirebilir ve tekrar senkronize edebilirsiniz.

en: Sharing a library to a group
tr: Bir kütüphaneyi bir grupla paylaşmak

en: You have two ways to share a library to a group
tr: Bir kütüphaneyi bir grupla paylaşmak için iki yolunuz var

en: Create a file library directly inside the group workspace.
tr: Grup çalışma alanı içinde bir dosya kütüphanesi oluşturun.

en: Share an existing personal library to the group.
tr: Varolan kişisel bir dosyayı grupla paylaşın.

en: Excluding files/folders from syncing
tr: Dosyaları / klasörleri senkronizasyon dışı tutmak

en: Sometimes you don't want to sync some files or folders inside a library. To achieve this, you can create a file named seafile-ignore.txt in the root folder of this library. In this special file, you specify the files and folders that Seafile should not sync. Each line in this file specifies a pattern. The following pattern format are supported.
tr: Bir kütüphane içindeki bazı dosya ya da klasörleri paylaşmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda kütüphanenin kök klasöründe seafile-ignore.txt isimli bir dosya oluşturarak Seafile'ın senkronize etmesini istemediğiniz dosya ve klasörleri belirleyebilirsiniz. Her satırın bir örüntüyü belirlediği bu dosyada şu formatlar desteklenir.

en: A blank line matches no files.
tr: Boş bir satır hiçbir dosya ile eşleşmez.

en: A line starting with # serves as a comment.
tr: # ile başlayan satır yorum görevi görür.

en: Seafile supports wildcards in the pattern. For example, "foo/*" matches "foo/1" and "foo/hello". "foo/?" matches "foo/1" but not "foo/hello". Note that the wildcard character * recursively matches all the paths under a folder. For instance, "foo/*.html" matches "foo/a.html" and "foo/templates/b.html".
tr: Seafile örüntüdeki eşleme karakterlerini destekler. Örneğin, "foo/*", "foo/1" ve "foo/hello"' ile  eşleşir. "foo/?" ise "foo/1" ile eşleşir ancak "foo/hello" ile eşleşmez. Eşleme karakteri ( * )'nin yinelemeli olarak bir klasör altındaki tüm yolları eşleştirdiği dikkate alınmalıdır. Örneğin, "foo/*.html", "foo/templates/b.html" ve "foo/templates/b.html" ile eşleşir.

en: If the pattern ends with a slash, it would only match a folder. In other words, foo/ will match a folder "foo" and paths underneath it, but will not match a regular file or a symbolic link "foo".
tr: Eğer örüntü bölme işareti ile bitiyorsa, sadece bir dosya ile eşleşecektir. Diğer bir deyişle, foo/ bir "foo" dosyası ve altındaki yollar ile eşleştirecektir. Ancak normal bir dosya ya da sembolik bir "foo" linki ile eşleşmeyecektir.

en: If a pattern doesn't end with a slash or a wildcard, it would not match a folder. For example, "foo" can only match regular file "foo" or a symbolic link; while "foo/" and "foo*" match a folder and paths under it.
tr: Eğer bir örüntü bölme işareti ya da eşleme karakteri ile bitmiyorsa, bir dosyayı eşleyemez. Örneğin, "foo" sadece normal bir dosyayı ya da sembolik bir bağlantıyı eşleyebilirken; "foo/" ve "foo*" bir klasörü altındaki yolları eşler.

en: Example
tr: Örnek

en: Notes
tr: Notlar

en: The seafile-ignore.txt file only controls which files to exclude on the client side. You can still create a file from seahub web interface that's excluded on the client. In this case,
tr: seafile-ignore.text dosyası sadece istemci tarafında hangi dosyaların dışarıda tutulacağını kontrol eder. Siz istemciden dışarıda tutulmuş bir dosyayı seahub web arayüzünde hala oluşturabilirsiniz. Bu durumda,

en: The created file will still be synced back to clients. But any later local changes to those files will be ignored.
tr: Oluşturulan dosya hala istemciye senkronize olacak. Ama bu dosyada yapılan sonraki her yerel değişiklik görmezden gelinecek.

en: If the file is modified on seahub, the new version will also be synced back to clients; If the file on the client is also modified, a conflict file will be generated on the client.
tr: Eğer dosya seahub'da değiştirildiyse, yeni versiyon da istemcilere senkronize olacak; Eğer istemcideki dosya da değiştirildiyse, istemci tarafında bir uyuşmazlık dosyası oluşturulacak.

en: seafile-ignore.txt only ignores files that are not synced yet. If a file is already synced, and some time later you add it to the ignore list, its existing versions won't be removed.
tr: seafile-ignore.txt sadece henüz senkronize edilmemiş dosyaları görmezden gelir. Eğer bir dosya zaten senkronize edilmişse ve bir zaman sonra siz bu dosyayı görmezden gel listesine eklerseniz, varolan versiyonları kaldırılmaz.

en: Installing and Using Seafile Client
tr: Seafile Client'ı Yüklemek ve Kullanmak

en: After downloading Seafile client program, you have 3 steps left to get it up and running.
tr: Seafile kullanıcı programını indirdikten sonra, programı çalıştırmak için 3 adımınız kalıyor.

en: 1. Select a disk partition to store local Seafile data
tr: 1. Yerel Seafile verisini depolamak için bir disk bölümü seçin

en: 2. Add an account
tr: 2. Bir hesap ekleyin

en: Add an account on your private Seafile server or our public server.
tr: Kendi özel Seafile sunucunuza ya da bizim genel sunucumuza bir hesap ekleyin

en: 3. Sync a library
tr: 3. Bir kütüphaneyi senkronize edin

en: Click the "Sync this library" button to sync it with a local folder.
tr: "Bu kütüphaneyi eşitle" düğmesini tıklayarak, kütüphaneyi yerel bir klasörle senkronize edin.

en: Then you add some files into the library. They will be automatically synced with cloud platform.
tr: Sonra bu kütüphaneye dosyalar ekleyin. Dosyalar bulut platformu ile otomatik olarak senkronize olacak.

en: 4. (Optional) Create a library
tr: 4. (İsteğe bağlı) Bir kütüphane oluşturun

en: You can also create a library from a local folder.
tr: Yerel bir klasör kullanarak da kütüphane oluşturabilirsiniz.

en: Encrypting a file library
tr: Bir kütüphane dosyasını şifrelemek

en: Seafile supports encryption of file libraries to strengthen your data security. To encrypt a file library, you need to set a password when you create a library.
tr: Seafile veri güvenliğinizi güçlendirmek için kütüphane şifrelemeyi destekliyor. Bir dosya kütüphanesini şifrelemek için, kütüphaneyi oluştururken şifre belirlemeniz gerekiyor.

en: The password won't be stored on Seafile cloud platform.
tr: Şifre Seafile bulut platformunda saklanmayacak.

en: So even the adminastrator of the servers cannot view your encrypted data without the password.
tr: Böylece, sunucuların yöneticileri bile şifre olmadan size ait şifrelenmiş veriyi göremiyor.

en: To download and sync an encrypted library to your computer, you need to provide the password.  Seafile client program will download the encrypted data and decrypt it on your computer.
tr: Şifrelenmiş bir kütüphaneyi bilgisayarınıza indirmek ve senkronize etmek için, şifreyi sağlamanız gerekir. Seafile istemci programı şifrelenmiş veriyi indirecek ve şifrelemeyi sizin bilgisayarınızda çözecek.

en: To share an encrypted library with your friends, you also need to tell them the password.
tr: Şifrelenmiş bir kütüphaneyi arkadaşlarınızla paylaştığınızda, onlara da şifreyi bildirmeniz gerekir.

en: Seafile servers don't store the password for an encrypted library. To view an encrypted library online, you need to provide the password for the library. Your password is only stored in the server's encrypted memory. It would be cleared from the memory in an hour. After that, if you want to view the library, you'll have to enter password again.
tr: Seafile sunucuları şifrelenmiş bir kütüphane için şifre saklamaz. Şifrelenmiş bir kütüphaneyi çevrimiçi görüntüleyebilmek için, şifreyi sağlamanız gerekir. Şifreniz sadece sunucunun şifrelenmiş hafızasında saklanır. 1 saat içinde hafızadan silinir. Daha sonra kütüphaneyi tekrar görüntülemek isterseniz, şifreyi tekrar girmeniz gerekir.

en: message is required
tr: mesaj gerekli

en: contact is required
tr: kişi gerekli

en: You can not send message to yourself.
tr: Kendinize mesaj gönderemezsiniz.

en: Failed to send message to %s, user not found.
tr: %s' e mesaj gönderme başarısız, kullanıcı bulunamadı.

en: New Message
tr: Yeni Mesaj

en: Message
tr: Mesaj

en: Time
tr: Zaman

en: message...
tr: mesaj...

en: send to: click to select contacts
tr: gönder: kişi seçmek için tıklayın

en: please add contacts at first
tr: lütfen önce kişi ekleyin

en: Send a message...
tr: Bir mesaj gönder...

en: Internal error
tr: İç hata

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> to you.
tr: %(user)s <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> isimli kütüphaneyi sizinle paylaştı.

en: %(user)s has shared a file named <a href='%(href)s'>%(file_name)s</a> to you.
tr: %(user)s <a href='%(href)s'>%(file_name)s</a> isimli dosyayı sizinle paylaştı.

en: You have received a <a href='%(href)s'>new message</a> from %(user)s.
tr: %(user)s kullanıcılarından <a href='%(href)s'>yeni mesaj</a> aldınız.

en: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> has a new discussion.
tr: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> yeni bir tartışma var.

en: %(user)s posted a new discussion in <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.
tr: %(user)s <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>'ya yeni bir tartışma postaladı.

en: One <a href='%(href)s'>group discussion</a> has a new reply.
tr: Bir  <a href='%(href)s'>grup tartışması</a> için yeni bir yanıt var

en: %(user)s replied the <a href='%(href)s'>group discussion</a>.
tr: %(user)s şunu yanıtladı: <a href='%(href)s'>grup tartışması</a>.

