seahub - en to pt_BR translation catalogue (1106 entries)

en: A user with this email already exists.
pt_BR: Já existe um usuário cadastrado com este e-mail.

en: The two passwords didn't match.
pt_BR: As senhas não coincidem.

en: Name can't be empty
pt_BR: Nome não pode ser vazio

en: Name is too long (maximum is 255 characters)
pt_BR: Nome é muito longo (o máximo é 255 caracteres)

en: Description can't be empty
pt_BR: Descrição não pode ser vazio

en: Description is too long (maximum is 100 characters)
pt_BR: Descrição é muito longa (o máximo é 100 caracteres)

en: Name %s is not valid
pt_BR: Nome %s não é válido

en: Argument missing
pt_BR: Argumento ausente

en: Oldname is required
pt_BR: Nome anterior é obrigatório

en: It's too long.
pt_BR: Muito extenso.

en: It's required.
pt_BR: Obrigatório

en: Name "%s" is not valid
pt_BR: Nome %s não é válido

en: Repo id is required
pt_BR: ID do repositório é obrigatório

en: Username is required
pt_BR: Nome de usuário é obrigatório

en: Password can't be empty
pt_BR: A senha não pode ser vazia

en: Bad url format
pt_BR: Formato de URL inválido

en: Wrong password
pt_BR: Senha incorreta

en: Internal server error
pt_BR: Erro interno do servidor

en: Decrypt library error
pt_BR: Falha ao descriptografar a biblioteca

en: Email is required
pt_BR: O Email é obrigatório

en: Space quota can't be empty
pt_BR: A cota do espaço não pode estar vazia

en: Space quota is too low (minimum value is 0)
pt_BR: A cota de espaço está muito baixa (o valor mínimo é 0)

en: Share quota is too low (minimum value is 0)
pt_BR: A cota de compartilhamento está muito baixa (o valor mínimo é 0)

en: Library name is required
pt_BR: Nome da biblioteca é obrigatório

en: Please enter a number
pt_BR: Por favor, informe um número

en: Deutsch
pt_BR: Alemão

en: English
pt_BR: Inglês

en: Español
pt_BR: Espanhol

en: Mexican Spanish
pt_BR: Espanhol do México

en: Magyar
pt_BR: Húngaro

en: Portuguese, Brazil
pt_BR: Português Brasil

en: Русский
pt_BR: Russo

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: ไทย
pt_BR: Tailândia

en: Türkçe
pt_BR: Turco

en: 简体中文
pt_BR: Chinês Simplificado

en: 繁體中文
pt_BR: Chinês Tradicional

en: File Collaboration Team Organization
pt_BR: Equipe de colaboração

en: Discussion
pt_BR: Discussão

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Directory icon
pt_BR: Ícone do diretório

en: %(amount)s replies
pt_BR: %(amount)s respostas

en: No discussions.
pt_BR: Sem discussões.

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Failed. Please check the network.
pt_BR: Falha. Por favor verifique a rede.

en: Added %(file)s
pt_BR: Adicionado %(file)s

en: Deleted %(file)s
pt_BR: Excluído %(file)s

en: Renamed or Moved %(file)s
pt_BR: Renomeado or Modificado %(file)s

en: Modified %(file)s
pt_BR: Modificado %(file)s

en: No activity now or the function is not supported.
pt_BR: Sem atividade agora ou a função não é suportada.

en: Created library
pt_BR: Biblioteca criada

en: Deleted library %(library_name)s
pt_BR: Biblioteca excluídas %(library_name)s

en: Please check the network.
pt_BR: Por favor, verifique a conexão com a rede

en: New Replies
pt_BR: Não responda

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Messages with %(name)s
pt_BR: As mensagens com %(name)s

en: No messages.
pt_BR: Nenhuma mensagem.

en: Personal info
pt_BR: Informações pessoais

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Important dates
pt_BR: Datas importantes

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Password changed successfully.
pt_BR: Senha alterada com sucesso

en: Change password: %s
pt_BR: Senha alterada: %s

en: Please log in.
pt_BR: Por favor identifique-se

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: Enter a valid email address.
pt_BR: Insira um e-mail válido

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
pt_BR: Por favor, informe um nome de usuário e senha corretamente. Note que ambos os campos são case-sensitive.

en: This account is inactive.
pt_BR: Esta conta está inativa.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
pt_BR: Seu navegador aparentemente não possui cookies habilitados. Cookies são requeridos para fazer login.

en: Failed to send email, email service is not properly configured, please contact administrator.
pt_BR: Falha ao enviar e-mail, o serviço de e-mail não está configurado corretamente. Por favor, contate o administrador.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
pt_BR: Este endereço de e-mail não está associado a uma conta de usuário. Certifique-se que ele esteja registrado?

en: Can not reset password, please contact LDAP admin.
pt_BR: Não é possível reconfigurar senha, por favor contate o administrador.

en: Reset Password on %s
pt_BR: Reconfigurar senha em %s

en: New password
pt_BR: Nova senha

en: New password confirmation
pt_BR: Nova senha confirmada

en: The two password fields didn't match.
pt_BR: As senhas não coincidem.

en: Old password
pt_BR: Senha anterior

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
pt_BR: Sua antiga senha foi informada incorretamente. Por favor, tente novamente.

en: Password (again)
pt_BR: Informe a senha novamente

en: Logged out
pt_BR: Desconectado

en: Failed to send email, please contact administrator.
pt_BR: Falha ao enviar e-mail. Por favor, contate o administrador.

en: Can not update password, please contact LDAP admin.
pt_BR: Não é possível atualizar senha, por favor contate o administrador.

en: Enter a valid e-mail address.
pt_BR: Informe um endereço de e-mail válido.

en: %(ext)s is an invalid file extension. Authorized extensions are : %(valid_exts_list)s
pt_BR: A extensão %(ext)s não é uma extensão de arquivo válida. As extensões autorizadas são: %(valid_exts_list)s

en: Your file is too big (%(size)s), the maximum allowed size is %(max_valid_size)s
pt_BR: O seu arquivo é muito grande: (%(size)s), o máximo permitido é %(max_valid_size)s

en: You already have %(nb_avatars)d avatars, and the maximum allowed is %(nb_max_avatars)d.
pt_BR: Você já tem %(nb_avatars)d avatars, e o máximo permitido é %(nb_max_avatars)d.

en: Avatar for %s
pt_BR: Avatar para %s

en: Successfully uploaded a new avatar.
pt_BR: Novo avatar atualizado com sucesso.

en: Successfully uploaded a new group avatar.
pt_BR: Novo grupo de avatar atualizado com sucesso.

en: Successfully updated your avatar.
pt_BR: Seu avatar foi atualizado com sucesso.

en: Successfully deleted the requested avatars.
pt_BR: Excluído com sucesso os avatares solicitados.

en: Upload Avatar
pt_BR: Enviar avatar

en: Your current avatar:
pt_BR: Seu avatar atual:

en: Upload New Avatar:
pt_BR: Enviar novo Avatar:

en: Upload New Image
pt_BR: Enviar nova imagem

en: Please select the avatars that you would like to delete.
pt_BR: Por favor, selecione os avatares que você deseja excluir.

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
pt_BR: Você não possui avatares para serem excluídos. Por favor, <a href="%(avatar_change_url)s">envie um</a> agora.

en: Delete These
pt_BR: Exclua esse

en: Avatar Change
pt_BR: Alterar avatar

en: Current avatar:
pt_BR: Avatar atual:

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> has updated their avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
pt_BR: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> avatar foi atualizado <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: You have updated your avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
pt_BR: Seu avatar foi atualizado <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: Email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: This value must be of length 40
pt_BR: Este valor deve ter o tamanho de 40 caracteres

en: A user with this email already
pt_BR: Já existe um usuário cadastrado com este email

en: Invalid user id.
pt_BR: ID de usuário inválido

en: name
pt_BR: nome

en: department
pt_BR: departamento

en: telephone
pt_BR: telefone

en: note
pt_BR: nota

en: Files in this library can not be viewed online.
pt_BR: Os arquivos desta biblioteca não podem ser visualizados online.

en: Added
pt_BR: Adicionado

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Removed
pt_BR: Removido

en: Modified
pt_BR: Alterado

en: Renamed
pt_BR: Renomeado

en: Moved
pt_BR: Movido

en: Added directory
pt_BR: Diretório adicionado

en: Removed directory
pt_BR: Diretório removido

en: Renamed directory
pt_BR: Diretório renomeado

en: Moved directory
pt_BR: Diretório movido

en: Reverted library to status at
pt_BR: Biblioteca atualizada para o status de

en: Reverted file "%(file)s" to status at %(time)s.
pt_BR: Arquivo revertido "%(file)s" para o status de %(time)s.

en: Recovered deleted directory
pt_BR: Diretório apagado recuperado

en: Changed library name or description
pt_BR: O nome da biblioteca mudou ou sua descrição

en: Auto merge by seafile system
pt_BR: Auto merge pelo sistema seafile

en: Just now
pt_BR: Agora

en: %(days)d day ago | %(days)d days ago
pt_BR[0]: Passado %(days)d dia
pt_BR[1]: %(days)d dias atrás

en: %(hours)d hour ago | %(hours)d hours ago
pt_BR[0]: Passado menos de %(hours)d hora
pt_BR[1]: %(hours)d horas atrás

en: %(minutes)d minute ago | %(minutes)d minutes ago
pt_BR[0]: Passado menos de um minuto
pt_BR[1]: %(minutes)d minutos atrás

en: %(seconds)d second ago | %(seconds)d seconds ago
pt_BR[0]: Passado menos de um segundo
pt_BR[1]: %(seconds)d segundos atrás

en: Read-Write
pt_BR: Leitura-Escrita

en: Read-Only
pt_BR: Somente leitura

en: Email is required.
pt_BR: E-mail é obrigatório.

en: %s is not a valid email.
pt_BR: %s não é um email válido.

en: %s is already in your contacts.
pt_BR: %s já está nos seus contatos.

en: Successfully added %s to contacts.
pt_BR: O contato %s foi adicionado com sucesso.

en: Failed to add %s to contacts.
pt_BR: Falha ao adicionar %s à lista de contatos.

en: Successfully edited %s.
pt_BR: %s foi editado com sucesso.

en: Successfully Deleted %s
pt_BR: %s foi excluído com sucesso.

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Add Contacts
pt_BR: Adicionar Contatos

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Name
pt_BR: Nome

en: Note
pt_BR: Nota

en: Operations
pt_BR: Operações

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: You don't have any contacts
pt_BR: Você não possui contatos

en: Add your contacts so you can quickly share libraries and send file shared link.
pt_BR: Ao adicionar contatos, você facilmente poderá compartilhar e enviar arquivos compartilhados.

