seahub - en to ja translation catalogue (1150 entries)

en: A user with this email already exists.
ja: この電子メールアドレスのユーザが既に存在します。

en: The two passwords didn't match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Name can't be empty
ja: ユーザー名を入力してください

en: Name is too long (maximum is 255 characters)
ja: ユーザ名が長すぎます (最大２５５文字)

en: Description can't be empty
ja: 説明文を入力してください

en: Description is too long (maximum is 100 characters)
ja: 説明文が長すぎます（最大１００文字です）

en: Name %s is not valid
ja: ユーザー名に「%s」は使用できません

en: Argument missing
ja: パラメーターが足りません

en: Oldname is required
ja: 旧いユーザー名が必要です

en: It's too long.
ja: 長すぎます

en: It's required.
ja: 必須項目です

en: Name "%s" is not valid
ja: ユーザー名に「%s」は使用できません

en: Repo id is required
ja: リポジトリIDが必須項目です。

en: Username is required
ja: ユーザー名は必須項目です

en: Password can't be empty
ja: パスワードを入力してください

en: Bad url format
ja: URL書式が不正です

en: Wrong password
ja: パスワードが違います。

en: Internal server error
ja: サーバ内部エラー

en: Decrypt library error
ja: ライブラリ復号化エラー

en: Email is required
ja: 電子メールアドレスは必須項目です

en: Space quota can't be empty
ja: 利用可能容量は必須項目です。

en: Space quota is too low (minimum value is 0)
ja: 利用可能容量が少なすぎます（最低０です）

en: Share quota is too low (minimum value is 0)
ja: 共有の規定利用可能容量が少なすぎます（最低０です）

en: Library name is required
ja: ライブラリ名は必須項目です

en: Please enter a number
ja: 数値を入力してください

en: Argentinian Spanish
ja: スペイン語（アルゼンチン）

en: Mexican Spanish
ja: スペイン語（メキシコ）

en: Latvian
ja: ラトヴィア語

en: Portuguese, Brazil
ja: ポルトガル語（ブラジル）

en: Slovak
ja: スロヴァキア語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: File Collaboration Team Organization
ja: ファイル連携するチームの組織

en: Discussion
ja: 掲示板

en: File
ja: ファイル

en: Directory icon
ja: フォルダアイコン

en: %(amount)s replies
ja: %(amount)s 件返答

en: No discussions.
ja: 返答はありません

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Failed. Please check the network.
ja: 操作に失敗しました。ネットワークをご確認ください。

en: Added %(file)s
ja: %(file)s を追加しました

en: Deleted %(file)s
ja: %(file)s を削除しました

en: Renamed or Moved %(file)s
ja: %(file)s に移動しました

en: Modified %(file)s
ja: %(file)s を編集しました

en: No activity now or the function is not supported.
ja: お知らせがない或いは当機能がサポートされません。

en: Created library
ja: ライブラリを作成しました

en: Deleted library %(library_name)s
ja: %(library_name)s というライブラリを削除しました

en: Please check the network.
ja: ネットワークをご確認ください。

en: New Replies
ja: 新着返答

en: Messages
ja: メッセージ

en: Messages with %(name)s
ja: %(name)s とのやり取り

en: No messages.
ja: メッセージはありません。

en: Personal info
ja: プロフィール

en: Permissions
ja: 権限

en: Important dates
ja: 重要な日付

en: Groups
ja: グループ

en: Password changed successfully.
ja: パスワードを変更しました。

en: Change password: %s
ja: パスワード「%s」を変更

en: Please log in.
ja: ログインしてください。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Enter a valid email address.
ja: 正しいメールアドレスを入力してください

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
ja: ユーザー名とパスワードが一致しません。

en: This account is inactive.
ja: このアカウントは無効状態です。

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
ja: ブラウザで Cookie を有効にしてください。

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Failed to send email, email service is not properly configured, please contact administrator.
ja: メールの送信に失敗しました。

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ja: 該当メールが存在しません。アカウントを登録してください。

en: Can not reset password, please contact LDAP admin.
ja: パスワード更新に失敗しました。LDAPインフラ管理者にご連絡ください。

en: Reset Password on %s
ja: %s のパスワード再設定

en: New password
ja: 新規パスワード

en: New password confirmation
ja: パスワード再入力

en: The two password fields didn't match.
ja: 二つのパスワードが一致しません。もう一度試してください。

en: Old password
ja: 旧いパスワード

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
ja: 旧パスワードが不正です。

en: Password (again)
ja: パスワード再入力

en: Logged out
ja: ログアウト

en: Failed to send email, please contact administrator.
ja: メールアドレスの送信に失敗しました。

en: Can not update password, please contact LDAP admin.
ja: パスワード更新に失敗しました。LDAPインフラ管理者にご連絡ください。

en: Enter a valid e-mail address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: %(ext)s is an invalid file extension. Authorized extensions are : %(valid_exts_list)s
ja: %(ext)s は不正なファイル拡張子です。利用可能なファイル拡張子は%(valid_exts_list)sです。

en: Your file is too big (%(size)s), the maximum allowed size is %(max_valid_size)s
ja: ファイルサイズ (%(size)s) が上限 %(max_valid_size)s を超えました。

en: You already have %(nb_avatars)d avatars, and the maximum allowed is %(nb_max_avatars)d.
ja:  すでに %(nb_avatars)d このプロフィール画像を有しています。最大 %(nb_max_avatars)d こまで設定できます。

en: Avatar for %s
ja: %s のプロフィール画像

en: Successfully uploaded a new avatar.
ja: 新しいプロフィール画像がアップロードされました。

en: Successfully uploaded a new group avatar.
ja: 新しいグループアイコンがアップロードされました。

en: Successfully updated your avatar.
ja: プロフィール画像を更新しました。

en: Successfully deleted the requested avatars.
ja: プロフィール画像を削除しました。

en: Upload Avatar
ja: プロフィール画像設定

en: Your current avatar:
ja: 現在のプロフィール画像：

en: Upload New Avatar:
ja: 新プロフィール画像をアップロード：

en: Upload New Image
ja: 新規画像のアップロード

en: Please select the avatars that you would like to delete.
ja: 削除するプロフィール画像を選んでください。

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
ja: プロフィール画像は設定されていません。今すぐ <a href=\"%(avatar_change_url)s\">設定する</a>。

en: Delete These
ja: 削除

en: Avatar Change
ja: プロフィール画像変更

en: Current avatar:
ja: 現在のプロフィール画像：

en: Submit
ja: 登録

en: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> has updated their avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
ja: <a href=\"%(user_url)s\">%(avatar_creator)s</a> が、アイコンを <a href=\"%(avatar_url)s\">%(avatar)s</a>に変更しました。

en: You have updated your avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
ja: プロフィール画像<a href=\"%(avatar_url)s\">%(avatar)s</a> を更新しました。

en: Email address
ja: メールアドレス

en: This value must be of length 40
ja: 40桁が必要です

en: A user with this email already
ja: このメールアドレスのユーザは既に

en: Invalid user id.
ja: 無効なユーザーid

en: name
ja: 氏名

en: department
ja: 部署

en: telephone
ja: 電話番号

en: note
ja: 備考

en: Files in this library can not be viewed online.
ja: 該当ファイルのプレビューは対応されません。

en: Added
ja: 追加

en: Deleted
ja: 削除

en: Removed
ja: 削除済み

en: Modified
ja: 変更済み

en: Renamed
ja: 名前の変更

en: Moved
ja: 移動

en: Added directory
ja: 追加されたディレクトリ

en: Removed directory
ja: 削除されたディレクトリ

en: Renamed directory
ja: 改名されたディレクトリ

en: Moved directory
ja: フォルダ移動

en: Reverted library to status at
ja: ライブラリをこの時点に復元 →

en: Reverted file "%(file)s" to status at %(time)s.
ja: ファイル名\"%(file)s\"を%(time)sの時点へ復元する。

en: Recovered deleted directory
ja: 削除されたフォルダを復元

en: Changed library name or description
ja: ライブラリ名や説明文を変更しました

en: Auto merge by seafile system
ja: システムにマージされます

en: Just now
ja: ただ今

en: %(days)d day ago | %(days)d days ago
ja[0]: %(days)d 日前

en: %(hours)d hour ago | %(hours)d hours ago
ja[0]: %(hours)d 時間前

en: %(minutes)d minute ago | %(minutes)d minutes ago
ja[0]: %(minutes)d 分前

en: %(seconds)d second ago | %(seconds)d seconds ago
ja[0]: %(seconds)d 秒前

en: Read-Write
ja: 読み/書き

en: Read-Only
ja: 読みのみ

en: Email is required.
ja: メールアドレスは必須項目です。

en: %s is not a valid email.
ja: %s は不正なメールアドレスです。

en: %s is already in your contacts.
ja: %s は既に連絡先に存在します。

en: Successfully added %s to contacts.
ja: %s を連絡先として追加しました。

en: Failed to add %s to contacts.
ja: %s の追加に失敗しました。

en: Successfully edited %s.
ja: %s を編集しました。

en: Successfully Deleted %s
ja: %s を削除しました。

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Add Contacts
ja: 連絡先を追加

en: Email
ja: メールアドレス

en: Name
ja: 氏名

en: Note
ja: 備考

en: Operations
ja: 操作

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: You don't have any contacts
ja: 連絡先はありません

en: Add your contacts so you can quickly share libraries and send file shared link.
ja: 連絡先を追加すると、簡単にライブラリを共有したりファイルの共有リンクを送信できます。

en: Email
ja: メールアドレス

en: Note(optional)
ja: 備考(オプション)

en: Edit Contact
ja: 連絡先を編集

en: Delete Contact
ja: 連絡先を削除

en: Are you sure you want to delete %s ?
ja: %s を削除して宜しいでしょうか？

en: You cannot add yourself.
ja: 自分自身を追加できません

en: The group has already created
ja: 該当グループ名は既に存在します

en: Failed to create group
ja: グループの作成に失敗しました

en: The group has already created in this org.
ja: 当グループは既に組織に存在します。

en: Failed to create org group.
ja: 組織グループの作成に失敗しました。

en: Permission error: only group staff can add member
ja: グループ管理員しかメンバーを追加できません

en: Group does not exist
ja: グループは存在しません。

en: Group is full
ja: グループが満員になっています。

en: Failed to add member to group
ja: グループへのメンバー追加に失敗

en: Only group staff can remove member
ja: グループ管理者しかメンバーを削除できません。

en: Can not remove myself
ja: 自分自身を削除できません

en: Group name can't be empty
ja: グループ名を入力してください

en: Group name is too long (maximum is 255 characters)
ja: グループ名が長すぎます（最大２５５文字）

en: Group name can only contain letters, numbers or underscore
ja: グループ名には、かな、漢字、英数字と下線(_)のみが使えます。