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> has asked to join group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, verification message: %(join_request_msg)s
tr: Kullanıcı <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> şu gruba <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> katılmak istedi, doğrulama mesajı: %(join_request_msg)s

en: Successfully cleared all notices.
tr: Tüm bildirimler başarı ile silindi.

en: New notice on %s
tr: %s -'de yeni bildirim

en: %(user)s posted a new discussion in <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
tr: %(user)s yeni bir tartışma postaladı<a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: %(user)s replied your <a href="%(url_base)s%(reply_url)s">group discussion</a>
tr: %(user)s şuna cevap verdi <a href="%(url_base)s%(reply_url)s">grup tartışması</a>

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to you.
tr: %(user)s sizinle <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> isimli dosyayı paylaştı.

en: %(user)s has shared a file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> to you.
tr: %(user)s sizinle <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> isimli bir dosya paylaştı.

en: You have received a <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">new message</a> from %(user)s.
tr: %(user)s isimli kullanıcılardan gelen <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">yeni mesaj</a>

en: A file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> is uploaded to your folder <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.
tr: <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> isimli dosya <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a> klasörünüze yüklendi.

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has asked to join group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, verification message: %(msg)s
tr: Kullanıcı <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a> isimli gruba katılmak istiyor, doğrulama mesajı: %(msg)s

en: Go check out at the following page:
tr: Aşağıdaki sayfayı inceleyin:

en: All Notifications
tr: Tüm Bildirimler

en: Add new notification
tr: Yeni bildirim ekle

en: Notification Detail
tr: Bildirim Detayı

en: (current notification)
tr: (Şu anki bildirim)

en: Set to current
tr: Şimdikine ayarla

en: Empty
tr: Boş

en: Delete Notification
tr: Bildirimi Sil

en: Notices
tr: Uyarılar

en: Mark all read
tr: Tümünü okundu olarak işaretle

en: Clear
tr: Temizle

en: More
tr: Daha fazla

en: Please choose how to view encrypted libraries online:
tr: Lütfen şifrelenmiş kütüphanelerin nasıl görüntüleneceğini seçiniz:

en: Send passwords to the server.
tr: Şifreleri sunucuya gönder.

en: Files will be decrypted in the server before being sent to you.
tr: Dosyalar size gönderilmeden önce şifreleri sunucuda çözülecek.

en: Save passwords in your browser.
tr: Şifreleri tarayıcınızda saklayın.

en: Files will be decrypted in your browser when you download them.
tr: Dosyaları indirdiğiniz zaman şifreleri tarayıcınızda çözülecek.

en: Tip: the latter way is more secure, but it is not supported well by all browsers. We advise you to use the latest version of Chrome or Firefox.
tr: Tüyo: İkincisi daha güvenli, ama tüm tarayıcılar tarafından iyi desteklenmiyor. Size önerimiz Chrome ya da Firefox'un son sürümünü kullanmanız.

en: Nickname should not include ' / '
tr: Takma ad '/ ' içeremez.

en: Successfully edited profile.
tr: Profil başarıyla düzenlendi.

en: Failed to edit profile
tr: Profil düzenlenemedi.

en: Has not accepted invitation yet
tr: Daveti henüz kabul etmedi.

en: Demo account can not be deleted.
tr: Demo hesabı silinemez.

en: Failed to set default library.
tr: Varsayılan kütüphane kurma başarısız.

en: Can not set encrypted library as default library.
tr: Şifrelenmiş kütüphane varsayılan kütüphane olarak ayarlanamaz.

en: Successfully set "%s" as your default library.
tr: "%s" varsayılan kütüphaneniz olarak başarıyla kuruldu.

en: Profile Setting
tr: Profil Ayarları

en: Profile
tr: Profil

en: Language
tr: Dil

en: Encrypted Libraries
tr: Şifrelelenmiş Kütüphaneler

en: Sub-library
tr: Alt kütüphane

en: Default Library
tr: Varsayılan kütüphane

en: Delete Account
tr: Hesabı Sil

en: Password:
tr: Şifre:

en: Update
tr: Güncelle

[ctx: true name]
en: Name:
tr: İsim:

en: About me:
tr: Hakkımda:

en: Department:
tr: Bölüm:

en: Telephone:
tr: Telefon:

en: Language Setting
tr: Dil Ayarları

en: Encrypted Libraries Setting
tr: Şifrelenmiş Kütüphane Ayarları

en: How to view encrypted libraries online:
tr: Şifrelenmiş kütüphaneler çevrimiçi nasıl görüntülenir?

en: Sub-library Setting
tr: Alt kütüphane Ayarları

en: Enable sub-library
tr: Alt kütüphaneyi Etkinleştir

en: This feature enables you to selectively sync a folder inside a library. A sub-library can be created from any folder. After being created, it will be listed in your desktop client, and you can download it just like downloading a normal library. It will be automatically kept in sync with its origin library.
tr: Bu özellik kütüphane içindeki bir klasörü seçimli olarak senkronize edebilmenizi sağlar. Alt kütüphane herhangi bir kütüphane içinden oluşturulabilir. Oluşturulduktan sonra, masaüstü istemcinizde listelenecektir. Bu alt kütüphaneyi normal bir kütüphaneyi indirdiğiniz gibi indirebilirsiniz. Kütüphane orijin kütüphane ile otomatik olarak senkronize kalacaktır.

en: Sub-library is also used when sharing a folder to a group or another user. Without this option on, a hidden sub-library will be created automatically in such case. With this option on, those hidden sub-libraries will also be listed, which enables you to manage them.
tr: Alt kütüphane ayrıca bir klasörü grup ile ya da başka bir kullanıcı ile paylaşırken de kulllanılır. Bu seçeneğin etkin olmadığı durumda, saklı bir alt kütüphane otomatik olarak oluşturulur ve listelenmiş olduğu için yönetilebilir durumdadır.

en: Default Library Setting
tr: Varsayılan Kütüphane Ayarı

en: Your default library:
tr: Varsayılan Kütüphaneniz:

en: Default library is the default place to store your personal documents and pictures.
tr: Varsayılan kütüphane kişisel dokümanlarınızı ve resimlerinizi saklamanız için varsayılan yerdir.

en: Choose Default Library
tr: Varsayılan Kütüphane Seçiniz

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
tr: Bu işlem geri alınamaz. Lütfen iki kez düşününün!

en: Choose default library:
tr: Varsayılan kütüphaneyi seçiniz:

en: Really want to delete your account?
tr: Hesabınızı silmeyi gerçekten istiyor musunuz?

en: Send message
tr: Mesaj gönder

en: Info
tr: Bilgi

[ctx: true name]
en: Name
tr: İsim

en: Self-introduction
tr: Kendini Tanıtım

en: Department
tr: Bölüm

en: Telephone
tr: Telefon

en: Email is not longer than 512 characters
tr: Eposta 512 karakterden uzun değil

en: Please enter a correct password.
tr: Lüfen doğru bir şifre giriniz.

en: Failed to share to all members, please try again later.
tr: Tüm üyelerle paylaşılamadı, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Shared to all members successfully, go check it at <a href="%s">Shares</a>.
tr: Tüm üyelerle başarıyla paylaşıldı, buradan kontrol edebilirsiniz <a href="%s">Paylaşılanlar</a>

en: Only the owner of the library has permission to share it.
tr: Sadece sahibinin kütüphaneyi paylaşma izni var.

en: Failed to share "%s", no enough quota. <a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
tr: "%s" paylaşımı başarısız oldu, yeterli kota yok. <a href="http://seafile.com/">Hesabı yükselt.</a>

en: Library does not exist
tr: Kütüphane yok

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: Argument is not valid
tr: Değişken geçerli değil

en: Failed to remove share
tr: Paylaşımı kaldırma başarısız

en: group id is not valid
tr: Grup kimliği geçerli değil

en: Failed to unshare: the group doesn't exist.
tr: Paylaşım sonlandırma başarısız: grup yok.

en: Successfully removed share
tr: Paylaşım başarıyla kaldırıldı

en: all members
tr: tüm üyeler

en: Invalid arguments
tr: Geçersiz değişkenler

en: You cannot share the library in this way.
tr: Kütüphaneyi bu şekilde paylaşamazsınız.

en: Removed successfully
tr: Başarıyla kaldırıldı

en: The link doesn't exist
tr: Bağlantı yok

en: Sending shared link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
tr: Paylaşımlı bağlantı gönderilemedi. Eposta servisi doğru yapılandırılmadı, lütfen yönetici ile iletişim kurunuz.