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Note(optional)
pt_BR: Nota(opcional)

en: Edit Contact
pt_BR: Editar Contato

en: Delete Contact
pt_BR: Excluir Contato

en: Are you sure you want to delete %s ?
pt_BR: Tem certeza que quer apagar %s ?

en: You cannot add yourself.
pt_BR: Você não pode e incluir a se mesmo.

en: The group has already created
pt_BR: O grupo já foi criado

en: Failed to create group
pt_BR: Falha ao criar o grupo

en: The group has already created in this org.
pt_BR: O grupo já existe nesta organização

en: Failed to create org group.
pt_BR: Falha ao criar o grupo.

en: Permission error: only group staff can add member
pt_BR: Erro de permissão: apenas membros com autorização podem adicionar membros.

en: Group does not exist
pt_BR: O grupo não existe

en: Group is full
pt_BR: O grupo está completo

en: Failed to add member to group
pt_BR: Falha ao adicionar membro no grupo

en: Only group staff can remove member
pt_BR: Apenas grupo com autorização pode remover membros

en: Can not remove myself
pt_BR: Você não pode remover a si mesmo

en: Group name can't be empty
pt_BR: O nome do grupo não pode ser vazio

en: Group name is too long (maximum is 255 characters)
pt_BR: O nome do grupo é  muito extenso (máximo de 255 caracteres)

en: Group name can only contain letters, numbers or underscore
pt_BR: Nome de Grupo só pode conter letras, número ou underline

en: Verification message can't be empty
pt_BR: Mensagem de verificação não pode ser vazio

en: Verification message is too long (maximun is 255 characters)
pt_BR: Mensagem de verificação é muito extensa (máximo 255 caracteres)

en: "%s" is not a valid name
pt_BR: "%s" não é um nome válido

en: You do not have permission to create group.
pt_BR: Você não tem permissão para criar um grupo

en: You can only create %d groups.<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
pt_BR: Você não pode criar %d grupos. <a href="http://seafile.com/">Atualize a conta.

en: There is already a group with that name.
pt_BR: Já existe um grupo com esse nome.

en: Failed to dismiss group, pleaes retry later.
pt_BR: Falha ao dispensar grupo, por favor tente novamente.

en: Successfully dismissed group.
pt_BR: Grupo dispensado com sucesso

en: Failed to rename group, group name can only contain letters, numbers or underscore
pt_BR: Falha ao renomear o grupo, Nome de Grupo só pode conter letras, número ou underline

en: Successfully renamed group to "%s".
pt_BR: Grupo renomeado com sucesso para "%s".

en: Email %s is not valid.
pt_BR: O e-mail %s não é válido

en: Only administrators can make the group public
pt_BR: Apenas administradores podem tornar o grupo público

en: The message doesn't exist
pt_BR: A mensagem não existe

en: You don't have the permission.
pt_BR: Você não tem permissão

en: You are invited to join a group on %s
pt_BR: Você foi convidado a entrar no grupo %s

en: The group does not exist.
pt_BR: O grupo não existe.

en: Failed to add, %s is not in current organization.
pt_BR: Falha ao adicionar, %s não está na organização atual.

en: You can only invite %d members.<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
pt_BR: Você pode apenas convidar %d membros. <a href="http://seafile.com/">Atualize a conta.</a>

en: Failed to add, %s is not registerd.
pt_BR: Falha ao adicionar, %s não está registrado.

en: Successfully added. An email has been sent. | Successfully added. %(count)s emails have been sent.
pt_BR[0]: Adicionado com sucesso. Um e-mail foi enviado
pt_BR[1]: Adicionado com sucesso. %(count)s e-mails foram enviados.

en: Successfully added.
pt_BR: Adicionado com sucesso.

en: Failed to add, %s is not a valid email.
pt_BR: Falha ao adicionar, %s não é um e-mail válido.

en: Failed to add, %s is not registrated.
pt_BR: Falha ao adicionar, %s não está registrado.

en: Operation succeeded.
pt_BR: Operação bem sucedida.

en: Failed：%s
pt_BR: Falha: %s

en: Error: wrong group id
pt_BR: Erro: ID do grupo está errado

en: Error: the group does not exist.
pt_BR: Erro: o grupo não existe

en: Successfully posted to %(groups)s.
pt_BR: Postado com sucesso para os %(groups)s.

en: Error: you are not in group %s.
pt_BR: Erro: Você não está no grupo %s.

en: Error: the library does not exist.
pt_BR: Erro: a biblioteca não existe.

en: Error: no path.
pt_BR: Erro: caminho inexistente.

en: Failed to create: the group does not exist.
pt_BR: falha ao criar: o grupo não existe.

en: Failed to create: you are not in the group.
pt_BR: Falha ao criar: você não é do grupo.

en: Failed to create
pt_BR: Falha ao criar

en: Failed to create: internal error.
pt_BR: Falha ao criar: erro interno.

en: You are already in the group.
pt_BR: Você já está no grupo.

en: Sent successfully, the group admin will handle it.
pt_BR: Enviado com sucesso, o administrador do grupo irá providenciar.

en: Discussion is required.
pt_BR: Discussão é requerida.

en: File does not exist
pt_BR: O arquivo não existe

en: Successfully enable "Wiki".
pt_BR: "Wiki" habilitada com sucesso.

en: Successfully disable "Wiki".
pt_BR: "Wiki" desabilitada com sucesso.

en: Failed to create wiki page. Please retry later.
pt_BR: Falha ao criar página wiki. Favor tente novamente.

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Internal Server Error
pt_BR: Erro interno do servidor

en: Wiki does not exists.
pt_BR: Wiki não existe

en: Failed to create home page. Please retry later
pt_BR: Falha ao criar página home. Favor tentar novamente

en: Failed to set wiki library.
pt_BR: Falha ao definir biblioteca wiki.

en: Wiki is not found.
pt_BR: Wiki não encontrada.

en: Page "%s" already exists.
pt_BR: Página "%s" já existe.

en: Successfully deleted "%s".
pt_BR: "%s" apagado com sucesso.

en: Failed to delete "%s". Please retry later.
pt_BR: Falha ao apagar "%s". Por favor tente novamente.

en: Hi,
pt_BR: Olá,

en: %(email)s invited you to join group %(grp_name)s on %(site_name)s:
pt_BR: %(email)s convidado para entrar no grupo %(grp_name)s em %(site_name)s:

en: Hide replies
pt_BR: Ocultar respostas

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Add a reply...
pt_BR: Adicionar uma resposta...

en: It can not be blank and should be no more than 2048 characters.
pt_BR: Não pode ficar em branco ou deve ter mais de 2048 caracteres.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Enable Modules
pt_BR: Habilitar módulos

en: This group is public.
pt_BR: Esse grupo é público.

en: Libraries
pt_BR: Bibliotecas

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Members
pt_BR: Membros

en: Admin
pt_BR: Administrador

en: Add a discussion...
pt_BR: Adicionar uma discussão...

en: Add files
pt_BR: Adicionar arquivos

en: Choose a file or files:
pt_BR: Escolha um ou mais arquivos:

en: After login, you can post discussions and add replies.
pt_BR: Depois de logar, você poderá postar discussões e adicionar respostas.

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: ↑Top
pt_BR: ↑Topo

en: Really want to delete this discussion?
pt_BR: Você realmente deseja excluir essa discussão?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Successfully deleted
pt_BR: Excluído com sucesso

en: Failed to delete:
pt_BR: Falha ao apagar:

en: Failed.
pt_BR: Falhou.

en: New Library
pt_BR: Nova biblioteca

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Last Update
pt_BR: Última atualização

en: Shared By
pt_BR: Compartilhado por

en: No library is sharing to this group
pt_BR: Nenhuma biblioteca está compartilhada para esse grupo

en: You can share libraries by clicking the "New Library" button above or the "Share" icon on your libraries list.
pt_BR: Você pode compartilhar bibliotecas clicando no botão "Nova biblioteca" ou no ícone "Compartilhar" na sua lista de bibliotecas.

en: Libraries shared as writable can be downloaded and synced by other group members. Read only libraries can only be downloaded, updates by others will not be uploaded.
pt_BR: Bibliotecas compartilhadas no modo de escrita podem ser baixadas e sincronizadas por outros membros do grupo. Bibliotecas no modo de leitura pode ser apenas baixada, as alterações de outros não serão atualizadas.

en: Description
pt_BR: Descrição

en: directory icon
pt_BR: ícone do diretório

en: No public library is in this group
pt_BR: Sem biblioteca pública neste grupo

en: A library can be made public in its settings page.(Not implemented yet)
pt_BR: Um biblioteca pode se tornar pública na página de configuração.

en: %(user)s want to join to Group "%(group_name)s", here is the verification message:
pt_BR: %(user)s deseja participar do Grupo "%(group_name)s", esta é uma mensagem de verificação:

en: Thanks for using our site!
pt_BR: Obrigado por usar nosso site!

en: The %(site_name)s team
pt_BR: A equipe %(site_name)s

en: Admins
pt_BR: Administradores

en: Settings
pt_BR: Configuração

en: Add Members
pt_BR: Adicionar membros

en: Add Admins
pt_BR: Incluir Administradores

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Revoke Public
pt_BR: Revogar Público

en: Make Public
pt_BR: Tornar Público

en: Transfer
pt_BR: Transferir

en: Dismiss
pt_BR: Descartar

en: Transfer Group To
pt_BR: Transferir Grupo para

en: Rename Group To
pt_BR: Renomear Grupo para

en: Add members
pt_BR: Adicionar membros

en: Add administrators
pt_BR: Adicionar administradores

en: Dismiss Group
pt_BR: Descartar grupo

en: Really want to dismiss this group?
pt_BR: Deseja realmente sair desse grupo?

en: Delete Member
pt_BR: Excluir membro

en: Really want to delete %s ?
pt_BR: Realmente quer apagar %s ?

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Quit Group
pt_BR: Sair do grupo

en: Are you sure you want to quit this group?
pt_BR: Tem certeza que você deseja sair desse grupo?

en: Join Group
pt_BR: Participar do grupo

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Creator:
pt_BR: Criador:

en: Create at:
pt_BR: Criado por:

en: Members:
pt_BR: Membros:

en: Verification Message
pt_BR: Mensagem de verificação

en: Wiki Index
pt_BR: Índice Wiki

en: No index now.
pt_BR: Sem índice agora.

en: Create
pt_BR: Criar

en: This group currently has no wiki
pt_BR: Esse grupo atual não tem wiki

en: Seafile Wiki enables you to organize your knowledge in a simple way. The contents of wiki is stored in a normal library with pre-defined file/folder structure. This enables you to edit your wiki in your desktop and then sync back to the server.
pt_BR: A wiki Seafile habilita você a organizar seu conhecimento de forma fácil. O conteúdo da wiki é guardado em um biblioteca normal com uma estrutura de arquivo/pasta pré-definida. Isso lhe permitirá editar sua wiki no seu desktop para então sincronizar com o servidor.

en: Create Wiki Now
pt_BR: Criar Wiki agora

en: Choose a library as wiki
pt_BR: Escolher uma biblioteca como wiki

en: Create Wiki
pt_BR: Criar Wiki

en: Wiki Pages
pt_BR: Páginas Wiki

en: Choose a library as wiki:
pt_BR: Escolher uma biblioteca como wiki:

en: Please click and choose a library.
pt_BR: Por favor, clique e escolha uma biblioteca.