en: Verification message can't be empty
ja: 申請依頼文を入力してください。

en: Verification message is too long (maximun is 255 characters)
ja: 申請依頼文は長すぎます（最大２５５文字です）

en: "%s" is not a valid name
ja: %s に不正文字が入っています

en: You do not have permission to create group.
ja: グループを新規作成する権限がありません。

en: You can only create %d groups.<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
ja: %d件までグループを作成できます。

en: There is already a group with that name.
ja: 該当グループ名は既に存在します。

en: Failed to dismiss group, pleaes retry later.
ja: グループの削除に失敗しました。後で再度おこなってみてください。

en: Successfully dismissed group.
ja: グループを削除しました。

en: Failed to rename group, group name can only contain letters, numbers or underscore
ja: グループの改名に失敗しました。グループ名は、かな、漢字、英数字と下線(_)のみ使用可能です。

en: Successfully renamed group to "%s".
ja: グループを「%s」に改名しました。

en: Email %s is not valid.
ja: %s は有効なメールアドレスではありません。

en: Only administrators can make the group public
ja: 管理者のみがグループを公開設定に出来ます。

en: The message doesn't exist
ja: メッセージはありません。

en: You don't have the permission.
ja: アクセス許可がありません

en: You are invited to join a group on %s
ja: グループ %s に参加するように招待する。

en: The group does not exist.
ja: グループは存在しません

en: Failed to add, %s is not in current organization.
ja: 追加に失敗しました。%s は現在の組織に所属していません。

en: Failed to add, %s is not registerd.
ja: 追加に失敗しました。 %s は登録されていません。

en: Successfully added. An email has been sent. | Successfully added. %(count)s emails have been sent.
ja[0]: 追加し、%(count)s 通の歓迎メールを送信しました。

en: Successfully added.
ja: 正常に追加されました

en: Failed to add, %s is not a valid email.
ja: 追加に失敗しました。 %s はメールアドレスとして正しくありません。

en: Failed to add, %s is not registrated.
ja: 追加に失敗しました %s は登録されていません。

en: Operation succeeded.
ja: 操作が完了しました。

en: Failed：%s
ja: 失敗: %s

en: Error: wrong group id
ja: エラー：グループID不正

en: Error: the group does not exist.
ja: エラー：グループが存在しません。

en: Successfully posted to %(groups)s.
ja:  %(groups)s に投稿しました。

en: Error: you are not in group %s.
ja: エラー：グループ %sに所属していません。

en: Error: the library does not exist.
ja: エラー：ライブラリが存在しません。

en: Error: no path.
ja: エラー：無効なパス

en: Failed to create: the group does not exist.
ja: 作成に失敗：グループは存在しません。

en: Failed to create: you are not in the group.
ja: 作成に失敗：あなたはグループに所属していません。

en: Failed to create
ja: 作成失敗

en: Failed to create: internal error.
ja: 作成失敗：内部エラー。

en: You are already in the group.
ja: あなたは既にグループに所属しています。

en: Sent successfully, the group admin will handle it.
ja: 送信しました。グループ管理者が対応するでしょう。

en: Discussion is required.
ja: 掲示板は必須項目です。

en: File does not exist
ja: ファイルが見つかりません

en: Successfully enable "Wiki".
ja: wikiを有効にしました。

en: Successfully disable "Wiki".
ja: wikiを無効にしました。

en: Failed to create wiki page. Please retry later.
ja: Wikiページの作成失敗。再度試みてください。

en: Unknown
ja: 不明

en: Internal Server Error
ja: サーバ内部エラー

en: Wiki does not exists.
ja: Wikiを見つけられません。

en: Failed to create home page. Please retry later
ja: ホームページの作成に失敗。再度試みてください。

en: Failed to set wiki library.
ja: Wikiライブラリ設定に失敗しました。

en: Wiki is not found.
ja: Wikiが見つかりません。

en: Page "%s" already exists.
ja: 既にページ「%s」はありました。

en: Successfully deleted "%s".
ja: 「%s」を削除しました。

en: Failed to delete "%s". Please retry later.
ja: 「%s」の削除に失敗。再度試みてください。

en: Hi,
ja: こんにちは、

en: %(email)s invited you to join group %(grp_name)s on %(site_name)s:
ja: %(email)s  はあなたを%(site_name)s の %(grp_name)s に招待しています：

en: Hide replies
ja: 応答を隠す

en: Reply
ja: 応答

en: Add a reply...
ja: 応答の追加...

en: It can not be blank and should be no more than 2048 characters.
ja: 空欄に出来ず、２０４８文字以下である必要があります。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enable Modules
ja: モジュールを有効化

en: This group is public.
ja: このグループは公開されています。

en: Libraries
ja: ライブラリー

en: Files
ja: ファイル

en: Members
ja: メンバー

en: Admin
ja: 管理

en: Add a discussion...
ja: 議論を追加

en: Add files
ja: ファイルの追加

en: Choose a file or files:
ja: ファイルを選択：

en: After login, you can post discussions and add replies.
ja: ログインすれば、投稿や応答ができます。

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Really want to delete this discussion?
ja: 本当にこの議論を削除しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Successfully deleted
ja: 削除されました。

en: Failed to delete:
ja: 削除に失敗：

en: Failed.
ja: 失敗。

en: New Library
ja: 新しいライブラリー

en: Size
ja: サイズ

en: Last Update
ja: 前回の更新

en: Shared By
ja: 共有者

en: No library is sharing to this group
ja: このグループに共有されたライブラリーはありません

en: You can share libraries by clicking the "New Library" button above or the "Share" icon on your libraries list.
ja: 上の「新規ライブラリー」ボタンや、ライブラリー一覧の「共有」アイコンをクリックして、 共有ライブラリーを作成できます。

en: Libraries shared as writable can be downloaded and synced by other group members. Read only libraries can only be downloaded, updates by others will not be uploaded.
ja: 書きこみ共有されたライブラリーは、他のグループメンバーがダウンロードしたり同期したりできます。読み取り限定のライブラリーは、ダウンロードのみ可能で、他の人による書き込みはアップロードされません。

en: Description
ja: 説明

en: directory icon
ja: ディレクトリアイコン

en: No public library is in this group
ja: 公開ライブラリはありません。

en: A library can be made public in its settings page.(Not implemented yet)
ja: ライブラリーは、この設定ページから公開に設定できます（まだ実装されていません）。

en: %(user)s want to join to Group "%(group_name)s", here is the verification message:
ja: %(user)s はグループ「%(group_name)s」に参加を希望しています。申請依頼文は次の通りです：

en: Thanks for using our site!
ja: 本サイトを使ってくれてありがとう！

en: The %(site_name)s team
ja:  %(site_name)s ちーむ

en: Admins
ja: 管理者一覧

en: Settings
ja: 設定

en: Add Members
ja: メンバ追加

en: Add Admins
ja: 管理者追加

en: Avatar
ja: プロフィール画像

en: Change
ja: 更新

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Revoke Public
ja: 公開設定を解除

en: Make Public
ja: 公開する

en: Transfer
ja: 移転

en: Dismiss
ja: 削除

en: Transfer Group To
ja: グループを移転

en: Rename Group To
ja: グループ名を変更

en: Add members
ja: メンバー追加

en: Add administrators
ja: 管理者の追加

en: Dismiss Group
ja: グループ削除

en: Really want to dismiss this group?
ja: このグループを本当に削除しますか？

en: Delete Member
ja: メンバー削除

en: Really want to delete %s ?
ja: %s を本当に削除してよろしいですか？

en: Quit
ja: 終了

en: Quit Group
ja: グループを抜ける

en: Are you sure you want to quit this group?
ja: このグループから脱退してよいですか？

en: Join Group
ja: グループに入る

en: Name:
ja: 名前:

en: Creator:
ja: 作成者：

en: Create at:
ja: 作成日：

en: Members:
ja: メンバー：

en: Verification Message
ja: 申請依頼文

en: Wiki Index
ja: Wiki目次

en: No index now.
ja: 目次がありません。

en: Create
ja: 作成

en: This group currently has no wiki
ja: グループにはWikiはありません。

en: Seafile Wiki enables you to organize your knowledge in a simple way. The contents of wiki is stored in a normal library with pre-defined file/folder structure. This enables you to edit your wiki in your desktop and then sync back to the server.
ja: Seafile Wikiにより、簡単に知識を管理することができます。Wikiのコンテンツは通常のライブラリーに、事前に定義されたファイル・フォルダー構造をもって保存されます。これにより、Wikiをデスクトップで編集して、サーバへ同期することもできるようになります。

en: Create Wiki Now
ja: すぐにWikiをつくる

en: Choose a library as wiki
ja: ライブラリをWikiとして選択

en: Create Wiki
ja: Wikiをつくる

en: Wiki Pages
ja: Wikiページ

en: Choose a library as wiki:
ja: ライブラリをWikiとして選択：

en: Please click and choose a library.
ja: クリックしてファイル名と場所を選んでください。

en: Home
ja: ホーム

en: Pages
ja: ページ

en: Wiki History
ja: Wikiの履歴

en: New Page
ja: 新規ページ

en: Delete Page
ja: ページの削除

en: Edit Page
ja: ページを編集する

en: Page History
ja: ページの履歴

en: Last modified by %(modifier)s, %(modify_time)s
ja: %(modifier)sにより %(modify_time)sに最終更新された

en: Are you sure you want to delete this page?
ja: この項目を本当に削除してもよろしいですか?

en: Name is required.
ja: 氏名は必須項目です。

en: Description is required.
ja: 説明は入力必須です

en: Tips
ja: ヒント

en: After creating a group, you can add members and share libraries into it.
ja: グループを作成後、メンバーや共有ライブラリーを追加できるようになります。

en: Since you are a guest user now, you can not create groups.
ja: 現在、あなたはゲストユーザとしてアクセスしていますので、グループを作成できません。

en: My Groups
ja: 参加グループ

en: New Group
ja: グループ作成

en: Time:
ja: 時刻：

en: You are not in any groups
ja: あなたはどのグループにも属していません。

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. You can create a group by clicking "New Group" button.
ja: グループは、あなたや友人が、ライブラリーにメッセージを残したり、連携したりできます。"新規グループ"をクリックするとグループを作れます。