en: A file is shared to you on %s
tr: %s 'de sizinle bir dosya paylaşıldı

en: A directory is shared to you on %s
tr: %s 'de sizinle bir dizin paylaşıldı

en: Please choose a directory.
tr: Lütfen bir dizin seçiniz.

en: Successfully saved.
tr: Kaydedildi.

en: Failed to share to "%s", user not found.
tr: "%s" ile paylaşma başarısız, kullanıcı bulunamadı.

en: Successfully shared %s.
tr: %s paylaşıldı.

en: Successfully unshared "%s".
tr: "%s" paylaşma sonlandırıldı.

en: You don't have permission to unshare %s.
tr: %s paylaşma sonlandırmaya izininiz yok.

en: You don't have permission to save %s.
tr: %s kaydetmek için izniniz yok.

en: Sending shared upload link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
tr: Paylaşımlı bağlantı yükleme gönderimi başarısız oldu. Eposta servisi doğru yapılandırılmadı, lütfen yönetici ile iletişim kurunuz.

en: An upload link is shared to you on %s
tr: %s'de sizinle bir bağlantı yüklemesi paylaşıldı

en: Library does not exist.
tr: Kütüphane yok.

en: Links - Share
tr: Bağlantılar - Paylaş

en: Download Links
tr: Bağlantıları İndir

en: Upload Links
tr: Bağlantıları Yükle

en: Library
tr: Kütüphane

en: Visits
tr: Ziyaretler

en: View
tr: Görüntüle

en: Remove
tr: Kaldır

en: You don't have any download link
tr: Hiç indirme bağlantınız yok

en: You can generate a download link for a folder or a file. People receive this link can view the folder or the file online.
tr: Bir klasör ya da dosya için bağlantı indirme oluşturabilirsiniz. Bu bağlantıyı alan kişiler klasör ya da dosyayı çevrimiçi görüntüleyebilirler.

en: You don't have any upload link
tr: Hiç yükleme bağlantınız yok.

en: You can generate an upload link from any folder. People receive this link can upload files to this folder.
tr: Bir klasör ya da dosya için bağlantı yükleme oluşturabilirsiniz. Bağlantıyı alan kişiler bu klasöre dosya yükleyebilirler.

en: Folders - Share
tr: Klasörler - Paylaş

en: Folders
tr: Klasörler

en: Share To
tr: Şununla paylaş

en: Permission
tr: İzin

en: Unshare
tr: Paylaşma

en: You have not shared any folder
tr: Henüz hiç klasör paylaşmadınız

en: You can share a single folder with a registered user if you don't want to share a whole library.
tr: Kayıtlı bir kullanıcı ile tüm kütüphaneyi paylaşmak istemiyorsanız, tek bir klasör paylaşabilirsiniz.

en: Edit succeeded
tr: Düzenleme başarılı

en: Edit failed.
tr: Düzenleme başarısız.

en: Files - Share
tr: Dosyalar - Paylaş

en: From Others
tr: Başkalarından

en: To Others
tr: Başkalarına

en: From
tr: Kimden

en: No file is shared to you
tr: Hiçbir dosya sizinle paylaşılmadı

en: Single files shared to you will be listed here, and you can download them or save them to some libraries.
tr: Sizinle paylaşılan dosyalar burada listelenecek. Bu dosyaları bir kütüphaneye indirebilir ya da kaydedebilirsiniz.

en: To
tr: Kime

en: You don't have any private shared files
tr: Hiç paylaşılmış dosyanız yok

en: You can share a single file with a registered user if you don't want to share a whole library.
tr: Kayıtlı bir kullanıcı ile tüm kütüphaneyi paylaşmak istemiyorsanız, tek bir dosya paylaşabilirsiniz.

en: Libraries - Share
tr: Kütüphaneler - Paylaş

en: You have not shared any library
tr: Henüz hiç kütüphane paylaşmadınız

en: You can share libraries to your friends and colleagues by clicking the share icon of your own libraries in your home page or creating a new library in groups you are in.
tr: Kütüphaneleri anasayfanızda kütüphanelerinizin paylaş simgesini tıklayarak ya da içinde bulunduğunuz gruplarda yeni kütüphane oluşturarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

en: Shares
tr: Paylaşımlar

en: Basic Info
tr: Temel Bilgi

en: No Nickname
tr: Takma ad yok

en: Add to contacts
tr: Kişilere ekle

en: Download and Sync
tr: İndir ve Senkronize et

en: Leave Share
tr: Paylaşımdan Ayrıl

en: You have no library sharing with %(to_email)s.
tr: %(to_email)s ile kütüphane paylaşımınız yok.

en: Sorry, but the requested page could not be found.
tr: Üzgünüm, ama istediğiniz sayfa bulunamadı.

en: Activities
tr: Etkinlikler

en: is encrypted
tr: şifrelenmiş

en: Password：
tr: Şifre:

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
tr: Şifre sadece 1 saat sunucuda tutulacaktır.

en: Exit System Admin
tr: Sistem Yöneticisinden Çık

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: See All Notifications
tr: Tüm Bildirimleri Gör

en: Log out
tr: Çıkış yap

en: System Admin
tr: Sistem Yöneticisi

en: All Groups
tr: Tüm Gruplar

en: Close
tr: Kapat

en: My Home
tr: Ana sayfam

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Help
tr: Yardım

en: Signup
tr: Kaydol

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept on the server for only 1 hour.
tr: Bu kütüphane şifreli. Çevrimiçi göz atmak istiyorsanız lütfen şifreyi giriniz. Şifre sadece 1 saat boyunca sunucuda tutulacak.

en: Password:
tr: Şifre:

en: You can change how to view encrypted libraries online <a class="normal" href="%(profile_edit_url)s#enc-lib-setting">here</a>.
tr: Şifrelenmiş kütüphaneleri çevrimiçi görüntüleme tercihinizi  <a class="normal" href="%(profile_edit_url)s#enc-lib-setting">buradan</a> değiştirebilirsiniz.

en: Please enter the password.
tr: Lütfen şifreyi giriniz.

en: Devices
tr: Cihazlar

en: Device Name
tr: Cihaz Adı

en: Last Access
tr: Son Erişim

en: # Libraries
tr: # Kütüphaneler

en: Operation
tr: İşlem

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Really want to unlink %s?
tr: %s bağlantısını kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: It will immediately stop syncing.
tr: Senkronize etmeyi hemen bırakacak.

en: You do not have connected devices
tr: Bağlı cihazınız yok.

en: Your clients (Desktop/Android/iOS) will be listed here.
tr: İstemcileriniz (Masaüstü/Android/İOS) burada listelenecek.

en: Successfully unlinked.
tr: Bağlantı kaldırma başarılı.

en: Download
tr: İndir

en: Current path:
tr: Geçerli yol:

en: Draft saved.
tr: Taslak kaydedildi.

en: Continue editing
tr: Düzenlemeye devam et

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Standard Syntax
tr: Standart Sözdizimi

en: Enter this
tr: Bunu gir

en: To see this
tr: Bunu görmek için

en: bold
tr: kalın

en: text
tr: metin

en: Header
tr: Başlık

en: Smaller header
tr: Daha küçük başlık

en: Link something
tr: Birşey bağlantıla

en: Extended Syntax for Wiki
tr: Wiki için Genişletilmiş Sözdizimi

en: or
tr: ya da

en: internal link to another wiki page.
tr: başka bir wiki sayfasına iç bağlantı

en: internal link to a picture at this-library/images/pic.jpg.
tr: Buradaki bir resme iç bağlantı- library/images/pic.jpg

en: internal link to a file at this-library/folder/file.doc.
tr: Buradaki bir dosyaya iç bağlantı- library/folder/file.doc

en: Font Size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Huge
tr: Büyük

en: Small
tr: Küçük

en: Font Color
tr: Yazı tipi rengi

en: defaut color
tr: varsayılan renk

en: Bold (Ctrl/Cmd+B)
tr: Kalın (Ctrl/Cmd+B)

en: Strikethrough
tr: Üstü çizili

en: Underline (Ctrl/Cmd+U)
tr: Altı çizili

en: Remove format
tr: Formatı kaldır

en: Bullet list
tr: Düğme listesi

en: Number list
tr: Numara listesi

en: Reduce indent (Shift+Tab)
tr: Girintiyi azalt ()

en: Indent (Tab)
tr: Girinti (Tab)

en: Align Left (Ctrl/Cmd+L)
tr: Sola hizala (Ctrl/Cmd+L)

en: Center (Ctrl/Cmd+E)
tr: Ortala (Ctrl/Cmd+E)

en: Align Right (Ctrl/Cmd+R)
tr: Sağa hizala (Ctrl/Cmd+R)

en: Justify (Ctrl/Cmd+J)
tr: İki yana yasla

en: Hyperlink
tr: Köprü

en: Add
tr: Ekle

en: Remove Hyperlink
tr: Köprüyü kaldır

en: Insert picture (or just drag & drop)
tr: Resim yerleştir (ya da sürükle ve bırak)

en: Undo (Ctrl/Cmd+Z)
tr: Geri al (Ctrl/Cmd+Z)

en: Redo (Ctrl/Cmd+Y)
tr: Yeniden yap (Ctrl/Cmd+Y)

en: Draft Available
tr: Taslak hazır

en: There's a saved draft for this file, would you like to load it?
tr: Bu dosya için kaydedilmiş bir taslak var, yüklemek ister misiniz?