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Wiki History
pt_BR: Histórico Wiki

en: New Page
pt_BR: Nova página

en: Delete Page
pt_BR: Apagar página

en: Edit Page
pt_BR: Editar página

en: Page History
pt_BR: Histórico da página

en: Last modified by %(modifier)s, %(modify_time)s
pt_BR: Modificado pela última vez por %(modifier)s, %(modify_time)s

en: Are you sure you want to delete this page?
pt_BR: Tem certeza que quer apagar esta página?

en: Name is required.
pt_BR: O nome é obrigatório.

en: Description is required.
pt_BR: A descrição é obrigatória.

en: Tips
pt_BR: Dicas

en: After creating a group, you can add members and share libraries into it.
pt_BR: Depois de criar um grupo, você pode adicionar membros e compartilhar biblioteca entre eles.

en: Since you are a guest user now, you can not create groups.
pt_BR: Como você é um usuário convidado, você não pode criar grupos.

en: My Groups
pt_BR: Meus grupos

en: New Group
pt_BR: Novo Grupo

en: Time:
pt_BR: Tempo:

en: You are not in any groups
pt_BR: Você não está em nenhum grupo

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. You can create a group by clicking "New Group" button.
pt_BR: Grupo é um local para você e seus amigos deixarem mensagens e colaborarem em bibliotecas. Você pode criar um grupo clicando no botão "Novo Grupo".

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. Groups you join will be listed here.
pt_BR: Grupo é um lugar para você e seus amigos deixarem mensagens e colaborarem em bibliotecas. Grupos em que você participa estarão listados aqui:

en: Group Name
pt_BR: Nome do grupo

en: Failed to post reply.
pt_BR: Falha ao enviar resposta.

en: Group:
pt_BR: Grupo:

en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: help]
en: Client
pt_BR: Cliente

en: Install and Sync Files
pt_BR: Instalar e sincronizar arquivos

en: Deleting a library
pt_BR: Apagando biblioteca

en: Encrypting a library
pt_BR: Encriptando uma biblioteca

en: File conflicts
pt_BR: Conflito de arquivos

en: Excluding files
pt_BR: Apagando arquivos

en: Web Site
pt_BR: Website

en: Sharing to a group
pt_BR: Compartilhando com um grupo

en: Viewing an encrypted library
pt_BR: Visualizando uma biblioteca criptografada

en: Once you and your friends sync a shared library onto your computers, you may add, delete or edit files in the library together.  Every change you make to the library will be automatically synced to others' computers.
pt_BR: Uma vez que você e seus amigos sincronizam uma biblioteca compartilhada em seu computador, você pode adicionar, excluir ou editar arquivos na biblioteca juntos. Toda mudança que você faz para a biblioteca será automaticamente sincronizado com computadores de outras pessoas.

en: 
        Sometimes you and your friends may edit the same file at the same time. Your changes may conflict with each other's. In this case, Seafile would keep your version unchanged, while save your friends' versions as "conflict files". A conflict file's name ends with its author's email address, plus the current time, e.g. test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).
pt_BR: 
    As vezes, você e seus amigos podem editar o mesmo arquivo ao mesmo tempo. Suas alterações podem entrar em conflito uns com os outros. Neste caso, Seafile iria manter a sua versão inalterada, enquanto que, salva as versões dos seus amigos como "arquivos de conflito". O nome de um arquivo de conflito termina com o endereço de e-mail de seu autor, mais o tempo atual, por exemplo, test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).
    ⇥

en: Deleting a file library
pt_BR: Excluindo biblioteca

en: To maximize your data security, deletion of file libraries on the website and on your computer are not "synced" automatically.
pt_BR: Para maximizar a sua segurança de dados, exclusão de bibliotecas de arquivos no site e em seu computador não são "sincronizados" automaticamente.

en: After a file library is deleted on the website, the library downloaded to your computer won't be deleted. But it won't be synced with the website any more.
pt_BR: Depois que um arquivo é apagado no site, a biblioteca baixada para o seu computador não será apagada. Mas não vai ser mais sincronizada com o site.

en: After a file library is deleted on your computer, the library on the website won't be deleted. You may download and sync it again later.
pt_BR: Depois que um arquivo é apagado na biblioteca do computador, o arquivo no site não será apagado. Você pode baixar e sincronizá-lo novamente mais tarde.

en: Sharing a library to a group
pt_BR: Compartilhando uma biblioteca com um grupo

en: You have two ways to share a library to a group
pt_BR: Tem duas formas de compartilhar uma biblioteca com um grupo

en: Create a file library directly inside the group workspace.
pt_BR: Criar uma biblioteca de arquivos diretamente dentro do espaço de trabalho do grupo.

en: Share an existing personal library to the group.
pt_BR: Compartilhar uma biblioteca pessoal existente para o grupo.

en: Excluding files/folders from syncing
pt_BR: Excluindo arquivos / pastas da sincronização

en: Sometimes you don't want to sync some files or folders inside a library. To achieve this, you can create a file named seafile-ignore.txt in the root folder of this library. In this special file, you specify the files and folders that Seafile should not sync. Each line in this file specifies a pattern. The following pattern format are supported.
pt_BR: Às vezes você não quer sincronizar alguns arquivos ou pastas dentro de uma biblioteca. Para conseguir isso, você pode criar um arquivo chamado seafile-ignore.txt na pasta raiz desta biblioteca. Neste arquivo especial, você especifica os arquivos e pastas que o Seafile não deve sincronizar. Cada linha neste arquivo especifica um padrão. O seguinte formato padrão são suportados.

en: A blank line matches no files.
pt_BR: Uma linha em branco, equivale a nenhum arquivo.

en: A line starting with # serves as a comment.
pt_BR: A linha que começa com # serve como um comentário.

en: Seafile supports wildcards in the pattern. For example, "foo/*" matches "foo/1" and "foo/hello". "foo/?" matches "foo/1" but not "foo/hello". Note that the wildcard character * recursively matches all the paths under a folder. For instance, "foo/*.html" matches "foo/a.html" and "foo/templates/b.html".
pt_BR: Seafile suporta regras no padrão. Por exemplo, "pasta/*" considera "pasta/1" e "pasta/subpasta". "pasta/?" considera "pasta/1" mas não "pasta/subpasta". Note que na regra  contém o carácter *, corresponde recursivamente a todos os caminhos sob uma pasta. Por exemplo, "pasta/*.html" considera "pasta/a.html" e "pasta/templates/b.html".

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Installing and Using Seafile Client
pt_BR: Instalando e usando Seafile Cliente

en: 1. Select a disk partition to store local Seafile data
pt_BR: 1. Selecione uma partição de disco para armazenar dados locais Seafile

en: 2. Add an account
pt_BR: 2. Adicionar uma conta

en: 3. Sync a library
pt_BR: 3. Sincronizar uma biblioteca

en: Click the "Sync this library" button to sync it with a local folder.
pt_BR: Clique em "Sincronizar esta biblioteca" para sincronizá-la com uma pasta local.

en: Then you add some files into the library. They will be automatically synced with cloud platform.
pt_BR: Então adicione alguns arquivos na biblioteca. Eles serão automaticamente sincronizados na nuvem.

en: 4. (Optional) Create a library
pt_BR: 4. (Opcional) Criar uma biblioteca

en: You can also create a library from a local folder.
pt_BR: Você também pode criar uma biblioteca de uma pasta local.

en: Encrypting a file library
pt_BR: Criptografar uma biblioteca de arquivos

en: Seafile supports encryption of file libraries to strengthen your data security. To encrypt a file library, you need to set a password when you create a library.
pt_BR: O Seafile suporta criptografia de bibliotecas para reforçar a segurança. Para criptografar uma biblioteca, você precisa definir uma senha ao criar a biblioteca.

en: The password won't be stored on Seafile cloud platform.
pt_BR: A senha não será armazenada na nuvem.

en: So even the adminastrator of the servers cannot view your encrypted data without the password.
pt_BR: Assim nem mesmo os administradores do servidor serão capaz de ver seus dados criptografados.

en: To download and sync an encrypted library to your computer, you need to provide the password.  Seafile client program will download the encrypted data and decrypt it on your computer.
pt_BR: Para baixar e sincronizar uma biblioteca para o seu computador, você precisará da senha. O cliente do Seafile irá baixar a biblioteca criptografada e descriptografá-la localmente.

en: To share an encrypted library with your friends, you also need to tell them the password.
pt_BR: Para compartilhar uma biblioteca criptografada com amigos, você precisará fornecer a senha de criptografia.

en: Seafile servers don't store the password for an encrypted library. To view an encrypted library online, you need to provide the password for the library. Your password is only stored in the server's encrypted memory. It would be cleared from the memory in an hour. After that, if you want to view the library, you'll have to enter password again.
pt_BR: Os servidores do Seafile não armazenam as senhas de uma biblioteca criptografada. Para ver o conteúdo on-line, você precisará informar a senha da biblioteca. Sua senha somente é armazenada na memória do servidor e será descartada em uma hora. Depois disso, se você quiser ver a biblioteca, precisará inserir a senha novamente.

en: message is required
pt_BR: Mensagem é obrigatória

en: contact is required
pt_BR: Contato é obrigatório

en: You can not send message to yourself.
pt_BR: Você não pode enviar uma mensagem pra si.

en: Failed to send message to %s, user not found.
pt_BR: Falha ao enviar mensagem para %s, usuário não encontrado.

en: New Message
pt_BR: Nova Mensagem

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Time
pt_BR: Hora

en: message...
pt_BR: mensagem...

en: send to: click to select contacts
pt_BR: Envie para: click para selecionar contatos

en: please add contacts at first
pt_BR: Favor adicionar contatos primeiro

en: Send a message...
pt_BR: Envie uma mensagem...

en: Internal error
pt_BR: Erro interno

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> to you.
pt_BR: %(user)s compartilhou uma biblioteca chamada <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> com você.

en: %(user)s has shared a file named <a href='%(href)s'>%(file_name)s</a> to you.
pt_BR: %(user)s compartilhou um arquivo chamado <a href='%(href)s'>%(file_name)s</a> com você.

en: You have received a <a href='%(href)s'>new message</a> from %(user)s.
pt_BR: Você recebeu uma <a href='%(href)s'>nova mensagem </a> de %(user)s.

en: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> has a new discussion.
pt_BR: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> tem uma nova conversa.

en: %(user)s posted a new discussion in <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.
pt_BR: %(user)s publicou uma nova conversa em <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.

en: One <a href='%(href)s'>group discussion</a> has a new reply.
pt_BR: Um <a href='%(href)s'>grupo de conversa</a> possui uma nova resposta.

en: %(user)s replied the <a href='%(href)s'>group discussion</a>.
pt_BR: %(user)s responderam ao <a href='%(href)s'>grupo de conversa</a>.