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. Groups you join will be listed here.
ja: グループは、友人にメッセージを残したり、ライブラリーを連携させられる場所です。あなたが参加しているグループがここに一覧表示されます。

en: Group Name
ja: グループ名

en: Failed to post reply.
ja: 返信に失敗しました。

en: Group:
ja: グループ：

en: None
ja: なし

[ctx: help]
en: Client
ja: クライアント

en: Install and Sync Files
ja: インストールとファイルの同期

en: Deleting a library
ja: ライブラリーの削除

en: Encrypting a library
ja: ライブラリーの暗号化

en: File conflicts
ja: ファイルの競合

en: Excluding files
ja: 除外するファイル

en: Web Site
ja: ウェブサイト

en: Sharing to a group
ja: グループに共有する

en: Viewing an encrypted library
ja: 暗号化されたライブラリを閲覧中

en: Once you and your friends sync a shared library onto your computers, you may add, delete or edit files in the library together.  Every change you make to the library will be automatically synced to others' computers.
ja: あなたと友人が共有ライブラリを一度同期させたら、お互いにファイルを追加、削除、編集することができます。ライブラリへの各更新は、自動的に相手のコンピュータに反映されます。

en: 
        Sometimes you and your friends may edit the same file at the same time. Your changes may conflict with each other's. In this case, Seafile would keep your version unchanged, while save your friends' versions as "conflict files". A conflict file's name ends with its author's email address, plus the current time, e.g. test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).
ja: 
    　しかし、あなたと友人が同時に同じファイルを編集するかもしれません。お互いの編集はぶつかって競合してしまいます。このケースでは、Seafileは、友人の版を「競合したファイル」として、両方の版を変更しないで維持します。競合したファイル名は、最後にそれぞれのメールアドレスと、現在の日時を付与された形（例： text.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24)に変更されます。

en: Deleting a file library
ja: ファイルライブラリーの削除

en: To maximize your data security, deletion of file libraries on the website and on your computer are not "synced" automatically.
ja: データを安全に保管するため、削除した、ウエブサイトのファイルライブラリと、コンピュータのライブラリが自動的に「同期済み」にならないようにします。

en: After a file library is deleted on the website, the library downloaded to your computer won't be deleted. But it won't be synced with the website any more.
ja: ウエブサイトのファイルライブラリを削除しても、コンピュータにダウンロードされたライブラリは削除されません。しかし、ウエブサイトとは、今後同期されないようになります。

en: After a file library is deleted on your computer, the library on the website won't be deleted. You may download and sync it again later.
ja: コンピュータのライブラリを削除した後、ウエブサイトのライブラリは削除されません。将来、改めてダウンロードし、同期できます。

en: Sharing a library to a group
ja: ライブラリーをグループに共有

en: You have two ways to share a library to a group
ja: グループにライブラリを共有する方法は２つあります。

en: Create a file library directly inside the group workspace.
ja: ファイルライブラリをグループのワークスペースに直接作る方法。

en: Share an existing personal library to the group.
ja: 既存の個人ライブラリーをグループに共有する方法。

en: Excluding files/folders from syncing
ja: 同期させないファイルやフォルダー

en: Sometimes you don't want to sync some files or folders inside a library. To achieve this, you can create a file named seafile-ignore.txt in the root folder of this library. In this special file, you specify the files and folders that Seafile should not sync. Each line in this file specifies a pattern. The following pattern format are supported.
ja: 時には、ライブラリの一部のファイルを共有したくない場合があるかもしれません。当該ファイル名を、ライブラリのルートフォルダにあるseafile-ignore.txtファイルに記入することで、共有させないようにできます。Seafileに同期させたくないファイルやフォルダをこの特別なファイルに指定します。各行には、ファイル名を特定するパターンを記入できます。つぎの指定方法がサポートされています。

en: A blank line matches no files.
ja: 空行は、ファイルと一切一致しません。

en: A line starting with # serves as a comment.
ja: ＃から始まる行はコメントです。

en: Seafile supports wildcards in the pattern. For example, "foo/*" matches "foo/1" and "foo/hello". "foo/?" matches "foo/1" but not "foo/hello". Note that the wildcard character * recursively matches all the paths under a folder. For instance, "foo/*.html" matches "foo/a.html" and "foo/templates/b.html".
ja: Seafileは、ワイルドカードをサポートします。例えば、"foo/*" は "foo/1" や"foo/hello"に合致します。"foo/?" は、 "foo/1" に合致しますが、"foo/hello"に合致しません。ここで、ワイルドカードを指定する * は、再帰的にすべての配下のパスを探索します。つまり、"foo/*.html" は、 "foo/a.html" にも"foo/templates/b.html"にも合致します。

en: If the pattern ends with a slash, it would only match a folder. In other words, foo/ will match a folder "foo" and paths underneath it, but will not match a regular file or a symbolic link "foo".
ja: パターンがスラッシュで終わっている場合は、フォルダーにだけ合致します。言い換えれば、foo/ はフォルダ"foo" とその配下のパスに合致し、通常ファイルやリンクの"foo"には合致しません。

en: If a pattern doesn't end with a slash or a wildcard, it would not match a folder. For example, "foo" can only match regular file "foo" or a symbolic link; while "foo/" and "foo*" match a folder and paths under it.
ja: パターンがスラッシュやワイルドカードで終わっていない場合、フォルダーにマッチすることはありません。例えば、"foo"は、"foo/" や "foo*" がフォルダーと配下のパス全般に合致するのと対照的に、通常ファイルやシンボリックリンクの"foo"のみに合致します。

en: Example
ja: 例

en: Notes
ja: 注記

en: The seafile-ignore.txt file only controls which files to exclude on the client side. You can still create a file from seahub web interface that's excluded on the client. In this case,
ja: seafile-ignore.txt ファイルは、どのファイルを除外するかをクライアント側で制御するだけです。ウエブサイトのseahubからファイルを作成することはできてしまいます。この場合、

en: The created file will still be synced back to clients. But any later local changes to those files will be ignored.
ja: 作成されたファイルは、クライアントに同期されます。しかし、その後の変更は無視されます。

en: If the file is modified on seahub, the new version will also be synced back to clients; If the file on the client is also modified, a conflict file will be generated on the client.
ja: もしseahubでファイルを変更すると、新しい版がクライアントに同期されます。もしファイルがクライアントでも更新されていると、競合ファイルがクライアントに発生します。

en: seafile-ignore.txt only ignores files that are not synced yet. If a file is already synced, and some time later you add it to the ignore list, its existing versions won't be removed.
ja: seafile-ignore.txt は同期前のファイルだけ無視します。もし、ファイルがすでに同期状態だった場合、その後無視リストに追加しても、既存のバージョンは削除されません。

en: Installing and Using Seafile Client
ja: Seafileクライアントの導入と利用

en: After downloading Seafile client program, you have 3 steps left to get it up and running.
ja: Seafileクライアントソフトをダウンロードしたら、あとは利用可能になるまでたったの３ステップです。

en: 1. Select a disk partition to store local Seafile data
ja: １．ローカルのSeafileデータを保存するディスク領域を選択します。

en: 2. Add an account
ja: ２．アカウントの追加

en: Add an account on your private Seafile server or our public server.
ja: プライベートSeafileサーバや、公開サーバのアカウントを入力します。

en: 3. Sync a library
ja: ３．ライブラリーの同期

en: Click the "Sync this library" button to sync it with a local folder.
ja: 「このライブラリを同期」ボタンをクリックして、ローカルのフォルダと同期させます。

en: Then you add some files into the library. They will be automatically synced with cloud platform.
ja: そして、ファイルをライブラリーに追加します。ファイルは、自動的にクラウドと同期されます。

en: 4. (Optional) Create a library
ja: ４．（任意）ライブラリーの作成

en: You can also create a library from a local folder.
ja: ローカルフォルダにライブラリを作成することもできます。

en: Encrypting a file library
ja: ファイル ライブラリーの暗号化

en: Seafile supports encryption of file libraries to strengthen your data security. To encrypt a file library, you need to set a password when you create a library.
ja: Seafileは、データの安全性を強化するため、ファイルライブラリの暗号化をサポートします。ファイルライブラリを暗号化うするときは、ライブラリを作成するときにパスワードを設定してください。

en: The password won't be stored on Seafile cloud platform.
ja: パスワードは、Seafileクラウドサーバに保管されることはありません。

en: So even the adminastrator of the servers cannot view your encrypted data without the password.
ja: 従って、パスワードなしでは、サーバの管理者が暗号化されたデータを覗き見ることは不可能です。

en: To download and sync an encrypted library to your computer, you need to provide the password.  Seafile client program will download the encrypted data and decrypt it on your computer.
ja: 暗号化されたライブラリのダウンロードと同期を行うため、パスワードを入力する必要があります。Seafileクライアントは、暗号化されたデータをダウンロードし、復号化してコンピュータに保存します。

en: To share an encrypted library with your friends, you also need to tell them the password.
ja: 暗号化されたライブラリを友人などに共有するには、パスワードを友人などに教える必要があります。

en: Seafile servers don't store the password for an encrypted library. To view an encrypted library online, you need to provide the password for the library. Your password is only stored in the server's encrypted memory. It would be cleared from the memory in an hour. After that, if you want to view the library, you'll have to enter password again.
ja: Seafileサーバは、暗号化ライブラリーのパスワードを保存していません。そのため、暗号化ライブラリーをオンラインで閲覧するには、ライブラリのパスワードを入力する必要があります。パスワードは、サーバの暗号化されたメモリー中だけに保持されます。そして、このデータは１時間後に消去されます。消去後は、ライブラリを見ようとしても、パスワードを再度入力しない限り見ることができません。

en: message is required
ja: メッセージは入力必須です

en: contact is required
ja: 連絡先は入力必須です

en: You can not send message to yourself.
ja: メッセージの受取人を自分自身に設定できません。

en: Failed to send message to %s, user not found.
ja: メッセージを %sに送信失敗しました。ユーザが見つかりません。

en: New Message
ja: 新規メッセージ

en: Message
ja: メッセージ

en: Time
ja: 日時

en: message...
ja: メッセージ...

en: send to: click to select contacts
ja: 送信先：連絡先をクリックして選択

en: please add contacts at first
ja: 連絡先を先に登録してください。

en: Send a message...
ja: メッセージの送信中...