en: Load
tr: Yükle

en: Discard
tr: At

en: Failed to save draft, exceeded max quota
tr: Taslak kaydedilemedi, maksimum kota aşıldı

en: Draft successfully loaded
tr: Taslak başarıyla yüklendi

en: Strong <strong> Ctrl+B
tr: Güçlü <strong> Ctrl+B

en: strong text
tr: güçlü metin

en: Emphasis <em> Ctrl+I
tr: Vurgu <em> Ctrl+I

en: emphasized text
tr: Vurgulanmış metin

en: Hyperlink <a> Ctrl+L
tr: Köprü <a> Ctrl+L

en: enter link description here
tr: Bağlantı açıklamasını buraya gir

en: Insert Hyperlink
tr: Köprü yerleştir

en: optional title
tr: Seçimli başlık

en: Blockquote <blockquote> Ctrl+Q
tr: Öbek

en: Blockquote
tr: Öbek

en: Code Sample <pre><code> Ctrl+K
tr: Kod Örneği <pre><code> Ctrl+K

en: enter code here
tr: kodu buraya girin

en: Image <img> Ctrl+G
tr: Görsel

en: enter image description here
tr: Görsel açıklamasını buraya girin

en: Insert Image
tr: Görsel yerleştirin

en: Numbered List <ol> Ctrl+O
tr: Numaralandırılmış liste <ol> Ctrl+O

en: Bulleted List <ul> Ctrl+U
tr: Madde imli liste <ul> Ctrl+U

en: List item
tr: Liste öğesi

en: Heading <h1>/<h2> Ctrl+H
tr: Başlık <h1>/<h2> Ctrl+H

en: Heading
tr: Başlık

en: Horizontal Rule <hr> Ctrl+R
tr: Yatay Kural <hr> Ctrl+R

en: Undo - Ctrl+Z
tr: Geri al - Ctrl+Z

en: Redo - Ctrl+Y
tr: Yeniden yap - Ctrl+Y

en: Redo - Ctrl+Shift+Z
tr: Yeniden Yap - Ctrl+Shift+Z

en: Editing Help
tr: Düzenleme Yardımı

en: Submit failed. Please check the network.
tr: Gönderilemedi. Lütfen ağı kontrol edin.

en: Password is required.
tr: Şifre gerekli.

en: History
tr: Geçmiş

en: 's Version History
tr: Versiyon Geçmişi

en: Tip:a new version will be generated after each modification, and you can restore the file to a previous version.
tr: Tüyo: Her değişiklikten sonra yeni bir versiyon oluşturulacaktır. Yeni versiyon bir önceki versiyona geri döndürülebilir.

en: Current Path:
tr: Geçerli Yol:

en: Modifier
tr: Değiştirici

en: (current version)
tr: (geçerli versiyon)

en: (Renamed or moved from %(old_path)s)
tr: (Yeniden adlandırıldı ya da buradan taşındı  %(old_path)s)

en: Restore
tr: Eski durumuna getir

en: Diff
tr: Diff işlemi

en: Documents
tr: Dökümanlar

en: Introduction
tr: Giriş

en: Client
tr: İstemci

en: Seafile for Windows, Mac and Linux
tr: Windows, Mac ve Linux için Seafile

en: Server Version:
tr: Sunucu Versiyonu:

en: About Us
tr: Hakkımızda

en: Personal
tr: Kişisel

en: Starred
tr: Yıldızlı

en: Personal Wiki
tr: Kişisel Wiki

en: Share Admin
tr: Paylaşma Yöneticisi

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Upload Folder
tr: Klasör yükle

en: Add auto expiration
tr: Otomatik sona erme ekle

en: Days
tr: Gün

en: Shared Links
tr: Paylaşılan bağlantılar

en: View and manage all the shared links in this library.
tr: Bu kütüphanedeki tüm paylaşılan bağlantıları görüntüle ve yönet.

en: Owned Libs
tr: Sahip olunan kütüphaneler

en: Shared Libs
tr: Paylaşılan Kütüphaneler

en: Mine
tr: Benim

en: Sub-libraries
tr: Alt kütüphaneler

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: New Sub-library
tr: Yeni Alt kütüphane

en: You have not created any libraries
tr: Henüz hiç kütüphane oluşturmadınız

en: You can create a library to organize your files. For example, you can create one for each of your projects. Each library can be synchronized and shared separately.
tr: Dosyalarınızı düzenlemek için kütüphane oluşturabilirsiniz. Örneğin, her proje için bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Her kütüphane senkronize ediliebilir ve ayrı olarak paylaşılabilir.

en: Origin
tr: Orijin

en: You have not created any sub-libraries
tr: Henüz hiç alt kütüphane oluşturmadınız.

en: You can create a sub-library from a directory inside a library. A sub-library can be independently synced and shared. Files in the sub-library will be automatically kept in sync with those in the directory of the origin library.
tr: Bir alt kütüphaneyi kütüphane içinde bir dizinden oluşturabilirsiniz. Bir alt kütüphane bağımsız olarak senkronize edilebilir ve paylaşılabilir. Alt kütüphane içindeki dosyalar otomatik olarak orijin kütüphanedeki dizin içindekilerle senkronize olarak kalacaktır.

en: No library is shared to you
tr: Sizinle hiç kütüphane paylaşılmadı.

en: File Name
tr: Dosya İsmi

en: You don't have any starred files yet
tr: Henüz yıldızlı bir dosyanız yok

en: You can star important files by clicking the "Star" button on file viewing page, and they will be listed here.
tr: Önemli dosyaları görüntüleme sayfasındaki "Yıldız" düğmesini tıklayarak yıldızlayabilirsiniz. Dosyalar burada listelenecek.

en: Welcome to Seafile!
tr: Seafile'a Hoşgeldiniz!

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
tr: Seafile dosyaları kütüphaneler olarak organize eder. Her bir kütüphane ayrı olarak senkronize ediliebilir ve paylaşılabilir. Sizin için kişisel bir kütüphane hazırladık. Siz daha fazla kütüphane oluşturabilirsiniz.

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. Howerver, since you are a guest user now, you can not create libraries.
tr: Seafile dosyaları kütüphaneler olarak organize eder. Her bir kütüphane ayrı olarak senkronize ediliebilir ve paylaşılabilir. Ancak siz şu anda misafir kullanıcı olduğunuz için kütüphane oluşturamazsınız.

en: Choose a directory:
tr: Bir dizin seçiniz:

en: No public library
tr: Genel kütüphane yok

en: You can create a public library by clicking "New Library" button, others can view and download this library.
tr: "Yeni Kütüphane" düğmesini tıklayarak genel bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Başkaları bu kütüphaneyi görüntüleyebilir ve indirebilir.

en: Group
tr: Grup

en: No library is shared to your groups
tr: Sizin gruplarınızla hiç bir kütüphane paylaşılmadı.

en: Search groups...
tr: Grupları ara...

en: No group found
tr: Grup bulunamadı

en: No one has created any groups yet
tr: Henüz hiç kimse grup oluşturmadı

en: You can click "Add Group" button under "Group" label to create a group.
tr: "Grup" etiketi altındaki "Grup Ekle" düğmesini tıklayarak grup oluşturabilirsiniz.

en: Search members...
tr: Üyelerde ara...

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Database
tr: Veritabanı

en: Size:
tr: Boyut:

en: Trash
tr: Çöp Kutusu

en: Move
tr: Taşı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Upload Files
tr: Dosyaları yükle

en: The owner of this library has run out of space.
tr: Bu kütüphane sahibinin alanı kalmadı.

en: Please select a file at first.
tr: Lütfen önce bir dosya seçin.

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: close
tr: kapat

en: Cancel All
tr: Hepsini İptal Et

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Update %(file_name)s
tr: Güncelle %(file_name)s

en: Choose a file
tr: Dosya seçin

en: Smaller than %(max_file_size)s
tr: Bu boyuttan küçük %(max_file_size)s

en: New Directory
tr: Yeni Dizin

en: Directory Name
tr: Dizin İsmi

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: Featured File Type
tr: Özellikli Dosya Tipi

en: Click to choose
tr: Seçmek için tıklayın

en: online Rich Text format.
tr: Çevrimiçi Zengin Metin Formatı

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: simple markup format.
tr: basit markup formatı

en: Current Library
tr: Geçerli Kütüphane

en: Other Libraries
tr: Diğer Kütüphaneler

en: Please click and choose a directory.
tr: Lütfen tıklayın ve bir dizin seçin.

en: Rename %(name)s as:
tr: %(name)s olarak yeniden adlandır.