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> has asked to join group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, verification message: %(join_request_msg)s
pt_BR: O usuário  <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> requisitou acesso ao grupo <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, menasgem de verificação: %(join_request_msg)s

en: Successfully cleared all notices.
pt_BR: Todas as notificações apagadas.

en: New notice on %s
pt_BR: Nova notificação em %s

en: Hi, %(name)s
pt_BR: Olá, %(name)s

en: You have received a <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">new message</a> from %(user)s.
pt_BR: Você recebeu uma <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">nova mensagem</a> de %(user)s.

en: Go check out at the following page:
pt_BR: Vá verificar na seguinte página:

en: All Notifications
pt_BR: Todas as notificações

en: Add new notification
pt_BR: Adicionar nova notificação

en: Notification Detail
pt_BR: Detalhe da notificação

en: (current notification)
pt_BR: (notificação atual)

en: Set to current
pt_BR: Definir como atual

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Delete Notification
pt_BR: Excluir notificação

en: Notices
pt_BR: Avisos

en: Mark all read
pt_BR: Marcar todas lidas

en: Clear
pt_BR: Limpo

en: More
pt_BR: Mais

en: Please choose how to view encrypted libraries online:
pt_BR: Por favor escolha como ver bibliotecas criptografadas online:

en: Send passwords to the server.
pt_BR: Enviar senha para o servidor

en: Files will be decrypted in the server before being sent to you.
pt_BR: Os arquivos serão descriptografados no servidor antes de ser enviado a você.

en: Save passwords in your browser.
pt_BR: Salve senhas no seu browser.

en: Files will be decrypted in your browser when you download them.
pt_BR: Os arquivos serão descriptografados no seu navegador quando você baixar eles.

en: Tip: the latter way is more secure, but it is not supported well by all browsers. We advise you to use the latest version of Chrome or Firefox.
pt_BR: Dica: a última forma é mais segura, mas não é suportada bem em todos os navegadores. Aconselhamos a usar a última versão do Chrome ou Firefox.

en: Nickname should not include ' / '
pt_BR: Apelidos não podem incluir ' / '

en: Successfully edited profile.
pt_BR: Perfil editado com sucesso.

en: Failed to edit profile
pt_BR: Falha ao editar o perfil.

en: Has not accepted invitation yet
pt_BR: Não foi aceito nenhum convite ainda

en: Demo account can not be deleted.
pt_BR: A conta demo não pode ser apagada.

en: Failed to set default library.
pt_BR: Falha ao configurar a biblioteca default.

en: Can not set encrypted library as default library.
pt_BR: Não é possível usar uma biblioteca compartilhada como principal.

en: Successfully set "%s" as your default library.
pt_BR: "%s" definida como sua biblioteca padrão com sucesso.

en: Profile Setting
pt_BR: Configurar perfil

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Encrypted Libraries
pt_BR: Bibliotecas Criptografadas

en: Sub-library
pt_BR: Sub-biblioteca

en: Default Library
pt_BR: Biblioteca Padrão

en: Delete Account
pt_BR: Excluir Conta

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Update
pt_BR: Atualizar

[ctx: true name]
en: Name:
pt_BR: Nome:

en: About me:
pt_BR: Sobre mim:

en: Department:
pt_BR: Departamento:

en: Telephone:
pt_BR: Telefone:

en: Language Setting
pt_BR: Configuração de Idioma

en: Encrypted Libraries Setting
pt_BR: Configuração das Bibliotecas Criptografadas

en: How to view encrypted libraries online:
pt_BR: Como visualizar bibliotecas criptografados on-line:

en: Sub-library Setting
pt_BR: Configurar Sub-Biblioteca

en: Enable sub-library
pt_BR: Habilitar sub-biblioteca

en: This feature enables you to selectively sync a folder inside a library. A sub-library can be created from any folder. After being created, it will be listed in your desktop client, and you can download it just like downloading a normal library. It will be automatically kept in sync with its origin library.
pt_BR: Esta função habilita a sincroniza seletiva de uma pasta de uma biblioteca. Uma sub-biblioteca pode ser criada para qualquer pasta. Depois de criada, ela será listada no seu computador, e você poderá baixá-la como uma biblioteca normal. Ela será automaticamente sincronizada junto com a biblioteca original.

en: Sub-library is also used when sharing a folder to a group or another user. Without this option on, a hidden sub-library will be created automatically in such case. With this option on, those hidden sub-libraries will also be listed, which enables you to manage them.
pt_BR: Sub-bibliotecas também são utilizadas quando compartilhando pastas com um grupo ou outro usuário. Sem esta opção, uma sub-biblioteca oculta será criada automaticamente. Com esta opção, as sub-bibliotecas ocultas serão listadas e você poderá gerenciá-las.

en: Default Library Setting
pt_BR: Configuração de Biblioteca Padrão

en: Your default library:
pt_BR: Sua biblioteca padrão:

en: Default library is the default place to store your personal documents and pictures.
pt_BR: A biblioteca padrão é o local para armazenar todos os seus documentos pessoais e fotos.

en: Choose Default Library
pt_BR: Escolha Biblioteca Padrão

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
pt_BR: Essa operação não será revertida. Favor verifique duas vezes!

en: Choose default library:
pt_BR: Escolha Biblioteca Padrão:

en: Really want to delete your account?
pt_BR: Você realmente deseja excluir essa conta?

en: Send message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Info
pt_BR: Informação

[ctx: true name]
en: Name
pt_BR: Nome

en: Self-introduction
pt_BR: Sua Introdução

en: Department
pt_BR: Departamento

en: Telephone
pt_BR: Telefone

en: Email is not longer than 512 characters
pt_BR: Email não pode ter mais de 512 caracteres

en: Please enter a correct password.
pt_BR: Por favor insira uma senha correta.

en: Failed to share to all members, please try again later.
pt_BR: Falha ao compartilhar com todos os membros, favor tente novamente.

en: Shared to all members successfully, go check it at <a href="%s">Shares</a>.
pt_BR: Compartilhado com todos os membros com sucesso, confira em <a href="%s">Compartilhamentos</a>.

en: Only the owner of the library has permission to share it.
pt_BR: Apenas o dono tem permissão para compartilhar.

en: Failed to share "%s", no enough quota. <a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
pt_BR: Falha ao compartilhar "%s", sem cota. <a href="http://seafile.com/">Atualize sua conta.</a>

en: Library does not exist
pt_BR: Biblioteca não existe

en: Permission denied
pt_BR: Permissão negada

en: Argument is not valid
pt_BR: Argumento não é válido

en: Failed to remove share
pt_BR: Falha ao remover compartilhamento

en: group id is not valid
pt_BR: ID do grupo inválido

en: Failed to unshare: the group doesn't exist.
pt_BR: Falhou o retirar o compartilhamento: o grupo não existe.

en: Successfully removed share
pt_BR: Compartilhamento removido com sucesso

en: all members
pt_BR: Todos os membros

en: Invalid arguments
pt_BR: Argumento inválido

en: You cannot share the library in this way.
pt_BR: Você não pode compartilhar a biblioteca dessa forma.

en: Removed successfully
pt_BR: Removido com sucesso

en: The link doesn't exist
pt_BR: O link não existe

en: Sending shared link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
pt_BR: Falha ao enviar o link compartilhado. O serviço de e-mail não está configurado adequadamente, favor entre em contato com o administrador.

en: file
pt_BR: arquivo

en: A file is shared to you on %s
pt_BR: Um arquivo está compartilhado com você em %s

en: A directory is shared to you on %s
pt_BR: Uma pasta está compartilhada com você %s

en: Please choose a directory.
pt_BR: Por favor, escolha um diretório.

en: Successfully saved.
pt_BR: Salvo com sucesso.

en: Failed to share to "%s", user not found.
pt_BR: Falhou ao compartilhar com "%s", usuário não encontrado.

en: Successfully shared %s.
pt_BR: Compartilhado com sucesso %s.

en: Successfully unshared "%s".
pt_BR: Compartilhamento removido com sucesso %s.

en: You don't have permission to unshare %s.
pt_BR: Você não tem permissão para interromper o compartilhamento %s.

en: You don't have permission to save %s.
pt_BR: Você não tem permissão para salvar %s.

en: Sending shared upload link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
pt_BR: O envio do link de upload compartilhado falhou. O serviço de e-mail não está configurado, por favor contate o administrador.

en: An upload link is shared to you on %s
pt_BR: Um link de upload está compartilhado com você em %s

en: Library does not exist.
pt_BR: Biblioteca não existe.

en: Links - Share
pt_BR: Links - Compartilhados

en: Download Links
pt_BR: Baixar Links

en: Upload Links
pt_BR: Enviar Links

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Visits
pt_BR: Visitas

en: View
pt_BR: Ver

en: Remove
pt_BR: Remover

en: You don't have any download link
pt_BR: Você não tem links de download

en: You can generate a download link for a folder or a file. People receive this link can view the folder or the file online.
pt_BR: Você pode gerar um link de download para uma pasta ou arquivo. As pessoas que receberem este link podem ver a pasta ou arquivo online.

en: You don't have any upload link
pt_BR: Você não tem um link de upload

en: You can generate an upload link from any folder. People receive this link can upload files to this folder.
pt_BR: Você pode gerar um link de upload para qualquer pasta. Pessoas que receberem este link podem enviar arquivos para sua pasta.

en: Folders - Share
pt_BR: Pastas - Compartilhadas

en: Folders
pt_BR: Pastas

en: Share To
pt_BR: Compartilhar com

en: Permission
pt_BR: Permissão

en: Unshare
pt_BR: Descompartilhar

en: You have not shared any folder
pt_BR: Você não compartilhou nenhuma pasta

en: You can share a single folder with a registered user if you don't want to share a whole library.
pt_BR: Você pode compartilhar uma pasta única com usuário se você não quiser compartilhar uma biblioteca inteira.

en: Edit succeeded
pt_BR: Editado com sucesso

en: Edit failed.
pt_BR: Edição falhou.