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> to you.
ja: %(user)s は、ライブラリー<a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> をあなたに共有しました。

en: %(user)s has shared a file named <a href='%(href)s'>%(file_name)s</a> to you.
ja: %(user)sは、ファイル <a href='%(href)s'>%(file_name)s</a> をあなたに共有しました。

en: You have received a <a href='%(href)s'>new message</a> from %(user)s.
ja: あなたは %(user)sから <a href='%(href)s'>新規メッセージ</a>を受け取りました。

en: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> has a new discussion.
ja: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>に、新しい掲示板があります。

en: %(user)s posted a new discussion in <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.
ja: %(user)s は<a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>に、新しい掲示板を投稿しました。

en: One <a href='%(href)s'>group discussion</a> has a new reply.
ja:  <a href='%(href)s'>グループ掲示板</a> は、応答があります。

en: %(user)s replied the <a href='%(href)s'>group discussion</a>.
ja: %(user)s は <a href='%(href)s'>グループ掲示板</a>に応答しました。

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> has asked to join group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, verification message: %(join_request_msg)s
ja: ユーザ <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> は、グループ <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>に参加申請をしました。申請依頼文は次の通り：  %(join_request_msg)s

en: Successfully cleared all notices.
ja: 全ての通知を消去しました。

en: New notice on %s
ja: %sの新規通知

en: Hi, %(name)s
ja: こんにちは、 %(name)s さん

en: 
    You've got 1 new notice on %(site_name)s:
     | 
    You've got %(num)s new notices on %(site_name)s:
ja[0]: 
    %(site_name)sに%(num)sこの通知があります:

en: %(user)s posted a new discussion in <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
ja: %(user)s は <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>に新しい掲示板を投稿しました。

en: %(user)s replied your <a href="%(url_base)s%(reply_url)s">group discussion</a>
ja: %(user)s は、あなたの <a href="%(url_base)s%(reply_url)s">掲示板の投稿</a>に応答しました。

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to you.
ja: %(user)s は、共有ライブラリー <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> を共有しました。

en: %(user)s has shared a file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> to you.
ja: %(user)s は、ファイル <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> を共有しました。

en: You have received a <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">new message</a> from %(user)s.
ja: <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">新規メッセージ</a> を%(user)sから受け取りました。

en: A file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> is uploaded to your folder <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.
ja: ファイル<a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> は、あなたのフォルダ <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>にアップロードされました。

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has asked to join group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, verification message: %(msg)s
ja: ユーザ<a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a>はグループ <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>に参加を希望しています。申請依頼文は次の通りです： %(msg)s

en: Go check out at the following page:
ja: 次のページをチェックしてください：

en: All Notifications
ja: 全ての通知

en: Add new notification
ja: 新規通知を追加

en: Notification Detail
ja: 通知の詳細

en: (current notification)
ja: (現在の通知)

en: Set to current
ja: 通知領域に表示する

en: Empty
ja: 空

en: Delete Notification
ja: 通知の削除

en: Notices
ja: 通知

en: Mark all read
ja: 全てを既読にする

en: Clear
ja: クリア

en: More
ja: 続き

en: Please choose how to view encrypted libraries online:
ja: 暗号化されたライブラリーをオンラインで閲覧する方法を選択してください：

en: Send passwords to the server.
ja: パスワードをサーバに送信。

en: Files will be decrypted in the server before being sent to you.
ja: あなたに送信される前に、ファイルはサーバで復号化されます。

en: Save passwords in your browser.
ja: パスワードをブラウザに保存する。

en: Files will be decrypted in your browser when you download them.
ja: ダウンロードした時に、ファイルはブラウザで復号化されます。

en: Tip: the latter way is more secure, but it is not supported well by all browsers. We advise you to use the latest version of Chrome or Firefox.
ja: Tip:　後者のほうが安全です。しかし一部に動作しないブラウザーがあります。最新のFirefoxやChromeブラウザーをお勧めします。

en: Nickname should not include ' / '
ja: ニックネーム中に「/」を使えません。

en: Successfully edited profile.
ja: プロフィールを編集しました。

en: Failed to edit profile
ja: プロフィールの編集に失敗しました。

en: Has not accepted invitation yet
ja: まだ招待を受け付けていません。

en: Demo account can not be deleted.
ja: デモアカウントは削除されました。

en: Failed to set default library.
ja: 既定ライブラリの設定に失敗しました。

en: Can not set encrypted library as default library.
ja: 暗号化ライブラリーを既定のライブラリに設定できません。

en: Successfully set "%s" as your default library.
ja: 「%s」を既定のライブラリーに設定しました。

en: Profile Setting
ja: プロフィール設定

en: Profile
ja: プロフィール

en: Language
ja: 言語

en: Encrypted Libraries
ja: 暗号化されたライブラリー

en: Sub-library
ja: キャビネット

en: Default Library
ja: 既定のライブラリ

en: Delete Account
ja: アカウントを削除

en: Avatar:
ja: プロフィール画像:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Update
ja: 更新

[ctx: true name]
en: Name:
ja: 名前:

en: About me:
ja: 自己紹介：

en: Department:
ja: 部署：

en: Telephone:
ja: 電話:

en: Language Setting
ja: 言語設定

en: Encrypted Libraries Setting
ja: 暗号化ライブラリーの設定

en: How to view encrypted libraries online:
ja: 暗号化ライブラリのオンライン閲覧方法：

en: Sub-library Setting
ja: キャビネット設定

en: Enable sub-library
ja: キャビネットを有効化

en: This feature enables you to selectively sync a folder inside a library. A sub-library can be created from any folder. After being created, it will be listed in your desktop client, and you can download it just like downloading a normal library. It will be automatically kept in sync with its origin library.
ja: これは、ライブラリー内部に選択的に同期フォルダを作れるようにする機能です。キャビネットはどのフォルダからも作成できます。作成されると、デスクトップ・クライアントに表示されるようになり、通常のライブラリーをダウンロードするのと同じように扱えます。そして、元のライブラリーと自動的に同期されます。

en: Sub-library is also used when sharing a folder to a group or another user. Without this option on, a hidden sub-library will be created automatically in such case. With this option on, those hidden sub-libraries will also be listed, which enables you to manage them.
ja: キャビネットは、グループや他のユーザとの共有フォルダーでも使えます。このオプションが設定されないときは、隠されたキャビネットが自動的に作られます。このオプションが設定されると、隠されたキャビネットも管理できるように、一覧に出てくるようになります。

en: Default Library Setting
ja: 既定のライブラリー設定

en: Your default library:
ja: あなたの既定のライブラリー：

en: Default library is the default place to store your personal documents and pictures.
ja: 既定ライブラリーは、個人的文書や写真を保管する既定の場所となります。

en: Choose Default Library
ja: 既定のライブラリーを選択

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
ja: この操作はキャンセルできません。よく考えて！

en: Choose default library:
ja: 既定のライブラリーを選択：

en: Really want to delete your account?
ja: 本当にアカウントを削除しますか？

en: Send message
ja: メッセージ送信

en: Info
ja: 情報

[ctx: true name]
en: Name
ja: 氏名

en: Self-introduction
ja: 自己紹介

en: Department
ja: 部署

en: Telephone
ja: 電話

en: Email is not longer than 512 characters
ja: メールアドレスは、最大５１２文字です。

en: Please enter a correct password.
ja: 正しいパスワードを入力してください

en: Failed to share to all members, please try again later.
ja: 全てのメンバーへ共有に失敗しました。再度試してください。

en: Shared to all members successfully, go check it at <a href="%s">Shares</a>.
ja: 全てのメンバーに共有しました。<a href="%s">共有一覧</a>ページを確認ください。

en: Only the owner of the library has permission to share it.
ja: ライブラリーの所有者のみが共有設定できます。

en: Failed to share "%s", no enough quota. <a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
ja: 「%s」の共有に失敗。利用可能容量がたりません。<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>

en: Library does not exist
ja: ライブラリーが存在しません

en: Permission denied
ja: 権限がありません。

en: Argument is not valid
ja: パラメータが不正です。

en: Failed to remove share
ja: 共有の削除に失敗しました。

en: group id is not valid
ja: グループIDが正しくありません。

en: Failed to unshare: the group doesn't exist.
ja: 共有解除に失敗：グループは存在しません。

en: Successfully removed share
ja: 共有を外しました。

en: all members
ja: 全てのメンバー

en: Invalid arguments
ja: パラメータ不正

en: You cannot share the library in this way.
ja: この方法でライブラリーを共有することはできません。

en: Removed successfully
ja: 削除されました。

en: The link doesn't exist
ja: リンクが存在しません

en: Sending shared link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
ja: 共有リンクの送信に失敗。電子メールサービスが正しく設定されていません。管理者に連絡してください。

en: file
ja: ファイル

en: A file is shared to you on %s
ja: %sのファイルが共有されました。

en: directory
ja: ディレクトリ

en: A directory is shared to you on %s
ja: %sのディレクトリが共有されました。

en: Please choose a directory.
ja: 目的のディレクトリを選択

en: Successfully saved.
ja: 保存されました。

en: Successfully shared %s.
ja: %s が共有されました。

en: Successfully unshared "%s".
ja: 「%s」の共有を外しました。

en: You don't have permission to unshare %s.
ja: 共有 %s にアクセスする権限がありません。

en: You don't have permission to save %s.
ja: 共有 %s にアクセスする権限がありません。

en: Library does not exist.
ja: ライブラリが存在しません。

en: Links - Share
ja: リンク - 共有

en: Download Links
ja: ダウンロードリンク

en: Upload Links
ja: アップロードリンク

en: Library
ja: ライブラリー

en: Visits
ja: 訪問者

en: View
ja: 閲覧

en: Remove
ja: 削除

en: You don't have any download link
ja: ダウンロードリンクがありません。

en: You can generate a download link for a folder or a file. People receive this link can view the folder or the file online.
ja: フォルダやファイルのダウンロードリンクを生成できます。このリンクを受け取った人は、フォルダやファイルをオンラインで閲覧できます。

en: You don't have any upload link
ja: アップロードリンクがありません。

en: You can generate an upload link from any folder. People receive this link can upload files to this folder.
ja: どのフォルダからでもアップロードリンクを生成できます。このリンクを受け取った他の人は、このフォルダにアップロードすることができます。