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept in the browser for only 1 hour.
tr: Bu kütüphane şifreli. Kütüphaneyi çevrimiçi görüntülemek istiyorsanız lütfen şifre girişi yapın. Şifre sadece 1 saat boyunca sunucuda tutulacak.

en: discuss
tr: tartış

en: Go to a group
tr: Bir gruba git

en: group
tr: grup

en: unstarred
tr: Yıldızı kaldırılmış

en: File Uploading...
tr: Dosyayı Yüklüyor...

en: File Upload complete
tr: Dosya Yükleme tamamlandı

en: File Upload canceled
tr: Dosya Yükleme iptal edildi

en: File Upload failed
tr: Dosya Yükleme Başarısız

en: Failed to get upload url
tr: url yükleme başarısız

en: File is too big
tr: Dosya çok büyük

en: File is too small
tr: Dosya çok küçük

en: Filetype not allowed
tr: Dosya tipine izin verilmiyor.

en: Max number of files exceeded
tr: Maksimum dosya sayısı aşıldı.

en: Uploaded bytes exceed file size
tr: Yüklenen baytlar dosya boyutunu aşıyor.

en: Empty file upload result
tr: Boş dosya yükleme sonucu

en: Error
tr: Hata

en: uploaded
tr: yüklendi

en: canceled
tr: iptal edildi

en: Start
tr: Başla

en: Delete Items
tr: Öğeleri sil

en: Are you sure you want to delete these selected items?
tr: Seçili öğeleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Successfully deleted %(name)s and %(amount)s other items.
tr:  %(name)s ve %(amount)s başka öğe başarıyla silindi.

en: Successfully deleted %(name)s.
tr: %(name)s başarıyla silindi.

en: Internal error. Failed to delete %(name)s and %(amount)s other items.
tr: İç hata.  %(name)s ve %(amount)s diğer öğe silinemedi.

en: Internal error. Failed to delete %(name)s.
tr: İç hata. %(name)s silinemedi.

en: Move selected directories/files to:
tr: Seçilen dizinleri / dosyaları buraya taşı:

en: Copy selected directories/files to:
tr: Seçilen dizinleri / dosyaları buraya kopyala:

en: Invalid destination path
tr: Geçersiz hedef yolu

en: Successfully moved %(name)s.
tr: %(name)s başarıyla taşındı.

en: Successfully moved %(name)s and 1 other item.
tr: %(name)s ve 1 diğer öğe başarıyla taşındı.

en: Successfully moved %(name)s and %(amount)s other items.
tr: %(name)s ve %(amount)s başka öğe başarıyla taşındı.

en: Successfully copied %(name)s.
tr: %(name)s başarıyla kopyalandı.

en: Successfully copied %(name)s and 1 other item.
tr: %(name)s ve 1 diğer öğe başarıyla kopyalandı.

en: Successfully copied %(name)s and %(amount)s other items.
tr: %(name)s ve %(amount)s başka öğe başarıyla kopyalandı.

en: Internal error. Failed to move %(name)s and %(amount)s other items.
tr: İç hata. %(name)s ve %(amount)s başka öğe taşınamadı.

en: Internal error. Failed to move %(name)s.
tr: İç hata. %(name)s taşıma başarısız.

en: Internal error. Failed to copy %(name)s and %(amount)s other items.
tr: İç hata. %(name)s ve %(amount)s başka öğe kopyalanamadı.

en: Internal error. Failed to copy %(name)s.
tr: İç hata. %(name)s kopyalama başarısız.

en: Moving file %(index)s of %(total)s
tr: %(total)s içinden %(index)s dosyası taşınıyor.

en: Copying file %(index)s of %(total)s
tr: %(total)s içinden %(index)s dosyası kopyalanıyor

en: Canceled.
tr: İptal edildi.

en: Encrypting the file...
tr: Dosya şifreleniyor...

en: Error when encrypting.
tr: Şifrelenirken hata oluştu.

en: Encrypting, %(num)s%% complete.
tr: %(num)s%%  şifreleme tamamlandı.

en: Uploading ...
tr: Yüklüyor...

en: Done!
tr: Bitti!

en: Downloading...
tr: İndiriyor...

en: Downloading, %(num)s%% complete.
tr: %(num)s%% indirme tamamlandı.

en: Decrypting...
tr: Şifre çözülüyor...

en: Decrypting, %(num)s%% complete.
tr: %(num)s%% şifre çözme tamamlandı.

en: Successfully deleted %(name)s
tr: %(name)s başarıyla tamamlandı.

en: Rename File
tr: Dosyayı yeniden adlandır

en: Rename Directory
tr: Dizini yeniden adlandır

en: Copy File
tr: Dosyayı Kopyala

en: Move File
tr: Dosyayı Taşı

en: Copy Directory
tr: Dizini Kopyala

en: Move Directory
tr: Dizini Taşı

en: Copy %(name)s to:
tr: %(name)s i buraya kopyala:

en: Move %(name)s to:
tr: %(name)s i buraya taşı:

en: Directory download is not supported in this library.
tr: Bu kütüphanede dizin indirme desteklenmiyor.

en: starred
tr: yıldızlı

en: It is required.
tr: Gerekli.

en: Only an extension there, please input a name.
tr: Sadece uzantı var, lütfen bir isim giriniz.

en: Creating...
tr: Oluşturuyor...

en: You have not renamed it.
tr: Yeniden adlandırmadınız.

en: Successfully renamed %(old_name)s to %(new_name)s
tr: %(old_name)s isimleri %(new_name)s olarak yeniden adlandırıldı.

en: Moving %(name)s
tr: %(name)s taşınıyor.

en: Copying %(name)s
tr: %(name)s kopyalanıyor.

en: Please select at least one contact.
tr: Lütfen en az bir bağlantı seçiniz.

en: Please enter emails or groups, or select some.
tr: Lütfen eposta ya da grup giriniz, ya da seçiniz.

en: You can't access this library.
tr: Bu kütüphaneye erişemezsiniz.

en: Transfer Ownership
tr: Sahipliği transfer et

en: Change Password
tr: Şifreyi Değiştir

en: Keep full history
tr: Tüm geçmişi sakla

en: Don't keep history
tr: Geçmişi saklama

en: Only keep a period of history:
tr: Sadece bu dönemdeki geçmişi sakla:

en: days
tr: gün

en: Change the password of this library:
tr: Bu kütüphanenin şifresini değiştir:

en: Old Password
tr: Eski Şifre

en: New Password(at least %(repo_password_min_length)s characters)
tr: Yeni Şifre (en az %(repo_password_min_length)s karakter)

en: New Password Again
tr: Yeni Şİfre Tekrar

en: Please enter the old password
tr: Lütfen eski şifreyi giriniz

en: Please enter the new password
tr: Lütfen yeni şifreyi giriniz

en: New password is too short
tr: Yeni şifre çok kısa

en: Please enter the new password again
tr: Lütfen yeni şifreyi tekrar giriniz

en: New passwords don't match
tr: Yeni şifreler eşleşmiyor

en: User
tr: Kullanıcı

en: modification history
tr: değiştirme geçmişi

en: Tip: A snapshot will be generated after modification, which records the library state before this modification.
tr: Tüyo: Değişitirimden sonra kütüphanenin değiştirimden önceki durumunu gösteren snapshot oluşturulacak.

en: View Snapshot
tr: Snapshot Göster

en: Per page:
tr: Her bir sayfa:

en: Back to snapshots
tr: Snapshots'a dön

en: Can't view this library
tr: Bu kütüphane görüntülenemiyor

en: Directory
tr: Dizin

en: 's trash
tr: 'nın Çöp kutusu

en: Clean
tr: Temizle

en: a week
tr: bir hafta

en: a month
tr: bir ay

en: all
tr: hepsi

en: Delete Time
tr: Zamanı sil

en: Clear files in trash and history：
tr: Çöp tenekesindeki ve geçmişteki dosyaları sil:

en: 3 days ago
tr: 3 gün önce

en: 1 week ago
tr: 1 hafta önce

en: 1 month ago
tr: 1 ay önce

en: Success
tr: Başarılı

en: Created By
tr: Oluşturan

en: Removed successfully.
tr: Başarıyla kaldırıldı

en: Transfer this library to another user:
tr: Bu kütüphaneyi başka bir kullanıcıya transfer et:

en: Back to modification history
tr: Değiştirim geçmişine dön

en: Create Time
tr: Zaman oluştur

en: Last Modifier
tr: Son Değiştirici

en: Detail
tr: Detay

en: Restore Library
tr: Kütüphaneyi Geri Yükle

en: Are you sure you want to restore this library?
tr: Kütüphaneyi geri yüklemek istediğinize emin misiniz?

en: Please input the password if you want to browse the shared file/directory. And the password will be kept on the server for only 1 hour.
tr: Paylaşımlı dosya/dizine göz atmak istiyorsanız lütfen şifreyi giriniz. Girmiş olduğunuz şifre sadece 1 saat sunucuda tutulacak.

en: Shared by:
tr: Paylaşan:

en: Save to...
tr: Buraya kaydet...

en: Save To:
tr: Buraya kaydet:

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
tr: Dosya indirme devre dışı bırakıldı: sahibin bağlantı paylaşım trafiği tükendi.

en: Hi,
tr: Selam,

en: %(email)s shared a %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> to you on %(site_name)s:
tr: %(email)s sizinle %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> dosyasını %(site_name)s de paylaştı.

en: %(email)s shared an upload link to you on %(site_name)s.
tr: %(email)s sizinle bir yükleme bağlantısı %(site_name)s 'de paylaştı.

en: You can go to the following page and upload your files:
tr: İzleyen sayfaya gidebilir ve dosyalarınızı yükleyebilirsiniz.