en: Files - Share
pt_BR: Arquivos - Compartilhar

en: From Others
pt_BR: De outros

en: To Others
pt_BR: Para outros

en: From
pt_BR: De

en: No file is shared to you
pt_BR: Nenhum arquivo está compartilhado com você

en: Single files shared to you will be listed here, and you can download them or save them to some libraries.
pt_BR: Arquivos compartilhados com você serão listados aqui, e você pode baixá-los ou salvá-los em alguma biblioteca.

en: To
pt_BR: Para

en: You don't have any private shared files
pt_BR: Você não tem nenhum arquivo de compartilhamento privado

en: You can share a single file with a registered user if you don't want to share a whole library.
pt_BR: Você pode compartilhar um simples arquivo com um usuário registrado se você não quiser compartilhar toda a biblioteca.

en: Libraries - Share
pt_BR: Bibliotecas - Compartilhar

en: You have not shared any library
pt_BR: Você não tem nenhuma biblioteca compartilhada

en: You can share libraries to your friends and colleagues by clicking the share icon of your own libraries in your home page or creating a new library in groups you are in.
pt_BR: Você pode compartilhar bibliotecas com seus amigos e colegas, clicando no ícone de compartilhamento de suas próprias bibliotecas em sua página inicial ou criar uma nova biblioteca em grupos que você esteja dentro.

en: Shares
pt_BR: Compartilhados

en: Basic Info
pt_BR: Informação básica

en: No Nickname
pt_BR: Sem apelido

en: Add to contacts
pt_BR: Adicionar aos contatos

en: Download and Sync
pt_BR: Download e sincronizar

en: Leave Share
pt_BR: Permitir compartilhamento

en: You have no library sharing with %(to_email)s.
pt_BR: Você não possui bibliotecas compartilhadas com %(to_email)s.

en: Sorry, but the requested page could not be found.
pt_BR: Desculpe, mas a página requisitada não pode ser encontrada.

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: is encrypted
pt_BR: é criptografado

en: Password：
pt_BR: Senha:

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
pt_BR: A senha será mantida no servidor por apenas 1 hora.

en: Exit System Admin
pt_BR: Sair da Administração

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: See All Notifications
pt_BR: Ver todas as Notificaçõe

en: Log out
pt_BR: Sair

en: System Admin
pt_BR: Administrador do sistema

en: All Groups
pt_BR: Todos os grupos

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Signup
pt_BR: Registre-se

en: Create an organization account
pt_BR: Criar uma conta de organização

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept on the server for only 1 hour.
pt_BR: Essa biblioteca está criptografa. Favor, informe a senha se quiser navegar online. A senha será mantida no servidor por ao menos 1 hora.

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Please enter the password.
pt_BR: Por favor informe a senha.

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Platform
pt_BR: Plataforma

en: Device Name
pt_BR: Nome do Dispositivo

en: Last Access
pt_BR: Último Acesso

en: # Libraries
pt_BR: # Bibliotecas

en: Operation
pt_BR: Operação

en: Unlink
pt_BR: Desvincular

en: Really want to unlink %s?
pt_BR: Realmente quer desvincular %s?

en: It will immediately stop syncing.
pt_BR: Isto irá parar a sincronia imediatamente.

en: You do not have connected devices
pt_BR: Você não tem dispositivos conectados

en: Your clients (Desktop/Android/iOS) will be listed here.
pt_BR: Seus clientes (Desktop/Android/iOS) serão listados aqui.

en: Successfully unlinked.
pt_BR: Desvinculado com sucesso.

en: Current path:
pt_BR: Caminho atual:

en: Draft saved.
pt_BR: Rascunho salvo.

en: Continue editing
pt_BR: Continuar editando

en: Preview
pt_BR: Pré-Visualizar

en: Standard Syntax
pt_BR: Sintaxe padrão

en: Enter this
pt_BR: Informe isso

en: To see this
pt_BR: Para ver isso

en: bold
pt_BR: negrito

en: text
pt_BR: texto

en: italics
pt_BR: itálico

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Smaller header
pt_BR: Cabeçalho pequeno

en: Link something
pt_BR: Link algo

en: alt text
pt_BR: alt texto

en: Extended Syntax for Wiki
pt_BR: Estenda a sintaxe para wiki

en: or
pt_BR: ou

en: internal link to another wiki page.
pt_BR: Link interno para outra página wiki.

en: internal link to a picture at this-library/images/pic.jpg.
pt_BR: Link interno para uma imagem de essa-biblioteca/imagens/foto.jpg

en: internal link to a file at this-library/folder/file.doc.
pt_BR: Link interno para um arquivo de essa-biblioteca/pasta/arquivo.doc.

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte

en: Huge
pt_BR: Enorme

en: Small
pt_BR: Pequena

en: Font Color
pt_BR: Cor da fonte

en: defaut color
pt_BR: cor padrão

en: Bold (Ctrl/Cmd+B)
pt_BR: Negrito (Ctrl/Cmd+B)

en: Italic (Ctrl/Cmd+I)
pt_BR: Itálico (Ctrl/Cmd+I)

en: Strikethrough
pt_BR: Tachado

en: Underline (Ctrl/Cmd+U)
pt_BR: Sublinhado (Ctrl/Cmd+U)

en: Remove format
pt_BR: Limpar formatação

en: Bullet list
pt_BR: Lista de marcadores

en: Number list
pt_BR: Lista numérica

en: Reduce indent (Shift+Tab)
pt_BR: Reduzir indentação (Shift+Tab)

en: Indent (Tab)
pt_BR: Indentação (Tab)

en: Align Left (Ctrl/Cmd+L)
pt_BR: Alinhar à esquerda (Ctrl/Cmd+L)

en: Center (Ctrl/Cmd+E)
pt_BR: Centralizar (Ctrl/Cmd+E)

en: Align Right (Ctrl/Cmd+R)
pt_BR:  Alinha à direita (Ctrl/Cmd+L)

en: Justify (Ctrl/Cmd+J)
pt_BR: Justificar (Ctrl/Cmd+J)

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Remove Hyperlink
pt_BR: Remover Hyperlink

en: Insert picture (or just drag & drop)
pt_BR: Inserir imagem (ou apenas copiar e colar)

en: Undo (Ctrl/Cmd+Z)
pt_BR: Desfazer (Ctrl/Cmd+Z)

en: Redo (Ctrl/Cmd+Y)
pt_BR: Refazer (Ctrl/Cmd+Y)

en: Draft Available
pt_BR: Rascunho disponível

en: There's a saved draft for this file, would you like to load it?
pt_BR: Existe um rascunho salvo para este arquivo, gostaria de ler?

en: Load
pt_BR: Carregar

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Failed to save draft, exceeded max quota
pt_BR: Falha ao salvar o rascunho, cota máxima excedida

en: Draft successfully loaded
pt_BR: Rascunho lido com sucesso

en: Strong <strong> Ctrl+B
pt_BR: Negrito <strong> Ctrl+B

en: strong text
pt_BR: Texto em negrito

en: Emphasis <em> Ctrl+I
pt_BR: Ênfase <em> Ctrl+I

en: emphasized text
pt_BR: Texto enfatizado

en: enter link description here
pt_BR: Informe a descrição aqui

en: Insert Hyperlink
pt_BR: Insira um Hyperlink

en: optional title
pt_BR: Título opcional

en: Blockquote <blockquote> Ctrl+Q
pt_BR: Entre aspas <blockquote> Ctrl+Q

en: Blockquote
pt_BR: Entre aspas

en: Code Sample <pre><code> Ctrl+K
pt_BR: Exemplo de código <pre><code> Ctrl+K

en: enter code here
pt_BR: Digite o código aqui

en: Image <img> Ctrl+G
pt_BR: Imagem <img> Ctrl+G

en: enter image description here
pt_BR: Digite a descrição da imagem aqui

en: Insert Image
pt_BR: Insira a imagem

en: Numbered List <ol> Ctrl+O
pt_BR: Lista numerada <ol> Ctrl+O

en: Bulleted List <ul> Ctrl+U
pt_BR: Lista <ul> Ctrl+U

en: List item
pt_BR: Item de lista

en: Heading <h1>/<h2> Ctrl+H
pt_BR: Cabeçalho <h1>/<h2> Ctrl+H

en: Heading
pt_BR: Cabeçalho

en: Horizontal Rule <hr> Ctrl+R
pt_BR: Linha horizontal <hr> Ctrl+R

en: Undo - Ctrl+Z
pt_BR: Desfazer - Ctrl+Z

en: Redo - Ctrl+Y
pt_BR: Refazer - Ctrl+Y

en: Redo - Ctrl+Shift+Z
pt_BR: Refazer - Ctrl+Shift+Z

en: Editing Help
pt_BR: Editar Ajuda

en: Submit failed. Please check the network.
pt_BR: Falha de envio. Favor, verifique a rede.

en: Password is required.
pt_BR: A senha é obrigatoria

en: History
pt_BR: Histórico

en: 's Version History
pt_BR:  história das versões

en: Tip:a new version will be generated after each modification, and you can restore the file to a previous version.
pt_BR: Dica: uma nova versão será gerada depois de cada modificação, e você poderá recuperar o arquivo da versão anterior.

en: Current Path:
pt_BR: Caminho atual:

en: Modifier
pt_BR: Modificado

en: (current version)
pt_BR: (versão atual)

en: (Renamed or moved from %(old_path)s)
pt_BR: (Renomeado ou movido de %(old_path)s)

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Diff
pt_BR: Diferença

en: Plan
pt_BR: Plano

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Introduction
pt_BR: Introdução

en: Client
pt_BR: Cliente

en: Seafile for Windows, Mac and Linux
pt_BR: Seafile para Windows, Mac e Linux

en: Server Version:
pt_BR: Versão do Servidor:

en: About Us
pt_BR: Sobre

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Starred
pt_BR: Marcado

en: Personal Wiki
pt_BR: Wiki Pessoal

en: Share Admin
pt_BR: Compartilhar Administrador

en: Add auto expiration
pt_BR: Adicionar auto expiração

en: Days
pt_BR: Dias

en: Shared Links
pt_BR: Links compartilhados

en: View and manage all the shared links in this library.
pt_BR: Ver e gerenciar todos os links compartilhados nesta biblioteca.

en: Owned Libs
pt_BR: Suas Bibliotecas

en: Shared Libs
pt_BR: Bibliotecas Compartilhadas

en: Mine
pt_BR: Pessoal

en: Shared
pt_BR: Compartilhado

en: You have not created any libraries
pt_BR: Você não criou bibliotecas

en: You can create a library to organize your files. For example, you can create one for each of your projects. Each library can be synchronized and shared separately.
pt_BR: Você pode criar uma biblioteca para organizar seus arqquivos. Por exemplo, você pode criar uma para cada projeto. Cada biblioteca pode ser soncronizada e compartilhada separadamente.

en: Origin
pt_BR: Origem

en: No library is shared to you
pt_BR: Não existe bibliotecas compartilhadas com você

en: File Name
pt_BR: Nome do arquivo

en: You don't have any starred files yet
pt_BR: Você não marcou nenhum arquivo como favorito ainda.

en: You can star important files by clicking the "Star" button on file viewing page, and they will be listed here.
pt_BR: Você pode marcar arquivos importantes como favorito, clicando no botão "Marcar" na página de visualização de arquivo e ele será listado aqui

en: Welcome to Seafile!
pt_BR: Bem vindo ao Seafile!