en: Folders - Share
ja: フォルダ - 共有

en: Folders
ja: フォルダ

en: Share To
ja: 共有先

en: Permission
ja: 権限

en: Unshare
ja: 共有を外す

en: You have not shared any folder
ja: 共有しているフォルダがありません

en: You can share a single folder with a registered user if you don't want to share a whole library.
ja: ライブラリー全体を共有したくない場合でも、フォルダー個別に登録されているユーザへ共有できます。

en: Edit succeeded
ja: 編集完了

en: Edit failed.
ja: 編集失敗。

en: Files - Share
ja: ファイル - 共有

en: From Others
ja: 他の人から共有されている

en: To Others
ja: 他の人に共有している

en: No file is shared to you
ja: 共有されているファイルはありません。

en: Single files shared to you will be listed here, and you can download them or save them to some libraries.
ja: 共有されている各ファイルが一覧にされています。ダウンロードしたりライブラリに保存することができます。

en: You don't have any private shared files
ja: プライベート共有ファイルはありません。

en: You can share a single file with a registered user if you don't want to share a whole library.
ja: ライブラリー全体を共有したくない場合でも、ファイル個別に登録されているユーザへ共有できます。

en: Libraries - Share
ja: ライブラリー - 共有

en: You have not shared any library
ja: ライブラリーを共有していません。

en: You can share libraries to your friends and colleagues by clicking the share icon of your own libraries in your home page or creating a new library in groups you are in.
ja: ホームページにある自分のライブラリーの共有アイコンをクリックして、ライブラリーを友人や同僚に共有することができます。また、所属するグループに新規に共有ライブラリーを作成することもできます。

en: Shares
ja: 共有

en: Basic Info
ja: 基本情報

en: No Nickname
ja: ニックネームがありません

en: Add to contacts
ja: 連絡先に追加

en: Download and Sync
ja: ダウンロードして同期

en: is encrypted
ja: は暗号化されている

en: Password：
ja: パスワード：

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
ja: パスワードはサーバに１時間だけ保持されます。

en: Exit System Admin
ja: システム管理を抜ける

en: Notifications
ja: 通知

en: See All Notifications
ja: すべての通知を表示

en: Log out
ja: ログアウト

en: System Admin
ja: システム管理

en: All Groups
ja: 全てのグループ

en: Close
ja: 閉じる

en: My Home
ja: ホーム・フォルダ

en: Organization
ja: 組織

en: Help
ja: ヘルプ

en: Signup
ja: ID登録

en: Create an organization account
ja: 組織アカウントの作成

en: Password:
ja: パスワード:

en: Please enter the password.
ja: パスワードを入力してください

en: Devices
ja: デバイス

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Last Access
ja: 前回のアクセス

en: # Libraries
ja: # ライブラリー

en: Operation
ja: 操作

en: You do not have connected devices
ja: デバイスに接続していません。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Current path:
ja: 現在のパス：

en: Draft saved.
ja: 下書きを保存。

en: Continue editing
ja: 編集の継続。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Standard Syntax
ja: 標準文法

en: bold
ja: 太字

en: text
ja: テキスト

en: italics
ja: イタリック体

en: Header
ja: ヘッダ

en: alt text
ja: 代替テキスト

en: Extended Syntax for Wiki
ja: Wikiの文法を拡張しました

en: or
ja: または

en: Font
ja: フォント

en: Font Size
ja: フォントのサイズ

en: Normal
ja: 通常

en: Small
ja: 小

en: Font Color
ja: フォントの色

en: defaut color
ja: 既定の色

en: Bold (Ctrl/Cmd+B)
ja: 太字（Ctrl/Cmd+B)

en: Italic (Ctrl/Cmd+I)
ja: イタリック体(Ctrl/Cmd+I)

en: Strikethrough
ja: 打ち消し線

en: Underline (Ctrl/Cmd+U)
ja: 下線 (Ctrl/Cmd+U)

en: Remove format
ja: フォーマットの削除

en: Indent (Tab)
ja: インデント（タブ）

en: Align Left (Ctrl/Cmd+L)
ja: 左寄せ（Ctrl/Cmd+L)

en: Center (Ctrl/Cmd+E)
ja: 中央配置(Ctrl/Cmd+E)

en: Align Right (Ctrl/Cmd+R)
ja: 右寄せ(Ctrl/Cmd+R)

en: Hyperlink
ja: ハイパーリンク

en: Add
ja: 追加

en: Remove Hyperlink
ja: ハイパーリンクの削除

en: Insert picture (or just drag & drop)
ja: 写真の挿入（またはドラッグ＆ドロップ）

en: Undo (Ctrl/Cmd+Z)
ja: 戻す (Ctrl/Cmd+Z)

en: Redo (Ctrl/Cmd+Y)
ja: やり直し (Ctrl/Cmd+Y)

en: Draft Available
ja: 下書きがあります

en: There's a saved draft for this file, would you like to load it?
ja: このファイルの下書きが保存されています。読み込みますか？

en: Load
ja: 読み込み

en: Discard
ja: 破棄

en: Failed to save draft, exceeded max quota
ja: 下書きの保存に失敗しました。規定最大容量を超えています。

en: Draft successfully loaded
ja: 下書きを読み込みました

en: Strong <strong> Ctrl+B
ja: 強調 <strong> Ctrl+B

en: strong text
ja: 強調された文字列

en: Emphasis <em> Ctrl+I
ja: 強調 <em> Ctrl+I

en: emphasized text
ja: 強調されたテキスト

en: Hyperlink <a> Ctrl+L
ja: ハイパーリンク <a> Ctrl+L

en: enter link description here
ja: リンクの説明をここに入力

en: Insert Hyperlink
ja: ハイパーリンクの挿入

en: Blockquote <blockquote> Ctrl+Q
ja: ブロッククォート <blockquote> Ctrl+Q

en: Blockquote
ja: ブロッククォート

en: enter code here
ja: コードをここに入力

en: Image <img> Ctrl+G
ja: 画像 <img> Ctrl+G

en: enter image description here
ja: 画像の説明をここに入力

en: Insert Image
ja: 画像を挿入

en: Heading
ja: 見出し

en: Undo - Ctrl+Z
ja: やり直し - Ctrl+Z

en: Redo - Ctrl+Y
ja: 再実行 - Ctrl+Y

en: Redo - Ctrl+Shift+Z
ja: 再実行 - Ctrl+Shift+Z

en: Editing Help
ja: 編集のヘルプ

en: Submit failed. Please check the network.
ja: 送信が失敗しました。ネットワークを確認してください。

en: Password is required.
ja: パスワードは入力必須です

en: History
ja: 履歴

en: 's Version History
ja: %s の改版履歴

en: Tip:a new version will be generated after each modification, and you can restore the file to a previous version.
ja: ヒント：変更のたびに、新しいバージョンが作成されます。そして、前のバージョンに戻すことができるようになります。

en: Current Path:
ja: 現在のパス：

en: (current version)
ja: （現在の版）

en: Restore
ja: 復元

en: Diff
ja: 差分

en: Plan
ja: 計画

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Client
ja: クライアント

en: Server Version:
ja: サーバ側の版：

en: About Us
ja: 私達について

en: Personal
ja: 個人用

en: Starred
ja: スター

en: Personal Wiki
ja: 個人用Wiki

en: Share Admin
ja: 共有管理

en: Links
ja: リンク

en: Upload Folder
ja: アップロードするフォルダ

en: Add auto expiration
ja: 有効期限を設定

en: Days
ja: 日

en: Shared Links
ja: 共有リンク

en: View and manage all the shared links in this library.
ja: このライブラリーの全ての共有リンクを閲覧管理します。

en: Owned Libs
ja: 所有するライブラリ

en: Shared Libs
ja: 共有ライブラリ

en: Mine
ja: 自分用

en: Sub-libraries
ja: キャビネット

en: Shared
ja: 共有

en: New Sub-library
ja: 新しいキャビネット

en: You have not created any libraries
ja: まだライブラリーを作成していません

en: You have not created any sub-libraries
ja: キャビネットをまだ作成していません。

en: You can create a sub-library from a directory inside a library. A sub-library can be independently synced and shared. Files in the sub-library will be automatically kept in sync with those in the directory of the origin library.
ja: キャビネットはライブラリー中のディレクトリから作成できます。キャビネットは、独自に同期、共有できます。キャビネット中のファイルは、元になったライブラリのディレクトリと自動的に同期されるようになります。

en: No library is shared to you
ja: 共有されているライブラリはありません

en: File Name
ja: ファイル名

en: You don't have any starred files yet
ja: スターをつけたフィアルをまだ持っていません。

en: Welcome to Seafile!
ja: Seafileへようこそ

en: Choose a directory:
ja: 目的のディレクトリを選択：

en: No public library
ja: 公開ライブラリーがありません

en: You can create a public library by clicking "New Library" button, others can view and download this library.
ja: "新しいライブラリー" ボタンをクリックすることで、公開書庫を作成できます。他の人がこの書庫を閲覧したりダウンロードできます。

en: Group
ja: グループ

en: No library is shared to your groups
ja: グループで共有されているライブラリーはありません。

en: Search groups...
ja: グループ検索中...

en: No group found
ja: グループが見つかりません

en: No one has created any groups yet
ja: 誰もまだグループを作成していません

en: You can click "Add Group" button under "Group" label to create a group.
ja: "グループ"ラベルの下の"グループ追加"ボタンをクリックすることで、グループを作成できます。

en: Search members...
ja: メンバーの検索...