en: Stars
tr: Yıldızlar

en: icon
tr: simge

en: Unstar
tr: Yıldızı kaldır

en: Successfully unstarred.
tr: Yıldız kaldırıldı.

en: modification details
tr: değiştirim ayrıntıları

en: Back to file versions
tr: Dosya versiyonlarına dön

en: It's a newly-created blank file.
tr: Bu yeni oluşturulmuş boş bir dosya.

en: before modification
tr: değiştirimden önce

en: after modification
tr: değiştirimden sonra

en: Update file
tr: Dosyayı güncelle

en: error:
tr: hata:

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: to
tr: Kime

en: Sorry, this user is not registered yet.
tr: Üzgünüz, bu kullanıcı henüz kayıtlı değil.

en: Current Path:
tr: Geçerli Yol:

en: updated this file
tr: Güncelleştirilmiş dosya

en: Share
tr: Paylaş

en: Back to top
tr: Yukarı geri dön

en: top
tr: yukarı

en: you can also press ←
tr: Şuna da basabilirsiniz ←

en: prev
tr: önceki

en: you can also press →
tr: şuna da basabilirsiniz →

en: next
tr: sonraki

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: auto detect
tr: otomatik algıla

en: <span id="pdf-page"><label for="page-number">Page</label> <input type="number" id="page-number" value="1" min="1"></input> / <span id="page-nums"></span></span>
tr: <span id="pdf-page"><label for="page-number">Sayfa</label> <input type="number" id="page-number" value="1" min="1"></input> / <span id="page-nums"></span></span>

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: loading...
tr: yüklüyor...

en: You can use IE 10 or other browsers, for example, firefox, to view it online.
tr: Çevrimiçi görüntülemek için IE 10 ya da başka tarayıcılar örneğin, firefox kullanabilirsiniz.

en: To view it online, you can use firefox, chrome or IE 9.
tr: Çevrimiçi görüntülemek için, firefox, chrome ya da IE 9 kulllanabilirsiniz.

en: history
tr: geçmiş

en: Upload files to <span class="op-target">%(dir_name)s</span>
tr: Dosyaları buraya yükle<span class="op-target">%(dir_name)s</span>

en: shared by:
tr: paylaşan:

en: Add Files
tr: Dosya Ekle

en: Add folder
tr: Dizin ekle

en: File Drag & Drop is supported for Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+
tr: Dosya Sürükle & Bırak Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+ tarafından desteklenmektedir.

en: Folder Drag & Drop is supported for Chrome
tr: Klasör Sürükle & Bırak Chrome tarafından destekleniyor

en: File size should be smaller than %(max_file_size)s
tr: Dosya boyutu şundan küçük olmalı %(max_file_size)s

en: Back to Library
tr: Kütüphaneye geri dön

en: Share Permission
tr: Paylaşım İzni

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: (at least %(repo_password_min_length)s characters)
tr: (en az %(repo_password_min_length)s karakter)

en: Password again
tr: Şifre tekrar

en: Upload
tr: Yükle

en: More operations
tr: Daha fazla işlem

en: More Operations
tr: Daha fazla işlem

en: Download Link
tr: Bağlantıyı İndir

en: Private Share
tr: Özel Paylaşım

en: Upload Link
tr: Bağlantıyı Yükle

en: Add password protection
tr: Şifre koruma ekle

en: Generate
tr: Oluştur

en: Link:
tr: Bağlantı:

en: Send
tr: Gönder

en: Send to:
tr: Şuna gönder:

en: Emails, Seperated by ','
tr: Epostalar, "", ile ayrılmış

en: Message (optional):
tr: Mesaj (isteğe bağlı):

en: Sending...
tr: Gönderiyor...

en: You can share the generated link to others and then they can upload files to this directory via the link.
tr: Oluşturduğunuz bağlantıyı diğerleriyle paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız kişiler bağlantı üzerinden bu dizine dosya yükleyebilirler.

en: Upload Link:
tr: Bağlantı Yükle:

en: Log In
tr: Giriş yap

en: (forgot password)
tr: (şifre unutuldu)

en: CAPTCHA
tr: Güvenlik Kodu

en: Not clear? Refresh it.
tr: Net değil mi? Yenile.

en: Incorrect email or password
tr: Hatalı eposta ya da şifre

en: Remember me for %(remember_days)s days
tr: %(remember_days)s gün için beni hatırla

en: Failed to refresh the CAPTCHA, please try again later.
tr: Güvenlik kodu yenileme başarısız, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Email cannot be blank
tr: Eposta boş bırakılamaz

en: Password cannot be blank
tr: Şifre boş bırakılamaz

en: Log Out
tr: Çıkış yap

en: Thanks for your participation!
tr: Katılımınız için teşekkürler!

en: Log in again
tr: Tekrar giriş yap

en: Password Change Successfully
tr: Şifre Başarıyla Değiştirildi

en: Your password has been changed successfully.
tr: Şifreniz başarıyla değiştirildi.

en: Password Modification
tr: Şifre Değiştirme

en: Current Password
tr: Mevcut Şifre

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Passwords must have at least %(min_len)s characters and contain %(level)s of the following: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and symbols.
tr: Şifreler en az %(min_len)s karakterden oluşmalı ve belirtilen düzeylerde; %(level)s büyük harf, küçük harf, rakam ve sembol içermelidir.

en: Current password cannot be blank
tr: Geçerli şifre boş bırakılamaz.

en: Please enter the password again
tr: Lütfen şifreyi tekrar giriniz.

en: Passwords don't match
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: Successfully reset password
tr: Şifre başarıyla sıfırlandı.

en: Successfully reset password.
tr: Şifre başarıyla sıfırlandı

en: Password Reset
tr: Şifre Sıfırla

en: Reset Password
tr: Şifre Sıfırla

en: New Password:
tr: Yeni Şifre:

en: Confirm Password:
tr: Şifreyi Onayla:

en: Failed to reset password: this link is no longer available.
tr: Şifre sıfırlama başarısız: bu bağlantı artık mevcut değil.

en: Password Reset Successfully
tr: Şifre başarıyla sıfırlandı.

en: We've sent a password reset email to your mailbox.
tr: Eposta kutunuza bir şifre sıfırlama epostası gönderdik.

en: To reset the password of your account %(account)s on %(site_name)s, please click the following link:
tr: %(site_name)s içindeki %(account)s hesabınızın şifresini sıfırlamak için, lütfen bu linki tıklayın.

en: If you did not request it, just skip it.
tr: Eğer istek gönderiminde bulunmadıysanız, atlayabilirsiniz.

en: Your email used in login:
tr: Giriş yaparken kullandığınız şifreniz:

en: We will send you an email to set new password
tr: Yeni şifre oluşturmanız için size bir eposta gönderdik.

en: Registration complete
tr: Kayıt tamamlandı.

en: An activation email has been sent. Please check your email and click on the link to activate your account.
tr: Aktivasyon şifresi gönderildi. Lütfen epostanızı kontrol edin ve hesabınızı aktive etmek için bağlantıyı tıklayın.

en: Registration complete, please wait for administrator to activate your account.
tr: Kayıt tamamlandı, lütfen yöneticinin hesabınızı etkinleştirmesi için bekleyin.

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Welcome back, you are already signed in.
tr: Tekrar hoşgeldiniz, zaten kaydoldunuz.

en: Sign Up
tr: Kayıt ol

en: You don't have any library at present
tr: Şu anda hiç kütüphaneniz yok

en:  is not supported. Please choose an image file.
tr: desteklenmiyor. Lütfen bir görsel dosyası seçiniz.

en:  is not supported. File extensions can only be
tr: desteklenmiyor. Kabul edilen dosya uzantıları

en:  is too large. Allowed maximum size is 1MB.
tr: çok büyük. İzin verilen maksimum boyut 1MB'dir.

en: Please select at least 1 group.
tr: Lütfen en az bir grup seçiniz

en: Please input a discussion.
tr: Lütfen bir tartışma giriniz.

en: Share %(name)s
tr: Paylaş %(name)s

en: Post a discussion to group
tr: Gruba bir tartışma postala

en: discussion
tr: tartışma

en: Modification Details
tr: Değiştirme Ayrıntıları

en: New files
tr: Yeni Dosyalar

en: Deleted files
tr: Silinmiş Dosyalar

en: Renamed or Moved files
tr: Yeniden Adlandırılmış ya da Taşınmış Dosyalar

en: Modified files
tr: Değiştirilmiş dosyalar

en: New directories
tr: Yeni dizinler

en: Deleted directories
tr: Silinmiş dizinler

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: The file is being processed, please wait...
tr: Dosya işleniyor, lütfen bekleyin...

en: Document convertion failed.
tr: Doküman dönüştürme başarısız.

en: too weak
tr: çok zayıf

en: weak
tr: zayıf

en: medium
tr: orta

en: strong
tr: güçlü

en: Name is required
tr: İsim gerekli

en: Description is required
tr: Açıklama gerekli

en: Please enter password
tr: Lütfen şifre giriniz

en: Password is too short
tr: Şifre çok kısa

en: Delete succeeded.
tr: Silme başarılı

en: Really want to delete %(lib_name)s ?
tr: %(lib_name)s dosyalarının silinmesini gerçekten istiyor musunuz?