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
pt_BR: Seafile organiza arquivos em bibliotecas. Cada biblioteca pode ser sincronizada e compartilhada separadamente. Nós criamos uma biblioteca para você. Você pode criar mais bibliotecas depois.

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. Howerver, since you are a guest user now, you can not create libraries.
pt_BR: Seafile organiza arquivos em bibliotecas. Cada biblioteca pode ser sincronizada e compartilhada separadamente. Como você é um convidado por enquanto, você não pode criar bibliotecas.

en: Choose a directory:
pt_BR: Escolha uma pasta:

en: No public library
pt_BR: Nenhuma biblioteca pública

en: You can create a public library by clicking "New Library" button, others can view and download this library.
pt_BR: Você pode criar uma biblioteca pública clicando no botão "Nova Biblioteca", outros podem Visualizar e baixar essa biblioteca.

en: Group
pt_BR: Grupo

en: No library is shared to your groups
pt_BR: Nenhuma biblioteca está compartilhada nos seus grupos

en: Search groups...
pt_BR: Procurar grupos...

en: No group found
pt_BR: Nenhum grupo encontrado

en: No one has created any groups yet
pt_BR: Nehum grupo foi criado ainda

en: You can click "Add Group" button under "Group" label to create a group.
pt_BR: Você pode clicar no botão "Novo Grupo" abaixo de "Grupo" para criar um grupo.

en: Search members...
pt_BR: Procurar membros...

en: Search Results
pt_BR: Procurar Resultados

en: Database
pt_BR: Base de Dados

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Move
pt_BR: Mover

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Upload Files
pt_BR: Enviar arquivos

en: The owner of this library has run out of space.
pt_BR: O proprietário desta biblioteca está sem espaço.

en: Please select a file at first.
pt_BR: Favor, selecionar um arquivo primeiro.

en: Cancel All
pt_BR: Cancelar Todos

en: Saving...
pt_BR: Salvando...

en: Choose a file
pt_BR: Escolha um arquivo

en: Smaller than %(max_file_size)s
pt_BR: Menor que %(max_file_size)s

en: New Directory
pt_BR: Novo diretório

en: Directory Name
pt_BR: Nome do diretório

en: New File
pt_BR: Novo arquivo

en: Featured File Type
pt_BR: Funcionalidades do tipo de arquivo

en: Click to choose
pt_BR: Click para selecionar

en: online Rich Text format.
pt_BR: Formato Rich Text online.

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: simple markup format.
pt_BR: Formato simples

en: Current Library
pt_BR: Biblioteca atual

en: Other Libraries
pt_BR: Outras bibliotecas

en: Please click and choose a directory.
pt_BR: Favor, click e selecione um diretório.

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept in the browser for only 1 hour.
pt_BR: Essa biblioteca está criptografa. Favor, digitar a senha se você quiser navegar online. Esta senha será mantida no navegador por no mínimo 1 hora.

en: discuss
pt_BR: discutir

en: unstarred
pt_BR: desmarcar

en: File is too big
pt_BR: O arquivo é muito grande

en: File is too small
pt_BR: O arquivo é muito pequeno

en: Filetype not allowed
pt_BR: Tipo de arquivo não suportado

en: Max number of files exceeded
pt_BR: Número máximo de arquivos excedeu

en: Uploaded bytes exceed file size
pt_BR: Bytes enviados excedem o tamanho do arquivo

en: Empty file upload result
pt_BR: Resultou em um arquivo vazio

en: Error
pt_BR: Erro

en: canceled
pt_BR: cancelado

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Delete Items
pt_BR: Itens excluídos

en: Are you sure you want to delete these selected items?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir os itens selecionados?

en: Processing...
pt_BR: Processando…

en: Move selected directories/files to:
pt_BR: Mover os diretórios/arquivos selecionados para:

en: Copy selected directories/files to:
pt_BR: Copiar diretórios/pastas selecionados para:

en: Invalid destination path
pt_BR: O caminho destino é inválido

en: Canceled.
pt_BR: Cancelado.

en: Encrypting the file...
pt_BR: Criptografando o arquivo...

en: Uploading ...
pt_BR: Enviado...

en: Done!
pt_BR: Feito!

en: Downloading...
pt_BR: Baixando...

en: Decrypting...
pt_BR: Decriptografando...

en: Rename File
pt_BR: Renomear o arquivo

en: Rename Directory
pt_BR: Renomear o diretório

en: Copy File
pt_BR: Copiar arquivo

en: Move File
pt_BR: Mover arquivo

en: Copy Directory
pt_BR: Copiar diretório

en: Move Directory
pt_BR: Mover diretório

en: Directory download is not supported in this library.
pt_BR: Diretório baixado não suportado nessa biblioteca.

en: starred
pt_BR: marcado

en: It is required.
pt_BR: É obrigatório.

en: Only an extension there, please input a name.
pt_BR: Apenas uma extensão, favor digite o nome.

en: Creating...
pt_BR: Criando...

en: You have not renamed it.
pt_BR: Você não o renomeou.

en: Please enter emails or groups, or select some.
pt_BR: Favor digite e-mail ou grupos, ou selecione algum.

en: You can't access this library.
pt_BR: Você não pode acessar essa biblioteca.

en: Transfer Ownership
pt_BR: Transferir propriedade

en: Change Password
pt_BR: Trocar senha

en: Keep full history
pt_BR: Manter histórico completo

en: Don't keep history
pt_BR: Não manter histórico

en: Only keep a period of history:
pt_BR: Mantenha apenas o período do histórico:

en: days
pt_BR: dias

en: Change the password of this library:
pt_BR: Trocar senha desta biblioteca:

en: Old Password
pt_BR: Antiga senha

en: New Password Again
pt_BR: Nova senha de novo

en: Please enter the old password
pt_BR: Favor entrar a antiga senha

en: Please enter the new password
pt_BR: Favor entrar a nova senha

en: New password is too short
pt_BR: Nova senha é muito pequena

en: Please enter the new password again
pt_BR: Por favor entrar a nova senha de novo

en: New passwords don't match
pt_BR: A nova senha não coincide

en: User
pt_BR: Usuário

en: modification history
pt_BR: Histórico das modificações

en: Tip: A snapshot will be generated after modification, which records the library state before this modification.
pt_BR: Dica: Uma instantânea será gerada depois da modificação, na qual gravará o estado da biblioteca antes da modificação.

en: View Snapshot
pt_BR: Ver instântanea

en: Per page:
pt_BR: Visualizar:

en: snapshot
pt_BR: instantânea

en: Back to snapshots
pt_BR: Voltar para as a instantâneas

en: Can't view this library
pt_BR: Esta biblioteca não pode ser visualizada

en: Directory
pt_BR: Diretório

en: 's trash
pt_BR: 's lixeira

en: a week
pt_BR: uma semana

en: a month
pt_BR: um mês

en: all
pt_BR: todos

en: Delete Time
pt_BR: Excluir hora

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: People:
pt_BR: Pessoas:

en: Groups:
pt_BR: Grupos:

en: Permission:
pt_BR: Permissão:

en: Transfer this library to another user:
pt_BR: Transferir essa biblioteca para outro usuário:

en: snapshots
pt_BR: Instantâneas

en: Back to modification history
pt_BR: Voltar os histórico das modificações

en: Create Time
pt_BR: Criar hora

en: Last Modifier
pt_BR: Última modificação

en: Detail
pt_BR: Detalhes

en: Restore Library
pt_BR: Restaurar biblioteca

en: Are you sure you want to restore this library?
pt_BR: Tem certeza que deseja recuperar essa biblioteca?

en: Shared by:
pt_BR: Compartilhado por:

en: Save to...
pt_BR: Salvar como...

en: Save To:
pt_BR: Salvar como:

en: Hi,
pt_BR: Oi,

en: Stars
pt_BR: Favoritos

en: icon
pt_BR: ícone

en: Unstar
pt_BR: Desmarcar

en: Successfully unstarred.
pt_BR: Desmarcado com sucesso.

en: modification details
pt_BR: Detalhes da modificação

en: Back to file versions
pt_BR: Voltar para versões do arquivo

en: It's a newly-created blank file.
pt_BR: Este é um arquivo novo sem conteúdo

en: before modification
pt_BR: Antes da modificação

en: after modification
pt_BR: Despois da modificação

en: Update file
pt_BR: Atualizar arquivo

en: error:
pt_BR: erro:

en: Upload file
pt_BR: Enviar arquivo

en: to
pt_BR: para

en: Sorry, this user is not registered yet.
pt_BR: Desculpe, esse usuário não está registrado ainda.

en: Current Path:
pt_BR: Caminho atual:

en: updated this file
pt_BR: Atualizar este arquivo

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: you can also press ←
pt_BR: você pode também pressionar ←

en: prev
pt_BR: anterior

en: you can also press →
pt_BR: você também pode pressionar →

en: next
pt_BR: próximo

en: Encoding:
pt_BR: Codificando:

en: auto detect
pt_BR: auto detectar

en: <span id="pdf-page"><label for="page-number">Page</label> <input type="number" id="page-number" value="1" min="1"></input> / <span id="page-nums"></span></span>
pt_BR: <span id="pdf-page"><label for="page-number">Página</label> <input type="number" id="page-number" value="1" min="1"></input> / <span id="page-nums"></span></span>

en: Full Screen
pt_BR: Tela cheia

en: loading...
pt_BR: carregando...

en: You can use IE 10 or other browsers, for example, firefox, to view it online.
pt_BR: você pode usar o IE 10 ou outro navegador, por exemplo, para visualizar online

en: To view it online, you can use firefox, chrome or IE 9.
pt_BR: Para visualizar online, Instale o firefox, Chrome ou o IE 9.