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Database
ja: 一覧

en: Size:
ja: サイズ：

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Move
ja: 移動

en: Copy
ja: コピー

en: Upload Files
ja: ファイルのアップロード

en: Please select a file at first.
ja: ファイルを先に選択して下さい。

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: close
ja: 閉じる

en: Cancel All
ja: 全てをキャンセル

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Update %(file_name)s
ja: %(file_name)s を更新

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: New Directory
ja: 新規ディレクトリ

en: Directory Name
ja: ディレクトリ名

en: New File
ja: 新規ファイル

en: Click to choose
ja: クリックして選択

en: online Rich Text format.
ja: オンラインリッチテキスト形式。

en: Details
ja: 詳細

en: simple markup format.
ja: 単純なマークアップ形式。

en: Current Library
ja: 現在のライブラリー

en: Other Libraries
ja: 現在のライブラリー

en: Please click and choose a directory.
ja: クリックしてディレクトリを選んでください。

en: Rename %(name)s as:
ja: %(name)s を変更：

en: Go to a group
ja: グループへ移動

en: group
ja: グループ

en: File Uploading...
ja: ファイルのアップロード中

en: File Upload complete
ja: ファイルアップロードが完了しました

en: File Upload canceled
ja: ファイルアップロードがキャンセルされました

en: File Upload failed
ja: ファイルアップロードが失敗しました

en: Failed to get upload url
ja: アップロードURLの取得に失敗しました。

en: File is too big
ja: ファイルが大きすぎます

en: File is too small
ja: ファイルが小さすぎます

en: Filetype not allowed
ja: ファイルタイプが許可されていません

en: Max number of files exceeded
ja: 最大ファイル数を超えました

en: Uploaded bytes exceed file size
ja: ファイルのアップロード最大サイズを超えました

en: Error
ja: エラー

en: uploaded
ja: アップロードされました

en: canceled
ja: キャンセルしました

en: Start
ja: 開始

en: Delete Items
ja: 削除したアイテム

en: Processing...
ja: 処理中

en: Successfully deleted %(name)s.
ja: %(name)sを削除しました。

en: Internal error. Failed to delete %(name)s.
ja: 内部エラー。「%(name)s」の削除に失敗しました。

en: Move selected directories/files to:
ja: 選択されたディレクトリ・ファイルの移動先：

en: Copy selected directories/files to:
ja: 選択されたディレクトリ・ファイルのコピー先：

en: Invalid destination path
ja: 行き先パス名が不正です。

en: Successfully moved %(name)s.
ja: 「%(name)s」を移動しました。

en: Successfully moved %(name)s and 1 other item.
ja:  %(name)s ほか１項目を移動しました。

en: Successfully moved %(name)s and %(amount)s other items.
ja: %(name)s のほか%(amount)s項目を移動しました。

en: Successfully copied %(name)s.
ja: 「%(name)s」をコピーしました。

en: Successfully copied %(name)s and 1 other item.
ja:  %(name)s ほか１項目をコピーしました。

en: Successfully copied %(name)s and %(amount)s other items.
ja: %(name)s のほか%(amount)s項目をコピーしました。

en: Internal error. Failed to move %(name)s and %(amount)s other items.
ja: 内部エラー：%(name)s のほか%(amount)s項目の移動に失敗

en: Internal error. Failed to move %(name)s.
ja: 内部エラー。「%(name)s」の移動に失敗しました。

en: Internal error. Failed to copy %(name)s and %(amount)s other items.
ja: 内部エラー：%(name)s のほか%(amount)s項目のコピーに失敗

en: Internal error. Failed to copy %(name)s.
ja: 内部エラー。「%(name)s」のコピーに失敗しました。

en: Moving file %(index)s of %(total)s
ja: ファイル %(index)s / %(total)s移動中

en: Copying file %(index)s of %(total)s
ja: ファイル %(index)s / %(total)sコピー中

en: Canceled.
ja: キャンセルしました

en: Encrypting the file...
ja: ファイルの暗号化中...

en: Error when encrypting.
ja: 暗号化処理中にエラーが発生しました:

en: Encrypting, %(num)s%% complete.
ja: 暗号化 %(num)s%% 完了。

en: Uploading ...
ja: アップロード中...

en: Done!
ja: 完了!

en: Downloading...
ja: ダウンロードしています...

en: Downloading, %(num)s%% complete.
ja: ダウンロード %(num)s%% 完了。

en: Decrypting...
ja: 復号中...

en: Decrypting, %(num)s%% complete.
ja: 復号 %(num)s%% 完了。

en: Successfully deleted %(name)s
ja:  %(name)s が削除されました。

en: Rename File
ja: ファイルを改名

en: Rename Directory
ja: ディレクトリを改名

en: Copy File
ja: ファイルをコピー

en: Move File
ja: ファイルを移動

en: Copy Directory
ja: ディレクトリをコピー

en: Move Directory
ja: ディレクトリを移動

en: Copy %(name)s to:
ja: %(name)s をコピー：

en: Move %(name)s to:
ja: %(name)s を移動：

en: Directory download is not supported in this library.
ja: このライブラリーでは、ディレクトリのダウンロードはサポートされていません。

en: It is required.
ja: 入力必須です

en: Only an extension there, please input a name.
ja: 拡張子しか有りません。名前を入れてください。

en: Creating...
ja: 作成中...

en: You have not renamed it.
ja: 改名していません。

en: Successfully renamed %(old_name)s to %(new_name)s
ja: %(old_name)sを %(new_name)sに名称変更しました。

en: Moving %(name)s
ja: 「%(name)s」を移動中

en: Copying %(name)s
ja: 「%(name)s」をコピー中

en: Please select at least one contact.
ja: 最低一人の連絡先を選択してください。

en: Please enter emails or groups, or select some.
ja: メールアドレスか、グループを入力するか、選択して下さい。

en: You can't access this library.
ja: このライブラリーにアクセスできません。

en: Transfer Ownership
ja: 所有権の移転

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Sharing Permission
ja: 共有権限

en: Folder Permission
ja: フォルダー権限

en: Keep full history
ja: 全ての履歴を保存する

en: Don't keep history
ja: 履歴を保存しない

en: Only keep a period of history:
ja: 履歴保存期間：

en: days
ja: 日

en: Change the password of this library:
ja: このライブラリの新しいパスワードを設定する：

en: Old Password
ja: 旧いパスワード

en: New Password(at least %(repo_password_min_length)s characters)
ja: 新規パスワード（少なくとも %(repo_password_min_length)s 文字必要です）

en: New Password Again
ja: 再度パスワード入力

en: Please enter the old password
ja: 旧いパスワードを入力してください

en: Please enter the new password
ja: 新規パスワードを入力してください

en: New password is too short
ja: 新しいパスワードは短すぎます

en: Please enter the new password again
ja: 新しいパスワードを再入力してください

en: New passwords don't match
ja: パスワードが一致しません。

en: User Permission
ja: ユーザ権限

en: Group permission
ja: グループ権限

en: Add Permission
ja: 権限設定

en: User
ja: ユーザ

en: Folder
ja: フォルダ

en: Select a folder
ja: フォルダ選択

en: Delete succeeded
ja: 削除完了

en: modification history
ja: 更新履歴

en: Tip: A snapshot will be generated after modification, which records the library state before this modification.
ja: ヒント：変更のたびにスナップショットが作成され、変更前のライブラリの状態の記録されます。

en: View Snapshot
ja: スナップショットを見る

en: Per page:
ja: ページあたり：

en: snapshot
ja: スナップショット

en: Back to snapshots
ja: スナップショットに戻す

en: Can't view this library
ja: このライブラリを閲覧できません

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: 's trash
ja: ゴミ箱

en: Clean
ja: ゴミ箱を空にする

en: a week
ja: 1 週間

en: a month
ja: 1ヶ月

en: all
ja: すべて

en: Delete Time
ja: 削除日時

en: Clear files in trash and history：
ja: ゴミ箱と履歴のファイルを消去する：

en: 3 days ago
ja: ３日前

en: 1 week ago
ja: 一週間前

en: 1 month ago
ja: 一ヶ月前

en: Success
ja: 成功

en: Share Library
ja: 共有ライブラリ

en: Created By
ja: 作成者

en: Removed successfully.
ja: 削除しました。

en: Transfer this library to another user:
ja: このライブラリの所有権を移転：

en: snapshots
ja: スナップショット

en: Back to modification history
ja: 改版履歴に戻る。

en: Create Time
ja: 作成日

en: Last Modifier
ja: 最終更新者

en: Detail
ja: 詳細

en: Restore Library
ja: ライブラリの復元

en: Are you sure you want to restore this library?
ja: このライブラリを本当に復元して良いですか？

en: Shared by:
ja: 共有者：

en: Save to...
ja: 保存中...

en: Save To:
ja: ファイルに保存：

en: You can go to the following page and upload your files:
ja: 次のページへ移動して、ファイルをアップロードできます：

en: Stars
ja: スター

en: icon
ja: アイコン

en: Unstar
ja: 星を外す

en: Successfully unstarred.
ja: スター削除完了。

en: modification details
ja: 変更の詳細

en: Back to file versions
ja: ファイルの改版を以前に戻す

en: It's a newly-created blank file.
ja: 新規に作成された中身のないファイルです。

en: before modification
ja: 変更前

en: after modification
ja: 変更後

en: Update file
ja: ファイルのアップロード

en: error:
ja: エラー：

en: Upload file
ja: ファイルアップロード

en: Sorry, this user is not registered yet.
ja: このユーザはまだ登録されていません。

en: Current Path:
ja: 現在のファイルパス：

en: updated this file
ja: このファイルを更新

en: Share
ja: 共有

en: Back to top
ja: トップへ戻る

en: top
ja: トップ

en: you can also press ←
ja:  ← を使うこともできます

en: prev
ja: 前へ

en: you can also press →
ja: → を使うこともできます

en: next
ja: 次へ

en: Encoding:
ja: 文字コード:

en: auto detect
ja: 自動検出

en: Full Screen
ja: 全画面表示の切り替え

en: loading...
ja: ロード中...

en: You can use IE 10 or other browsers, for example, firefox, to view it online.
ja: IE10か、Firefoxなどその他のブラウザでオンラインで閲覧できます。

en: To view it online, you can use firefox, chrome or IE 9.
ja: オンラインで閲覧するには、Firefox、Chrome、IE9が利用できます。

en: history
ja: 履歴

en: shared by:
ja: 共有者：

en: Add Files
ja: ファイルの追加

en: Add folder
ja: フォルダの追加

en: File Drag & Drop is supported for Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+
ja: ファイルのドラッグ＆ドロップは、Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+,  IE 10.0+でサポートされます。

en: Folder Drag & Drop is supported for Chrome
ja: フォルダのドラッグ＆ドロップはChromeでサポートされます。

en: File size should be smaller than %(max_file_size)s
ja: ファイルサイズは、%(max_file_size)sより小さい必要があります。

en: Back to Library
ja: ライブラリーに戻る

en: Share Permission
ja: 共有権限

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: (at least %(repo_password_min_length)s characters)
ja: (少なくとも %(repo_password_min_length)s 文字)

en: Password again
ja: パスワード (確認)

en: Upload
ja: アップロード

en: More operations
ja: その他の操作

en: More Operations
ja: その他の操作

en: Download Link
ja: ダウンロードリンク

en: Private Share
ja: プライベート共有

en: Upload Link
ja: アップロードリンク

en: Add password protection
ja: パスワード保護を追加

en: Generate
ja: 生成

en: Link:
ja: リンク：

en: Send
ja: 送信

en: Send to:
ja: 送信先：

en: Emails, Seperated by ','
ja: メール（','（コンマ）区切り）

en: Message (optional):
ja: メッセージ（任意）：

en: Sending...
ja: 送信中...