en: Share %(lib_name)s
tr: %(lib_name)s Paylaş

en: Enter
tr: Giriş

en: Emails or Groups, Seperated by ','
tr: Epostalar ya da gruplar "", ile ayrılmış

en: Tip: must be organization members or organization groups, enter "all" to share to public library.
tr: Tüyo: Organizasyon üyeleri ya da grupları olmalı, genel kütüphane ile paylaşmak için "hepsi" girişi yapınız.

en: Tip: enter "all" to share to public library.
tr: Tüyo: Genel kütüphane ile paylaşmak için "hepsi" girişi yapınız.

en: Search files in this wiki
tr: Dosyaları bu wikide ara

en: Search files in this library
tr: Dosyaları bu kütüphanede ara

en: Search Files
tr: Dosya Ara

en: advanced
tr: gelişmiş

en: In all libraries
tr: Tüm kütüphanelerde

en: In this wiki
tr: Bu wikide

en: In this library
tr: Bu kütüphanede

en: in %(name)s
tr: %(name)s içinde

en: All file types
tr: Tüm dosya tipleri

en: Custom file types
tr: Özel doya tipleri

en: Text files
tr: Metin dosyaları

en: Images
tr: Görseller

en: Input file extensions here, separate with ','
tr: Dosya uzantılarını buraya girin, "", ile ayırın

en: Please select at least one file type or input at least one file extension
tr: Lütfen en az bir dosya tipi girin ya da en az bir dosya uzantısı girişi yapın.

en: Select contacts
tr: Kişi seçin

en: Please input at least an email.
tr: Lütfen en az bir eposta girişi yapın

en: Please enter days
tr: Lütfen günleri girin

en: Please enter valid days
tr: Lütfen geçerli günler girin

en: Used:
tr: Kullanıldı:

en: Sharing:
tr: Paylaşılıyor:

en: Traffic this month:
tr: Bu ayki trafik

en: Payment
tr: Ödeme

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Organizations
tr: Organizasyonlar

en: Traffic
tr: Trafik

en: Logs
tr: Loglar

en: Transfer Library
tr: Kütüphaneyi transfer et

en: Transfer %(lib_name)s to:
tr: %(lib_name)s dosyasını şuna transfer et:

en: Owner
tr: Sahip

en: Creator
tr: Oluşturan

en: Create At
tr: Oluşturuldu

en: Delete Group
tr: Grubu Sil

en: Search libraries by name...
tr: Kütüphaneleri isimle ara...

en: All
tr: Hepsi

en: System
tr: Sistem

en: All Organizations
tr: Tüm Organizasyonlar

en: Add organization
tr: Organizasyon ekle

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
tr: Bir organizasyonda yönetici panelini sahip kullanabilir ve bu yeni bir hesap olmalıdır.

en: Space Used
tr: Kullanılmış Alan

en: Created At
tr: Oluşturuldu

en: None.
tr: Hiç.

en: Name can not be blank
tr: İsim boş bırakılamaz

en: Url can not be blank
tr: Url boş bırakılamaz

en: Owner can not be blank
tr: Sahip boş bırakılamaz.

en: Password can not be blank
tr: Şifre boş bırakılamaz

en: Passwords do not match
tr: Şifreler eşleşmiyor

en: Back to organization list
tr: Organizasyon listesine geri dön

en: Number of members
tr: Üye sayısı

en: Number of groups
tr: Grup sayısı

en: Set Quota
tr: Kota Oluştur

en: Set org storage limit
tr: Organizasyon hafıza limiti oluştur

en: Tip: 0 means default limit
tr: Tüyo: 0 varsayılan limit anlamına gelir.

en: This organization doesn't have any groups
tr: Bu organizasyonun grubu yok

en: This organization doesn't have any libraries
tr: Bu organizasyonun kütüphanesi yok

en: Rename Organization
tr: Organizasyonu yeniden adlandır

en: New Name
tr: Yeni İsim

en: Limit Organization User Number
tr: Organizasyon kullanıcı sayısını sınırla

en: Max User Number
tr: Maksimum Kullanıcı Sayısı

en: Input should be a number
tr: Girdi bir rakam olmalı

en: Input number should be greater than 0
tr: Girdi numarası 0'dan büyük olmalı

en: Status
tr: Durum

en: Create At / Last Login
tr: Oluştur / Son Giriş

en: Active
tr: Aktif

en: Inactive
tr: İnaktif

en: ResetPwd
tr: Şifreyi Sıfırla

en: Activating..., please wait
tr: Aktive ediyor...,lütfen bekleyin

en: Delete User
tr: Kullanıcıyı sil

en: Are you sure you want to reset the password of %s ?
tr: %s'nın şifresini sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Edit succeeded, an email has been sent.
tr: Düzenleme başarılı, bir eposta gönderildi.

en: Edit succeeded, but failed to send email, please check your email configuration.
tr: Düzenleme başarılı ama eposta gönderilemedi, lütfen eposta yapılandırmanızı kontrol edin.

en: Quota can not be empty
tr: Kota boş olamaz.

en: All Public Links
tr: Tüm Genel Linkler

en: Count
tr: Say

en: Search Library
tr: Kütüphanede Ara

en: Tip: you can search by keyword in name or owner or both.
tr: Tüyo: İsimdeki anahtar kelime ya da sahip ya da her ikisiyle arama yapabilirsiniz.

en: Result
tr: Sonuç

en: No result
tr: Sonuç yok

en: User Traffic
tr: Kullanıcı Trafiği

en: Month:
tr: Ay:

en: Total Usage
tr: Toplam Kullanım

en: Search users...
tr: Kullanıcıları ara...

en: Import users
tr: Kullanıcıları içeri aktar

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Role
tr: Rol

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
tr: Bir kullanıcıyı misafir olarak da ekleyebilirsiniz. Misafir kullanıcının kütüphane ve grup oluşturma izni yoktur.

en: Default
tr: Varsayılan

en: Guest
tr: Misafir

en: Import users from a CSV file
tr: Kullanıcıları CSV dosyasından içe aktar

en: File format: user@mail.com,password
tr: Dosya formatı: kullanici@mail.com,sifre

en: Please choose a CSV file
tr: Lütfen bir CVS dosyası seçiniz

en: A new server version %(v)s is available.
tr: Yeni sunucu versiyonu %(v)s kullanılabilir.

en: Add admin
tr: Yönetici ekle

en: Add admins
tr: Yöneticiler ekle

en: emails, separated by ','
tr: epostalar, ',' ile ayrılacak

en: Tip: the emails should be the users already added.
tr: Tüyo: epostalar önceden eklenmiş kullanıcılar olmalı.

en: Revoke Admin
tr: Yöneticiyi İptal et

en: Set Admin
tr: Yönetici Oluştur

en: Please enter emails, or select some.
tr: Lütfen eposta girişi yapın ya da seçin.

en: Your account %(username)s on %(site_name)s has been activated.
tr: %(site_name)s da bulunan %(username)s hesabınız aktive edildi.

en: %(user)s invited you to join organization "%(org_name)s" on %(site_name)s.
tr: %(user)s tarafından  %(site_name)s sitesindeki "%(org_name)s" organizasyonuna katılmaya davet edildiniz.

en: %(user)s invited you to join %(site_name)s.
tr: %(user)s sizi %(site_name)s'e katılmaya davet etti.

en: Here is your account information:
tr: Hesap bilgileriniz burada:

en: Email: %(email)s
tr: Eposta: %(email)s

en: Password: %(password)s
tr: Şifre: %(password)s

en: Your password on %(site_name)s has been reset. Now it is %(password)s. Please change it as soon as possible.
tr: %(site_name)s sitesindeki şifreniz resetlendi. Yeni şifreniz %(password)s. Lütfen en kısa zamanda değiştirin.

en: Search User
tr: Kullanıcı Ara

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of %s ?
tr: %s'in yönetici iznini iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to set %s as admin?
tr: %s'i yönetici olarak oluşturmak istediğinize emin misiniz?

en: Back to user list
tr: Kullanıcı listesine geri dön

en: Used
tr: Kullanılan

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: Set user storage limit
tr: Kullanıcı hafıza limiti oluştur

en: Share From
tr: Buradan Paylaş

en: Type
tr: Tip

en: Space Quota can't be empty
tr: Kota Alanı boş bırakılamaz

en: Share Quota can't be empty
tr: Paylaşma Kotası boş bırakılamaz

en: You do not have personal wiki
tr: Kişisel wikiniz yok

en: personal-wiki
tr: kişisel-wiki

en: Personal Wiki Pages
tr: Kişisel Wiki Sayfaları

en: Permission denied.
tr: İzin reddedildi.

en: Thumbnail function is not enabled.
tr: Küçük resim fonksiyonu etkin değil.

en: Image thumbnail is not supported in encrypted libraries.
tr: Şifreli kütüphanelerde küçük resim desteklenmiyor.

en: permission error
tr: izin hatası

en: Unable to view recycle page
tr: Geri dönüşüm sayfası görüntülenemiyor

en: Filename contains invalid character
tr: Dosya adı geçersiz karakter içeriyor.

en: Duplicated filename
tr: Benzer dosya adı

en: File size surpasses the limit
tr: Dosya boyutu limiti aşıyor

en: The space of owner is used up, upload failed
tr: Sahibin alanı tükendi, yükleme başarısız.

en: An error occurs during file transfer
tr: Dosya transferi sırasında bir hata oluştu

en: Invalid url
tr: Geçersiz url

en: Unable to view library modification
tr: Kütüphane değiştirimini görüntüleyemiyor.

en: Please specify history ID
tr: Lütfen geçmiş kimliği belirtin

en: History you specified does not exist
tr: Belirttiğiniz geçmiş yok

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: My Library
tr: Kütüphanem

en: Failed to unshare the library, as it does not exist.
tr: Varolmadığından, kütüphane paylaşımı sonlandırılamadı.

en: Unshare "%s" successfully.
tr: "%s" paylaşımı sonlandırıldı.

en: Failed to unshare "%s".
tr: "%s" paylaşımı sonlandırma başarısız.

en: Failed to delete file.
tr: Dosya silinemedi.

en: %s successfully deleted.
tr: %s başarıyla silindi.

en: Internal error. Failed to delete %s.
tr: İç hata. %s silinemedi.

en: Unable to access file
tr: Dosyaya ulaşılamıyor.