en: history
pt_BR: Histórico

en: Add Files
pt_BR: Adicione arquivos

en: Add folder
pt_BR: Adicionar Pasta

en: Back to Library
pt_BR: Voltar para a biblioteca

en: Share Permission
pt_BR: Compartilhar permissões

en: Encrypt
pt_BR: Criptografar

en: Password again
pt_BR: Informe a senha novamente

en: Encrypted
pt_BR: Criptografado

en: Upload
pt_BR: Enviar arquivo

en: New Folder
pt_BR: Nova Pasta

en: More operations
pt_BR: Mais operacões

en: More Operations
pt_BR: Mais operações

en: Download Link
pt_BR: Baixar Link

en: Private Share
pt_BR: Compartilhamento privado

en: Upload Link
pt_BR: Enviar Link

en: Add password protection
pt_BR: Adicionar proteção por senha

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Direct Download Link:
pt_BR: Download com Link Direto

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send to:
pt_BR: Enviar para:

en: Emails, Seperated by ','
pt_BR: E-mails, separados por ','

en: Message (optional):
pt_BR: Mensagem (opcional):

en: Sending...
pt_BR: Enviando…

en: Upload Link:
pt_BR: Enviar Link:

en: Group Permission
pt_BR: Permissão de Grupo

en: Log In
pt_BR: Entrar

en: (forgot password)
pt_BR: (esqueci a senha)

en: Incorrect email or password
pt_BR: E-mail ou senha incorreta

en: Email cannot be blank
pt_BR: E-mail não ficar em branco

en: Password cannot be blank
pt_BR: Senha não pode ficar em branco

en: Log Out
pt_BR: Desconectar-se

en: Thanks for your participation!
pt_BR: Obrigado pela sua participação!

en: Log in again
pt_BR:  Conectar-se novamente

en: Password Change Successfully
pt_BR: Senha alterada com sucesso

en: Your password has been changed successfully.
pt_BR: Sua senha foi alterada com sucesso.

en: Password Modification
pt_BR: Alteração da senha

en: New Password
pt_BR: Nova Senha

en: Confirm Password
pt_BR: Confirme a senha

en: Please enter the password again
pt_BR: Por favor, informe a senha novamente

en: Passwords don't match
pt_BR: As senhas não coincidem

en: Successfully reset password
pt_BR: Senha alterada com sucesso

en: Successfully reset password.
pt_BR: Senha alterada com sucesso.

en: Password Reset
pt_BR: Senha resetada

en: Reset Password
pt_BR: Resetar senha

en: New Password:
pt_BR: Nova senha:

en: Confirm Password:
pt_BR: Confirmar senha:

en: Failed to reset password: this link is no longer available.
pt_BR: Falha ao recuperar a senha: esse link não é mais válido.

en: Password Reset Successfully
pt_BR: Senha resetada com sucesso

en: We've sent a password reset email to your mailbox.
pt_BR: Vamos enviar uma nova senha para seu email.

en: If you did not request it, just skip it.
pt_BR: Se não solicitou isto, favor ignorar.

en: Your email used in login:
pt_BR: Seu e-mail usado no login:

en: We will send you an email to set new password
pt_BR: Iremos lhe enviar um e-mail para definir uma nova senha

en: Registration complete
pt_BR: Registro completo

en: An activation email has been sent. Please check your email and click on the link to activate your account.
pt_BR: Um e-mail de ativação foi enviado. Favor verificar seu e-mail e click no link para ativar sua conta.

en: Registration complete, please wait for administrator to activate your account.
pt_BR: Registro completo, favor aguarde que o administrador irá ativar sua conta.

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Welcome back, you are already signed in.
pt_BR: Bemvindo de volta. você já está autenticado no sistema.

en: Sign Up
pt_BR: Cadastro

en: You don't have any library at present
pt_BR: Você não tem nenhuma biblioteca no momento

en:  is not supported. Please choose an image file.
pt_BR: não é suportado. Favor escolha uma imagem de um arquivo.

en:  is not supported. File extensions can only be
pt_BR: não é suportado. Extenção de arquivo só pode ser

en:  is too large. Allowed maximum size is 1MB.
pt_BR: Muito extenso. O tamanho máximo permitido é de 1MB.

en: Please select at least 1 group.
pt_BR: Favor, selecione um grupo no mínimo.

en: Please input a discussion.
pt_BR: Favor, digite uma discussão.

en: Share %(name)s
pt_BR: Compartilhar %(name)s

en: Post a discussion to group
pt_BR: Poste uma discussão para o grupo

en: discussion
pt_BR: discussão

en: Modification Details
pt_BR: Detalhes de modificação

en: New files
pt_BR: Novo arquivo

en: Deleted files
pt_BR: Arquivos apagados

en: Renamed or Moved files
pt_BR: Arquivos renomeados ou movidos

en: Modified files
pt_BR: Arquivos alterados

en: New directories
pt_BR: Novos diretórios

en: Deleted directories
pt_BR: Diretórios excluídos

en: Unknown error.
pt_BR: Erro desconhecido

en: The file is being processed, please wait...
pt_BR: O arquivo está sendo processado, favor aguardar...

en: Document convertion failed.
pt_BR: A conversão falhou

en: too weak
pt_BR: muito fraca

en: weak
pt_BR: fraca

en: medium
pt_BR: média

en: strong
pt_BR: forte

en: Name is required
pt_BR: Nome é obrigatório

en: Description is required
pt_BR: Descrição é obrigatória

en: Please enter password
pt_BR: Por favor, informe a senha

en: Password is too short
pt_BR: A senha é muito curta

en: Delete succeeded.
pt_BR: Apagado com sucesso

en: Really want to delete %(lib_name)s ?
pt_BR: Realmente quer apagar %(lib_name)s ?

en: Share %(lib_name)s
pt_BR: Compartilhar %(lib_name)s

en: Enter
pt_BR: Entrar

en: Emails or Groups, Seperated by ','
pt_BR: Emails ou Grupos, separado por ','

en: Tip: must be organization members or organization groups, enter "all" to share to public library.
pt_BR: Dica: deve ser organizado por membros ou grupos, escolha "todos" para compartilhar biblioteca pública.

en: Tip: enter "all" to share to public library.
pt_BR: Dica: Selecione "Todos" para compartilhar como biblioteca pública.

en: Search files in this wiki
pt_BR: Pesquisar arquivos nessa wiki

en: Search files in this library
pt_BR: Pesquisar arquivos nessa biblioteca

en: Search Files
pt_BR: Pesquisar arquivos

en: advanced
pt_BR: Avançado

en: In all libraries
pt_BR: Em todas as bibliotecas

en: In this wiki
pt_BR: Nessa wiki

en: In this library
pt_BR: Nessa biblioteca

en: in %(name)s
pt_BR: em %(name)s

en: All file types
pt_BR: Todos os tipos de arquivos

en: Custom file types
pt_BR: Customizar tipos de arquivo

en: Text files
pt_BR: Arquivo texto

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Video
pt_BR: Vídeos

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Input file extensions here, separate with ','
pt_BR: Digite as extensões de arquivos aqui, separado por ','

en: Please select at least one file type or input at least one file extension
pt_BR: Por favor selecione um tipo de arquivo ou insira uma extensão de arquivo

en: Select contacts
pt_BR: Selecione contatos

en: Please input at least an email.
pt_BR: Favor, informe ao menos um e-mail.

en: Please enter days
pt_BR: Por favor, informe os dias

en: Please enter valid days
pt_BR: Por favor, informe dias válidos

en: Used:
pt_BR: Utilizado:

en: Sharing:
pt_BR: Compartilhando:

en: Traffic this month:
pt_BR: Tráfego desse mês:

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Organizations
pt_BR: Organizações

en: Traffic
pt_BR: Tráfego

en: Transfer Library
pt_BR: Transferir biblioteca

en: Transfer %(lib_name)s to:
pt_BR: Transferir %(lib_name)s para:

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Confirm password to continue
pt_BR: Confirme a senha para continuar

en: Incorrect password
pt_BR: Senha incorreta

en: Group Info
pt_BR: Informações do Grupo

en: Creator
pt_BR: Criador

en: Create At
pt_BR: Criado em

en: Delete Group
pt_BR: Excluir grupo

en: System Info
pt_BR: Informações do Sistema

en: expires on
pt_BR: expira em

en: Search libraries by name...
pt_BR: Buscar bibliotecas por nome...

en: All
pt_BR: Todos

en: System
pt_BR: Sistema

en: All Organizations
pt_BR: Todas as organizações

en: Add organization
pt_BR: Adicionar organização

en: Url Prefix
pt_BR: Prefixo URL

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
pt_BR: O proprietário pode usar o painel administrativo em uma organização, precisar de uma nova conta.

en: Space Used
pt_BR: Espaço utilizado

en: Created At
pt_BR: Criado em

en: None.
pt_BR: Nenhum.

en: Name can not be blank
pt_BR: Nome não pode ser vazio

en: Url can not be blank
pt_BR: Url não pode ser vazia

en: Owner can not be blank
pt_BR: Proprietário não pode ser vazio

en: Password can not be blank
pt_BR: A senha não pode ser vazia

en: Passwords do not match
pt_BR: Senhas não conscidem

en: Back to organization list
pt_BR: Voltar para lista de organização

en: Number of members
pt_BR: Número de membros

en: Number of groups
pt_BR: Número de grupos

en: Set Quota
pt_BR: definir cota

en: Set org storage limit
pt_BR: Definir limite de espaço da organização

en: Tip: 0 means default limit
pt_BR: Dica: 0 significa limite padrão

en: This organization doesn't have any groups
pt_BR: Esta organização não tem grupos

en: This organization doesn't have any libraries
pt_BR: Esta organização não tem bibliotecas

en: Rename Organization
pt_BR: Renomear organização

en: New Name
pt_BR: Novo Nome

en: Max User Number
pt_BR: Número máximo de usuários

en: Status
pt_BR: Estado

en: Create At / Last Login
pt_BR: Criado em / Último Login

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: ResetPwd
pt_BR: Restaurar senha

en: Activating..., please wait
pt_BR: Ativando ... Por favor, aguarde

en: Delete User
pt_BR: Excluir usuário

en: Are you sure you want to reset the password of %s ?
pt_BR: Tem certeza que deseja redefinir a senha de %s ?

en: Edit succeeded, an email has been sent.
pt_BR: Editado com sucesso, um e-mail foi enviado.

en: Edit succeeded, but failed to send email, please check your email configuration.
pt_BR: Editado com sucesso, mas falhou ao enviar o e-mail, favor verificar sua configuração de e-mail.

en: Quota can not be empty
pt_BR: Cota não pode ser vazia

en: All Public Links
pt_BR: Todos links públicos

en: Count
pt_BR: Contar

en: Search Library
pt_BR: Pesquisar biblioteca

en: Tip: you can search by keyword in name or owner or both.
pt_BR: Dica: você pode pesquisar a palavra chave pelo nome, dono ou ambos.

en: Result
pt_BR: Resultado

en: No result
pt_BR: Sem resultado

en: Clear Trash
pt_BR: Limpar lixeira

en: Delete Library
pt_BR: Deletar Biblioteca

en: User Traffic
pt_BR: Tráfego do usuário

en: Month:
pt_BR: Mês:

en: Total Usage
pt_BR: Uso total

en: Search users...
pt_BR: Buscar usuários...

en: Import users
pt_BR: Importar usuários

en: Add user
pt_BR: Incluir usuários

en: Role
pt_BR: Papel

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
pt_BR: Você também pode adicionar um usuário como convidado, que não poderá criar bibliotecas e grupos.