en: Upload Link:
ja: アップロードリンク：

en: Log In
ja: ログイン

en: (forgot password)
ja: パスワードを忘れましたか？

en: CAPTCHA
ja: キャプチャ

en: Not clear? Refresh it.
ja: 覚えていませんか？　再設定しましょう。

en: Incorrect email or password
ja: パスワードあるいはユーザー名をお忘れですか？

en: Remember me for %(remember_days)s days
ja: %(remember_days)s 日間ログイン状態を覚えておく。

en: Failed to refresh the CAPTCHA, please try again later.
ja: キャプチャの再表示に失敗しました。再度試してみてください。

en: Email cannot be blank
ja: メールは空欄にできません

en: Password cannot be blank
ja: パスワードを空欄にできません

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Thanks for your participation!
ja: 参加ありがとう！

en: Log in again
ja: 再度ログイン

en: Password Change Successfully
ja: パスワード変更が成功しました。

en: Your password has been changed successfully.
ja: パスワードを変更しました。

en: Password Modification
ja: パスワードの変更

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: New Password
ja: 新規パスワード入力

en: Confirm Password
ja: パスワード確認

en: Passwords must have at least %(min_len)s characters and contain %(level)s of the following: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and symbols.
ja: パスワードは、最低%(min_len)s 文字必要です。大英文字、小英文字、数字および記号の内、%(level)s種類が含まれている必要があります。

en: Current password cannot be blank
ja: 現在のパスワードを空欄にできません

en: Please enter the password again
ja: パスワードを再度入力してください

en: Passwords don't match
ja: パスワードが一致しません。

en: Successfully reset password
ja: パスワード再設定が完了しました

en: Successfully reset password.
ja: パスワード再設定が完了しました。

en: Password Reset
ja: パスワードの再設定

en: Reset Password
ja: パスワードの再設定

en: New Password:
ja: 新規パスワード入力

en: Confirm Password:
ja: パスワード確認:

en: Failed to reset password: this link is no longer available.
ja: パスワードリセットに失敗しました：このリンクは無効です。

en: Password Reset Successfully
ja: パスワード再設定が完了しました

en: We've sent a password reset email to your mailbox.
ja: パスワードリセット方法を記したメールをあなたに送りました。

en: To reset the password of your account %(account)s on %(site_name)s, please click the following link:
ja: %(site_name)s のアカウント名「 %(account)s 」のパスワードをリセットするには、次のリンクをクリックしてください。

en: If you did not request it, just skip it.
ja: もし必要でなければ、省略できます。

en: Your email used in login:
ja: ログインされた電子メールアドレス：

en: We will send you an email to set new password
ja: 新しいパスワードを電子メールで送付します。

en: Registration complete
ja: 登録完了

en: An activation email has been sent. Please check your email and click on the link to activate your account.
ja: 確認メールが送信されました。メールを確認して、アカウントを有効化するリンクをクリックしてください。

en: Registration complete, please wait for administrator to activate your account.
ja: 登録が完了しました。管理者によりアカウントが有効化されるのをお待ちください。

en: Register
ja: 登録

en: Welcome back, you are already signed in.
ja: おかえりなさい ログイン済みです。

en: Sign Up
ja: ID登録

en: You don't have any library at present
ja: 現在、ライブラリをまだ持っていません。

en:  is not supported. Please choose an image file.
ja: はサポートされません。画像ファイルを選択してください。

en:  is not supported. File extensions can only be
ja: はサポートされません。有効なファイル拡張子は、次の物のみです。

en:  is too large. Allowed maximum size is 1MB.
ja: は大きすぎます。利用可能な最大サイズは1MBです。

en: Please select at least 1 group.
ja: 最低一つのグループを選択してください。

en: Please input a discussion.
ja: 議論を入力してください。

en: Share %(name)s
ja: %(name)s 共有

en: Post a discussion to group
ja: グループに議論を投稿する

en: discussion
ja: 議論

en: Modification Details
ja: 変更の詳細

en: New files
ja: 新規ファイル

en: Deleted files
ja: 削除されたファイル

en: Renamed or Moved files
ja: ファイルは、改名されたか移動された

en: Modified files
ja: 変更されたファイル

en: New directories
ja: 新規ディレクトリー

en: Deleted directories
ja: 削除されたディレクトリー

en: Unknown error.
ja: 未知のエラー.

en: The file is being processed, please wait...
ja: ファイルを処理中です。しばらくお待ちください...

en: Document convertion failed.
ja: 文書変換に失敗しました。

en: too weak
ja: 弱すぎます

en: weak
ja: 弱い

en: medium
ja: 中程度

en: strong
ja: 強固

en: Name is required
ja: 名前は必須項目です。

en: Description is required
ja: 説明は入力必須です

en: Please enter password
ja: パスワードを入力してください

en: Password is too short
ja: パスワードが短すぎます。

en: Delete succeeded.
ja: 削除しました。

en: Share %(lib_name)s
ja: %(lib_name)s を共有

en: Enter
ja: 入力

en: Emails or Groups, Seperated by ','
ja: 電子メールアドレス、またはグループを','で区切ってください。

en: Tip: must be organization members or organization groups, enter "all" to share to public library.
ja: ヒント：組織のメンバーか、組織のグループである必要があります。"all"を入力すると公開ライブラリになります。

en: Tip: enter "all" to share to public library.
ja: ヒント："all"を入力すると、公開ライブラリを共有できます。

en: Search files in this wiki
ja: Wikiのファイルの検索

en: Search files in this library
ja: このライブラリのファイルを検索

en: Search Files
ja: ファイルの検索

en: advanced
ja: 高度な検索

en: In all libraries
ja: すべてのライブラリで

en: In this wiki
ja: このWikiの

en: In this library
ja: このライブラリの

en: in %(name)s
ja: %(name)sで

en: All file types
ja: 全てのファイルタイプ

en: Custom file types
ja: 独自のファイルタイプ

en: Text files
ja: テキスト ファイル

en: Images
ja: 画像

en: Video
ja: ビデオ

en: Audio
ja: オーディオ

en: Input file extensions here, separate with ','
ja: ','で区切ってファイル拡張子を入れてください。

en: Please select at least one file type or input at least one file extension
ja: 少なくとも、一つのファイルタイプを選択するか、一つのファイル拡張子を入力してください。

en: Select contacts
ja: 連絡先の選択

en: Please input at least an email.
ja: 1つの以上のメールアドレスを入力してください

en: Please enter days
ja: 日数を入力してください。

en: Please enter valid days
ja: 有効な日数を入力してください。

en: Used:
ja: 利用中：

en: Sharing:
ja: 共有：

en: Traffic this month:
ja: 今月のトラフィック：

en: Payment
ja: 支払

en: Users
ja: ユーザ

en: Organizations
ja: 組織

en: Traffic
ja: 通信量

en: Logs
ja: ログ

en: Transfer Library
ja: ライブラリの移転

en: Transfer %(lib_name)s to:
ja: %(lib_name)s を移転：

en: Owner
ja: 所有者

en: Creator
ja: 作成者

en: Create At
ja: 作成日

en: Delete Group
ja: グループ削除

en: Search libraries by name...
ja: 名前でライブラリーを探す...

en: All
ja: 全て

en: System
ja: システム

en: All Organizations
ja: 全ての組織

en: Add organization
ja: 組織を追加

en: Url Prefix
ja: URLプレフィックス

en: Space Used
ja: 利用量

en: Created At
ja: 作成日

en: None.
ja: なし

en: Name can not be blank
ja: 名前は空欄にできません

en: Url can not be blank
ja: URLは空欄にできません

en: Owner can not be blank
ja: 所有者を空欄にできません

en: Password can not be blank
ja: パスワードは入力必須です

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません。

en: Back to organization list
ja: 組織一覧に戻る

en: Number of members
ja: メンバー数

en: Number of groups
ja: グループ数

en: Set Quota
ja: 最大利用可能容量設定

en: Set org storage limit
ja: 組織のストレージ容量の制限を設定

en: Tip: 0 means default limit
ja: ヒント： 0 は既定値を意味します

en: This organization doesn't have any groups
ja: この組織は、グループを作成していません。

en: This organization doesn't have any libraries
ja: この組織は、まだライブラリを持っていません。

en: Rename Organization
ja: 組織名の変更

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Limit Organization User Number
ja: 組織のユーザ数を制限

en: Max User Number
ja: 最大ユーザ数

en: Input should be a number
ja: 数値を入力してください。

en: Input number should be greater than 0
ja: 数値は0より大きい必要があります。

en: Status
ja: 状態

en: Create At / Last Login
ja: 作成/最終ログイン日時

en: Active
ja: アクティブ

en: Inactive
ja: 無効

en: Activating..., please wait
ja: 有効化中...お待ちください。

en: Delete User
ja: ユーザ削除

en: Are you sure you want to reset the password of %s ?
ja: 「%s」のパスワードリセットを本当に実行してもよろしいですか?

en: Edit succeeded, an email has been sent.
ja: 編集完了、歓迎メールを送信しました。

en: Edit succeeded, but failed to send email, please check your email configuration.
ja: 編集完了しました。しかし、メール送信に失敗しました。メール設定を確認してください。

en: Quota can not be empty
ja: 規定容量は必須項目です。

en: All Public Links
ja: 全ての公開リンク

en: Count
ja: 回数

en: Search Library
ja: ライブラリー検索

en: Tip: you can search by keyword in name or owner or both.
ja: ヒント：キーワードとして、名前、所有者のどちらか、あるいは双方を検索できます。

en: Result
ja: 結果

en: No result
ja: 結果なし

en: Search libraries by owner...
ja: 所有者でライブラリを検索中...

en: Clear Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: No library deleted yet
ja: ライブラリは削除されませんでした。

en: Are you sure you want to delete all %s's libraries?
ja: すべての %s ライブラリを削除して、本当によろしいですか？

en: Are you sure you want to clear trash?
ja: ゴミ箱を空にしてよいでしょうか？

en: Are you sure you want to restore %s?
ja: %s を復元してよろしいでしょうか？

en: Delete Library
ja: ライブラリ削除

en: Are you sure you want to delete %s completely?
ja: %s を完全に削除して本当に良いですか？

en: User Traffic
ja: ユーザトラフィック

en: Month:
ja: 月：

en: Total Usage
ja: 総利用量

en: Search users...
ja: ユーザの検索中...