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(root)s">root directory.</a>
tr: %(path)s <a href="%(root)s">kök dizin.</a> 'e başarıyla geri döndürüldü.

en: Successfully revert <a href="%(url)s">%(path)s</a>
tr: Başarıyla geri döndürüldü <a href="%(url)s">%(path)s</a>

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(url)s">root directory.</a>
tr: %(path)s <a href="%(url)s">kök dizin.</a> e başarıyla geri döndürüldü.

en: Internal Error
tr: iç hata

en: Unable to download directory "%s": size is too large.
tr: "%s" dizni indirilemiyor: Boyut çok büyük.

en: Unable to download "%s"
tr: "%s" indirilemedi.

en: Successfully enable "Personal Wiki".
tr: "Personal Wiki" etkinleştirildi.

en: Successfully disable "Personal Wiki".
tr: "Personal Wiki" devre dışı bırakıldı.

en: You don't have permission to access the library.
tr: Kütüphaneye erişim izniniz yok.

en: No path.
tr: Yol yok.

en: The group doesn't exist
tr: Grup yok.

en: Library is encrypted.
tr: Kütüphane şifreli.

en: Error: no head commit id
tr: Hata: head commit id yok

en: Argument missing.
tr: Değişken eksik.

en: Destination path is too long.
tr: Hedef yol çok uzun.

en: Can not move directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
tr: %(src)s dizini alt dizinine %(des)s taşınamıyor.

en: Can not copy directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
tr: Dizin %(src)s alt dizinine %(des)s kopyalanamıyor.

en: Destination path is too long for %s.
tr: Hedef yol %s için çok uzun.

en: Cancel failed
tr: İptal edilemedi.

en: You do not have permission to create library
tr: Kütüphane oluşturmak için izniniz yok.

en: Failed to get file block list
tr: Dosya blok listesini alamadı.

en: Wrong repo id
tr: Yanlış repo id

en: System library can not be deleted.
tr: Sistem kütüphanesi silinemez.

en: Bad upload link token.
tr: Kötü bağlantı yükleme jetonu.

en: Bad repo id in upload link.
tr: Bağlantı yüklemede kötü repo id.

en: No conflict in the merge.
tr: Dosya birleştirmede uyuşmazlık yok.

en: Failed to edit library information.
tr: Kütüphane bilgisini düzenleme başarısız oldu.

en: Failed to save settings on server
tr: Ayarlar sunucuda kaydedilemedi.

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Username %s is not valid.
tr: Kullancı adı %s geçerli değil.

en: User %s is not found.
tr: Kullanıcı %s bulunamadı.

en: User %s is not in current organization.
tr: Kullanıcı %s şu anki organizasyonda değil.

en: Can not transfer library to organization user %s.
tr: Kütüphane organizasyon kullanıcısı %s'e transfer edilemiyor.

en: Faied to change password, you are not owner.
tr: Şifre değiştirme başarısız, sahip değilsiniz.

en: Successfully updated the password of Library %(repo_name)s.
tr: %(repo_name)s kütüphanesinin şifresi başarıyla değiştirildi.

en: Operation failed
tr: İşlem reddedildi

en: HTTPError: failed to open file online
tr: HTTP Hatası: Dosya çevrimiçi açılamadı.

en: URLError: failed to open file online
tr: URL Hatası: Dosya çevrimiçi açılamadı.

en: The encoding you chose is not proper.
tr: Seçtiğiniz kodlama uygun değil.

en: Unknown file encoding
tr: Bilinmeyen dosya kodlama

en: File size surpasses %s, can not be opened online.
tr: Dosya boyutu %s i aşıyor, online açılamaz.

en: Unable to view file
tr: Dosya görüntülenemiyor.

en: Invalid file format.
tr: Geçersiz dosya formatı

en: The library does not exist.
tr: Kütüphane yok.

en: The library is encrypted.
tr: Kütüphane şifreli.

en: Unable to edit file
tr: Dosya düzenlenemiyor.

en: The file does not exist.
tr: Dosya yok.

en: Edit online is not offered for this type of file.
tr: Bu tip dosyalar için çevrimiçi düzenleme sunulmuyor.

en: Unable to download file
tr: Dosya indirilemiyor.

en: Unable to access file: share link traffic is used up.
tr: Dosyaya erişilemiyor: paylaşım bağlantı trafiği tükendi.

en: Failed to set quota: maximum quota is %d MB
tr: Kota oluşturulamadı: maksimum kota %d MB

en: Failed to set quota: internal server error
tr: Kota oluşturulamadı: iç sunucu hatası

en: Failed to delete: the user is an organization creator
tr: Silinemedi: kullanıcı bir organizasyon oluşturucusudur.

en: Successfully deleted %s
tr: %s silindi

en: Failed to delete: the user does not exist
tr: Silinemedi: kullanıcı yok

en: Successfully set %s as admin
tr: %s yönetici olarak oluşturuldu.

en: Failed to set admin: the user does not exist
tr: Yönetici oluşturulamadı: kullanıcı yok

en: Successfully revoke the admin permission of %s
tr: %s için yönetici izni iptal edildi.

en: Failed to revoke admin: the user does not exist
tr: Yönetici iptal edilemedi: kullanıcı yok

en: Successfully activated "%s".
tr: "%s" etkinleştirildi.

en: Failed to activate: user does not exist.
tr: Etkinleştirilemedi: kullanıcı yok

en: Successfully deactivated "%s".
tr: "%s"  devre dışı bırakıldı.

en: Failed to deactivate: user does not exist.
tr: Devre dışı bırakılamadı: kullanıcı yok

en: Your account on %s is activated
tr: %s deki hesabınız etkinleştirildi.

en: Password has been reset on %s
tr: %s deki şifre sıfırlandı.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, an email has been sent to %(user)s.
tr: %(passwd)s sıfırlandı, %(user)s kullanıcılarına eposta gönderildi.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, but failed to send email to %(user)s, please check your email configuration.
tr: %(passwd)s sıfırlandı,  ancak %(user)s kullanıcılarına eposta gönderilemedi, lütfen eposta yapılandırmanızı kontrol edin.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s.
tr: Kullanıcı %(user)s için şifre %(passwd)s'e sıfırlandı.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
tr: Kullanıcı %(user)s için parola %(passwd)s'ya sıfırlandı. Ama eposta bildirimi gönderilemedi, çünkü eposta servis yapılandırılması doğru değil.

en: Failed to reset password: user does not exist
tr: Şifre sıfırlanamadı: kullanıcı yok.

en: You are invited to join %s
tr: %s'e katılmaya davet edildiniz.

en: Successfully added user %s. An email notification has been sent.
tr: Kullanıcı %s başarıyla eklendi. Bildirim epostası gönderildi.

en: Successfully added user %s. An error accurs when sending email notification, please check your email configuration.
tr: Kullanıcı %s başarıyla eklendi. Eposta bildirimi gönderilirken hata oluşuyor, lütfen eposta yapılandırmanızı kontrol edin.

en: Successfully added user %s.
tr: Kullanıcı %s eklendi.

en: Successfully added user %s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
tr: Kullanıcı %s başarıyla eklendi. Ancak eposta servis yapılandırması doğru olmadığından bildirim epostası gönderilemedi.

en: Failed to rename organization
tr: Organizasyon yeniden adlandırılamadı

en: Failed to transfer, invalid arguments.
tr: Transfer edilemedi, geçersiz değişkenler.

en: Failed to transfer, user %s not found
tr: Transfer edilemedi, kullanıcı %s bulunamadı.

en: Can not transfer organization library
tr: Organizasyon kütüphanesi transfer edilemiyor.

en: Can not transfer library to organization user %s
tr: Kütüphane organizasyon kullanıcısı %s'e transfer edilemedi.

en: Successfully transfered.
tr: Transfer edildi.

en: Successfully set %s as admin.
tr: %s yönetici olarak oluşturuldu.

en: Failed to set %s as admin: user does not exist.
tr: %s yönetici olarak oluşturulamadı: kullanıcı yok

en: Import succeeded
tr: İçe aktarıldı

en: Please select a csv file first.
tr: Lütfen önce CSV dosyası seçiniz.

en: You do not have permission to create wiki
tr: Wiki oluşturmak için izniniz yok