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Guest
pt_BR: Convidado

en: Import users from a CSV file
pt_BR: Importar usuários de um arquivo CSV

en: File format: user@mail.com,password
pt_BR: Formato: user@mail.com, senha

en: Please choose a CSV file
pt_BR: Por favor escolha um arquivo CSV

en: A new server version %(v)s is available.
pt_BR: Uma nova versão %(v)s do servidor está disponível.

en: Add admin
pt_BR: Incluir administrador

en: Add admins
pt_BR: Incluir administradores

en: emails, separated by ','
pt_BR: e-mails, separados por ","

en: Tip: the emails should be the users already added.
pt_BR: Dica: os e-mails devem dos usuários já adicionados.

en: Revoke Admin
pt_BR: Administrador revogado

en: Set Admin
pt_BR: Administrador definido

en: Please enter emails, or select some.
pt_BR: Por favor informe e-mails, ou selecione algum.

en: Your account %(username)s on %(site_name)s has been activated.
pt_BR: Sua conta %(username)s em %(site_name)s foi ativada.

en: Email: %(email)s
pt_BR: E-mail: %(email)s

en: Password: %(password)s
pt_BR: Senha: %(password)s

en: Search User
pt_BR: Pesquisar usuários

en: Back to user list
pt_BR: Voltar para a lista de usuários

en: Used
pt_BR: Usado

en: Sharing
pt_BR: Compartilhando

en: Set user storage limit
pt_BR: Especificar limite de armazenamento do usuario

en: Share From
pt_BR: Compartilhamento de

en: Type
pt_BR: Tipo

en: You do not have personal wiki
pt_BR: Você não tem uma wiki pessoal

en: personal-wiki
pt_BR: wiki-pessoal

en: Personal Wiki Pages
pt_BR: Páginas da Wiki pessoal

en: Permission denied.
pt_BR: Permissão negada.

en: permission error
pt_BR: Erro de permissão

en: Unable to view recycle page
pt_BR: Incapaz de ver a página de reciclagem

en: Filename contains invalid character
pt_BR: O nome do arquivo contém carcter inválido

en: Duplicated filename
pt_BR: Nome de arquivo duplicado

en: File size surpasses the limit
pt_BR: O tamanho do arquivo ultrapassa o limite

en: The space of owner is used up, upload failed
pt_BR: O espaço do proprietário é insuficiente. Falha no envio

en: An error occurs during file transfer
pt_BR: Um erro ocorreu durante a transferencia do arquivo

en: Invalid url
pt_BR: URL inválida

en: Unable to view library modification
pt_BR: Incapaz de verlas modificações da biblioteca

en: Please specify history ID
pt_BR: Favor, especifique o ID da história

en: History you specified does not exist
pt_BR: O histórico que você especificou não existe

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: My Library
pt_BR: Minha Biblioteca

en: Failed to unshare the library, as it does not exist.
pt_BR: Falha ao remover o compartilhamento da biblioteca, uma vez que não existe.

en: Unshare "%s" successfully.
pt_BR: Remoção do compartilhamento de "%s" realizado com sucesso.

en: Failed to unshare "%s".
pt_BR: Falha ao remover o compartilhamento "%s".

en: Failed to delete file.
pt_BR: Falha ao excluir o arquivo

en: %s successfully deleted.
pt_BR: %s excluído com sucesso

en: Internal error. Failed to delete %s.
pt_BR: Erro interno. Falhou ao excluir %s.

en: Unable to access file
pt_BR: Incapaz de acessar o arquivo

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(root)s">root directory.</a>
pt_BR: %(path)s revertido com siucesso para <a href="%(root)s"> diretório raíz.</a>

en: Successfully revert <a href="%(url)s">%(path)s</a>
pt_BR: Revertido com sucesso <a href="%(url)s">%(path)s</a>

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(url)s">root directory.</a>
pt_BR: Revertido com sucesso %(path)s para <a href="%(url)s"> diretório raíz.</a>

en: Internal Error
pt_BR: Erro interno

en: Unable to download directory "%s": size is too large.
pt_BR: Download do diretório "%s" foi desabilitado: o tamanho é muito grande.

en: Unable to download "%s"
pt_BR: Incapaz de baixar "%s"

en: Successfully enable "Personal Wiki".
pt_BR: "Wiki Pessoal" habilitado com sucesso.

en: Successfully disable "Personal Wiki".
pt_BR: "Wiki Pessoal" desabilitado com sucesso.

en: You don't have permission to access the library.
pt_BR: Você não possui permissão para acessar esse biblioteca.

en: No path.
pt_BR: Sem caminho.

en: The group doesn't exist
pt_BR: O grupo não existe

en: Library is encrypted.
pt_BR: A biblioteca está criptografada.

en: Error: no head commit id
pt_BR: Erro: ID do cabeçalho não commitado

en: Argument missing.
pt_BR: Argumento ausente.

en: Destination path is too long.
pt_BR: O caminho destino é muito extenso

en: Can not move directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
pt_BR: Não é possível mover o diretório %(src)s para o subdiretório %(des)s

en: Can not copy directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
pt_BR: Não é possível copiar o diretório %(src)s para o subdiretório %(des)s

en: Destination path is too long for %s.
pt_BR: O caminho destino é muito longo para %s.

en: Repo not found.
pt_BR: Repositório não encontrado

en: Failed to get file block list
pt_BR: Falha ao obter a lista de bloqueio do arquivo

en: No conflict in the merge.
pt_BR: Não há conflito na mesclagem.

en: Failed to edit library information.
pt_BR: Falha ao editar a informação da biblioteca.

en: Failed to save settings on server
pt_BR: Falhou ao salvar as configurações no servidor

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Username %s is not valid.
pt_BR: Usuário %s não é válido.

en: User %s is not found.
pt_BR: Usário %s não foi encontrado.

en: Invalid path
pt_BR: Caminho Inválido

en: Operation failed
pt_BR: Operação falhou

en: Invalid group
pt_BR: Grupo Inválido

en: Failed
pt_BR: Falha

en: HTTPError: failed to open file online
pt_BR: Erro HTTP: Falha ao abrir arquivo online

en: URLError: failed to open file online
pt_BR: Erro URL: Falha ao abrir arquivo online

en: The encoding you chose is not proper.
pt_BR: A codificação escolhida não é adequada.

en: Unknown file encoding
pt_BR: Codificação de arquivo desconhecida

en: File size surpasses %s, can not be opened online.
pt_BR: O tamanho do arquivo supera %s, não pode ser aberto online.

en: Unable to view file
pt_BR: Incapaz de visualizar o arquivo

en: Invalid file format.
pt_BR: Formato de arquivo inválido

en: The library does not exist.
pt_BR: A biblioteca não existe.

en: The library is encrypted.
pt_BR: A biblioteca está encriptada.

en: Unable to edit file
pt_BR: Incapaz de editar o arquivo

en: The file does not exist.
pt_BR: O arquivo não existe.

en: Edit online is not offered for this type of file.
pt_BR: Edição online não oferecido para esse tipo de arquivo.

en: Unable to download file
pt_BR: Não foi possível baixar o arquivo

en: Invalid username
pt_BR: Usuário inválido

en: Successfully deleted %s
pt_BR: %s excluído com sucesso

en: Failed to delete: the user does not exist
pt_BR: Falha ao excluir: o usuário não existe

en: Successfully set %s as admin
pt_BR: %s foi definido como administrador com sucesso

en: Failed to set admin: the user does not exist
pt_BR: Falha ao definir como administrador: o usuário não existe

en: Successfully revoke the admin permission of %s
pt_BR: A permissão de administrador do usuário %s foi revogada com sucesso

en: Failed to revoke admin: the user does not exist
pt_BR: Falha ao revogar a permissão de administrador: o usuário não existe

en: Successfully activated "%s".
pt_BR: "%s" ativado com sucesso.

en: Failed to activate: user does not exist.
pt_BR: Falha ao ativar: usuário não existe.

en: Successfully deactivated "%s".
pt_BR: "%s" desativado com sucesso.

en: Failed to deactivate: user does not exist.
pt_BR: Falha ao desativar: o usuário não existe.

en: Password has been reset on %s
pt_BR: A senha foi reconfigurada em %s

en: Successfully reset password to %(passwd)s, an email has been sent to %(user)s.
pt_BR: Reiniciada com sucesso a senha para %(passwd)s, um e-mail foi enviado para %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, but failed to send email to %(user)s, please check your email configuration.
pt_BR: Reiniciada com sucesso a senha para %(passwd)s, mas falhou ao enviar um e-mail %(user)s, favor verifique sua configuração de e-mail.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s.
pt_BR: Reiniciada com sucesso a senha para %(passwd)s para o usuário %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
pt_BR: Reiniciada com sucesso a senha para %(passwd)s, para usuário %(user)s, mas uma notificação de e-mail não pode ser enviada porque o serviço de e-mail não esta configurado corretamente.

en: Failed to reset password: user does not exist
pt_BR: Redefinição da senha falhou: usuário não existe.

en: You are invited to join %s
pt_BR: Você foi convidado para entrar %s

en: Fail to add user %s.
pt_BR: Falha ao adicionar usuário %s.

en: Successfully added user %s. An email notification has been sent.
pt_BR: O usuário %s foi adicionado com sucesso. Um e-mail de notificação foi enviado.

en: Successfully added user %s. An error accurs when sending email notification, please check your email configuration.
pt_BR: O usuário %s foi adicionado com sucesso. Um erro ocorreu ao enviar um e-mail de notificação, favor verifique sua configuração de e-mail.

en: Successfully added user %s.
pt_BR: Usuário %s adicionado com sucesso.

en: Successfully added user %s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
pt_BR: O usuário %s foi adicionado com sucesso mas uma notificação de e-mail não pode ser enviada, porque " "o serviço de e-mail não está configurado propriamente.

en: Failed to rename organization
pt_BR: Erro ao renomear organização

en: Failed to transfer, invalid arguments.
pt_BR: Falha ao transferir, argumentos inválidos

en: Failed to transfer, user %s not found
pt_BR: Falha ao transferir, usuário %s não encontrado

en: Successfully transfered.
pt_BR: Transferido com sucesso.