en: Import users
ja: ファイルからユーザ登録

en: Add user
ja: ユーザの追加

en: Role
ja: 役割

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
ja: ユーザをゲストとして追加することもできます。ゲストの場合は、ライブラリやグループを作成できません。

en: Default
ja: 既定

en: Guest
ja: ゲスト

en: Import users from a CSV file
ja: ユーザをCSVファイルから取り込む

en: File format: user@mail.com,password
ja: ファイルフォーマット: user@mail.com,password

en: Please choose a CSV file
ja: CSVファイルを選択してください

en: A new server version %(v)s is available.
ja: サーバ側に新しい版 %(v)s が存在します。

en: Add admin
ja: 管理者の追加

en: Add admins
ja: 管理h差の対kあ

en: emails, separated by ','
ja: ','で区切ったメールアドレス

en: Tip: the emails should be the users already added.
ja: ヒント：電子メールは、すでに登録されたユーザのものである必要があります。

en: Revoke Admin
ja: 管理権限の取り外し

en: Set Admin
ja: 管理権限を設定

en: Please enter emails, or select some.
ja: 新規にメールアドレスを入力するか、選択してください。

en: %(user)s invited you to join %(site_name)s.
ja: あなたは、 %(user)s により %(site_name)s への参加を招待されました。

en: Here is your account information:
ja: アカウント情報はつぎの通りです：

en: Email: %(email)s
ja: メールアドレス: %(email)s

en: Password: %(password)s
ja: パスワード: %(password)s

en: Your password on %(site_name)s has been reset. Now it is %(password)s. Please change it as soon as possible.
ja: %(site_name)s のパスワードはリセットされました。新規パスワードは %(password)s です。できるだけ早く変更してください。

en: Search User
ja: ユーザ検索

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of %s ?
ja: %s の管理権限を剥奪しても良いですか？

en: Are you sure you want to set %s as admin?
ja: %sを管理者にして本当にいいですか？

en: Back to user list
ja: ユーザ一覧に戻る

en: Used
ja: 利用中

en: Sharing
ja: 共有

en: Set user storage limit
ja: ユーザのストレージ制限を設定

en: Share From
ja: 共有元

en: Type
ja: 種類

en: Space Quota can't be empty
ja: 利用可能容量は必須項目です

en: Share Quota can't be empty
ja: 共有の規定利用可能容量は必須項目です。

en: You do not have personal wiki
ja: 個人用Wikiを持っていません

en: personal-wiki
ja: 個人用Wiki

en: Personal Wiki Pages
ja: 個人用Wikiページ

en: Permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Thumbnail function is not enabled.
ja: サムネイル機能が無効です。

en: Image thumbnail is not supported in encrypted libraries.
ja: 画像サムネイルは、暗号化ライブラリではサポートされません。

en: Image file is too large.
ja: 画像ファイルが大きすぎます。

en: permission error
ja: 権限エラー

en: Filename contains invalid character
ja: ファイル名に無効な文字が含まれています

en: Duplicated filename
ja: ファイル名の重複

en: File size surpasses the limit
ja: ファイルサイズが制限を超えました

en: An error occurs during file transfer
ja: 移転中にエラーが発生しました。

en: Invalid url
ja: 無効な URL

en: Please specify history ID
ja: 履歴IDを指定してください。

en: History you specified does not exist
ja: 指定された改版履歴がありません。

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: My Library
ja: マイ・ライブラリ

en: Failed to unshare the library, as it does not exist.
ja: ライブラリの共有解除に失敗しました。ライブラリが存在しません。

en: Unshare "%s" successfully.
ja: 「%s」を共有解除しました。

en: Failed to unshare "%s".
ja: 「%s」の共有解除に失敗。

en: Failed to delete file.
ja: ファイルを削除できません。

en: %s successfully deleted.
ja: %s を削除しました。

en: Internal error. Failed to delete %s.
ja: 内部エラー、「%s 」の削除に失敗しました

en: Unable to access file
ja: ファイルが開けません。

en: Successfully revert <a href="%(url)s">%(path)s</a>
ja: <a href="%(url)s">%(path)s</a>をリバートしました。

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(url)s">root directory.</a>
ja: %(path)s を <a href="%(url)s">ルートディレクトリ</a>にリバートしました。

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Unable to download directory "%s": size is too large.
ja: ディレクトリー「%s」のダウンロードできません：サイズが大きすぎます。

en: Unable to download "%s"
ja: 「%s」をダウンロードできません。

en: Successfully enable "Personal Wiki".
ja: 「個人用Wiki」を有効にしました。

en: Successfully disable "Personal Wiki".
ja: 「個人用Wiki」を無効にしました。

en: You don't have permission to access the library.
ja: ライブラリにアクセスする権限がありません。

en: No path.
ja: パスがない。

en: The group doesn't exist
ja: グループがありません。

en: Library is encrypted.
ja: ライブラリは暗号化されています。

en: Error: no head commit id
ja: エラー：no head commit id

en: Argument missing.
ja: パラメータがありません。

en: Destination path is too long.
ja: 行き先パスは長すぎます。

en: Destination path is too long for %s.
ja: %sの行き先パスが長すぎます。

en: Cancel failed
ja: キャンセル失敗

en: You do not have permission to create library
ja: ライブラリを作成する権限がありません。

en: Failed to get file block list
ja: ファイルブロックリストの取得に失敗。

en: Wrong repo id
ja: repo id不正

en: System library can not be deleted.
ja: システムライブラリーは削除できません。

en: Bad upload link token.
ja: アップロードリンクのトークンが不正。

en: Bad repo id in upload link.
ja: アップロードID中に不正なrepo id

en: No conflict in the merge.
ja: マージ中に競合が有りません。

en: Failed to edit library information.
ja: ライブラリ情報の編集に失敗しました。

en: Failed to save settings on server
ja: サーバで設定の保存に失敗

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: User %s is not found.
ja: ユーザ %s を見つけられません。

en: Can not transfer library to organization user %s.
ja: 組織ユーザ %sにライブラリを移転できません。

en: Successfully updated the password of Library %(repo_name)s.
ja: ライブラリ「%(repo_name)s」のパスワードが更新されました。

en: Path should start with "/"
ja: パス名は、"/"で始まる必要があります。

en: Invalid path
ja: パス名が不正です

en: Operation failed
ja: 操作が失敗しました

en: The encoding you chose is not proper.
ja: 選択した文字コードは正しくありません。

en: Unknown file encoding
ja: ファイルエンコーディングがわかりません。

en: File size surpasses %s, can not be opened online.
ja: ファイルサイズが%sを超えています。オンラインで開けません。

en: Unable to view file
ja: ファイルを閲覧できません

en: Invalid file format.
ja: ファイルフォーマットエラー

en: The library does not exist.
ja: ライブラリーは存在しません。

en: The library is encrypted.
ja: ライブラリーは暗号化されています。

en: Unable to edit file
ja: ファイルが編集できません

en: The file does not exist.
ja: ファイルが存在しません

en: Edit online is not offered for this type of file.
ja: オンライン編集は、この種類のファイルには提供されていません。

en: Unable to download file
ja: ファイルをダウンロードできません

en: Unable to access file: share link traffic is used up.
ja: ファイルにアクセスできません：共有の契約通信量を超えました。

en: Failed to set quota: maximum quota is %d MB
ja: 規定容量の設定に失敗：最大規定容量は %d MBです。

en: Failed to set quota: internal server error
ja: 規定容量の設定に失敗：サーバ内部エラー

en: Failed to delete: the user is an organization creator
ja: 削除失敗：ユーザは組織の作成者です

en: Successfully deleted %s
ja: %s を削除しました。

en: Failed to delete: the user does not exist
ja: 削除に失敗：ユーザは存在しません。

en: Successfully set %s as admin
ja: %sを管理者に設定しました。

en: Failed to set admin: the user does not exist
ja: 管理者の設定に失敗しました：ユーザが存在しません。

en: Successfully revoke the admin permission of %s
ja: %s の管理権限を剥奪しました。

en: Failed to revoke admin: the user does not exist
ja: 管理権限の剥奪に失敗しました：　ユーザが存在しない。

en: Successfully activated "%s".
ja: アカウント「%s」を有効化しました。

en: Failed to activate: user does not exist.
ja: 有効化に失敗しました：　ユーザが存在しない。

en: Successfully deactivated "%s".
ja: アカウント「%s」を無効化しました。

en: Failed to deactivate: user does not exist.
ja: 無効化に失敗しました：　ユーザが存在しない。

en: Your account on %s is activated
ja: %sのあなたのアカウントを有効化しました。

en: Password has been reset on %s
ja: パスワードは「%s」にリセットされました。

en: Successfully reset password to %(passwd)s, an email has been sent to %(user)s.
ja: パスワードを %(passwd)sに変更しました。電子メールが %(user)sに送信されました。

en: Successfully reset password to %(passwd)s, but failed to send email to %(user)s, please check your email configuration.
ja: パスワードが %(passwd)sにリセットされましたが、 %(user)sへのメール送信が失敗しました。,メール設定を確認してください。

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s.
ja: %(user)sのパスワードを %(passwd)s にリセットしました。

en: Failed to reset password: user does not exist
ja: パスワード再設定の失敗：ユーザが存在しない

en: You are invited to join %s
ja: あなたは「%s」に招待されています。

en: Successfully added user %s.
ja: ユーザ「%s」を追加しました。

en: Failed to rename organization
ja: 組織名を変更できませんでした。

en: Failed to transfer, invalid arguments.
ja: 移転に失敗。引数が不正です。

en: Failed to transfer, user %s not found
ja: 移転失敗。ユーザ %s が見つかりません

en: Can not transfer organization library
ja: 組織ライブラリを移転できません。

en: Can not transfer library to organization user %s
ja: ライブラリを組織ユーザ%sに移転できません。

en: Successfully transfered.
ja: 移転が完了しました。

en: Import succeeded
ja: インポートしました

en: Please select a csv file first.
ja: 読み込むCSVファイルを指定してください。

en: You do not have permission to create wiki
ja: Wikiを作成する権限がありません。
